Az elkövetkezendő időszakban a gazdák vissza kell fizessék a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) által a szarvasmarha- és bivalytenyésztőknek kiutalt támogatás egy részét.
Az elkövetkezendő időszakban a gazdák vissza kell fizessék a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) által a szarvasmarha- és bivalytenyésztőknek kiutalt támogatás egy részét. Az történt, hogy a bukaresti központban több állatra számították ki az idénre járó keretösszeget, amit visszaosztottak. Utólag kiderült, hogy jóval kisebb az állatállomány, így a már átutalt összegből a gazdák vissza kell utalják a pénzt.
Bordi Kacsó Zsolt, az APIA Maros megyei kirendeltségének aligazgatója elmondta, minden gazdát jegyzőkönyvben értesítenek a visszafizetendő összegről. Ez tételesen szerepel abban a dokumentumban, amelyben két kincstári számla is fel van tüntetve. Az egyikre az unió által biztosított pénzt, míg a másikra a hazai költségvetésből fedezett átmeneti nemzeti támogatás egy részét kell átutalni. A gazdák a jegyzőkönyvvel bármely bankban vagy postahivatalban jelentkezhetnek, ahol a saját számlájukról a feltüntetett kincstári számlákra kell majd a pénzt átutalni. Az intézményvezető arra kéri az érintetteket, hogy az esetleges félreértések elkerüléséért őrizzék meg az utalványt (ordin de plată, amelyet a bank kibocsát). Az összeget az értesítés kézbesítésétől számítva 30 munkanapon belül kell törleszteni, ellenkező esetben az APIA késedelmi kamatot számol fel.
Az aligazgató elmondta: a visszafizetendő összeg a gazda állatállományától függően változik, értelemszerűen az, aki több állatra kért támogatást, amely a termelésre szánt hazai juttatással is kiegészült, nagyobb összeget fizet majd vissza. Maros megyében 4468 állattenyésztő (többségükben szarvasmarha-tenyésztők, mert a juh- és a kecsketartókra nem vonatkozik) kapott értesítést. Összesen 3.663.009 lejt kell visszafizetni. Eddig a Maros megyei kirendeltség 1114 gazdához juttatta el a jegyzőkönyvet, akik 1.024.870 lejt kell visszautaljanak az államnak, a többieknek folyamatosan postázzák az iratokat.
Nézzük meg, milyen értékkülönbségek alakultak ki. Egy fejőstehénre korábban 442 euró támogatást határoztak meg, az újraszámolás után ez az összeg 401,10 euró lett. A húshasznú szarvasmarha esetén eredetileg 519,8 eurót határoztak meg állatonként, ez az összeg 446,5 euró lett. A bivalyok esetében 187,6 euró helyett 173,9 euró jár. Az átmeneti nemzeti támogatás (ANT) esetén egyedenként 88,6 eurót határoztak meg, ez a támogatás 86,3 euróra csökkent. Így az állatállomány létszámának függvényében kiszámítható, hogy csordánként mekkora összeget kell majd visszaadni az államnak – tájékoztatta lapunkat Bordi Kacsó Zsolt.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató