A Keresztelő Szent János-plébániatemplomban zajló szentmise keretében – a megpróbáltatások utáni felszabadult, „fennkölt és igaz” hangulatban – tartották tegnap a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Főgimnázium tanévnyitó ünnepségét.
A Keresztelő Szent János-plébániatemplomban zajló szentmise keretében – a megpróbáltatások utáni felszabadult, „fennkölt és igaz” hangulatban – tartották tegnap a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Főgimnázium tanévnyitó ünnepségét. A szentbeszédet Jakubinyi György gyulafehérvári érsek mondta, Holló László, a római katolikus Státus Alapítvány igazgatótanácsának elnöke és katolikus papok társaságában.
Az ünnepségen jelen volt Tóth László csíkszeredai főkonzul, Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, Dávid László professzor, a Sapientia EMTE rektora, politikusok, a tanfelügyelőség képviselői, az oktatók, a diákság, a szülők és érdeklődők. Az tanévnyitó hivatalos része az iskolaudvaron folytatódott, ahova a főgimnázium megszentelt zászlójával vonult fel a diákság.
Mi nem adjuk fel a küzdelmet, amelynek során Isten velünk van, mert jogos ügyért harcolunk, és a reménységből élünk – hangsúlyozta Jakubinyi György gyulafehérvári érsek a Jeremiás próféta könyvéből vett példával. Majd visszapörgette a rendszerváltást követő eseményeket, és szólt a 28 évvel ezelőtti nagy várakozásról a felekezeti iskolák újraindulását illetően. Szólt a nehézségekről, arról, hogy a Gyulafehérvári Főegyházmegye által a jogos tulajdonának visszaszerzéséért indított 76 keresetéből 62-t elutasítottak az igazságügyi szervek. Hangsúlyozta, hogy a katolikus egyház csak arra tart igényt, amit egy európai uniós állam törvényei biztosítanak. A templomot és az iskolát nem lehet elválasztani – tette hozzá. A felekezeti iskolákban az oktatás mellett folyó nevelés és szellemiség jelentőségét hangsúlyozva arra biztatta a diákokat, hogy legyenek büszkék arra, hogy egy római katolikus iskola tanulói, és magyarként a saját nyelvükön tisztelik, saját nemzeti tudatukkal élik meg Istent és az egyetemességet. Ezt követően megáldotta az iskola címerével díszített stólát és az iskola zászlaját.
„Legyetek tehát okosak, mint a kígyók, és egyszerűek, mint a galambok… Ne féljetek azoktól, akik a testet megölik, a lelket azonban nem tudják megölni – biztatta a Szent Máté evangéliumából vett igével a jelenlevőket Balla Imre iskolalelkész.
Megható volt hallgatni dr. Tamási Zsolt iskolaigazgató és a diákok, pedagógusok párbeszédét.
„Mint a madárra, úgy vadásztak rám azok, akik ok nélkül gyűlölnek. Verembe taszították életemet, és követ hajigáltak rám. A víz összecsapott a fejem fölött; így szóltam: »Végem van!« Uram, a verem mélyéből nevedet hívtam segítségül. Közel jöttél azon a napon, amikor hívtalak, és így szóltál: »Ne félj!« Megvédelmezted lelkem ügyét, Uram, megváltottad életemet. Uram, láttad megaláztatásomat, szolgáltass hát nekem igazságot!”– olvasta fel dr. Tamási Zsolt a Siralmak könyvéből vett olvasmányt.
Keress olyan mestert, akinek szelleme világos, tudása nagy és szíve jó! – Al Ghazali filozófus szavaival foglalta össze Székely Orsolya XII.-es diák azokat a tulajdonságokat, amelyeket dr. Tamási Zsolt emberként és vezetőként is képvisel. Hivatástudata, felelőssége, hite példaértékű – tette hozzá, majd utalt azokra az igazságtalanságokra, amelyeknek az intézmény is áldozatául esett. „De mi nem vagyunk a meghátrálás emberei, hogy elvesszünk, hanem a hitéi, hogy életet nyerjünk” – utalt a bibliai idézettel az iskola előtt álló feladatokra. Arra, hogy ha lezárták az utat, építeni kellett, amelynek során egymástól tanultak útravalót, kitartást, tisztességet, barátságot, hitet. Örömmel várták a pillanatot, amikor az igazgató 327 nap után hatósági kíséret nélkül léphetett be az iskolába. Majd befejezésképpen az ő szavait idézte arról, hogy menni kell tovább, visszaépíteni mindazt, amit elbontottak, és bízni abban, hogy volt, van és lesz értelme álmodni. Köszönetet mondott mindazoknak, akik az iskola mellett álltak, és újraindulását segítették, az iskola diákjai, tanárai és szülői közössége nevében.
Példás összefogás eredményeként indulhatott újra az iskola – biztosította a magyar kormány támogatásáról a jelenlevőket Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárságának főosztályvezetője.
„Nem sokaság, hanem/ Lélek s szabad nép tesz csuda dolgokat” – idézte Berzsenyi Dánielt Tóth László csíkszeredai főkonzul. Egykori vásárhelyi diákként elismeréssel szólt az iskolaigazgató, a tanári kar, a szülői közösség, a római katolikus egyház és az erdélyi magyar politikai érdekképviseleti szervezetek által folytatott küzdelemről, ami az egész magyarság számára példamutató és erőt adó. És amelyet a magyar kormány és annak külügyminisztere is mindvégig támogatott teljes mértékben, kihasználva a diplomácia lehetőségeit, és erről a jövőben sem feledkeznek meg.
Az áldást követően a templomi ünnepség a Himnusszal ért véget.
Ezt követően vonultak a résztvevők az iskola udvarára, ahol dr. Tamási Zsolt iskolaigazgató köszöntötte a jelenlévőket, és továbbra is érvényesnek nevezte a 2015-ben megfogalmazott célokat. Holló László igazgatótanácsi elnök a Státus Alapítvány nevében mondott köszönetet mindenkinek, aki támogatta az iskola ügyét. A diákságot pedig arra biztatta, hogy legyenek büszkék arra, hogy a II. Rákóczi Ferenc Főgimnázium tanulóiként az iskola öregdiákjainak nyomdokaiba lépnek, amit majd időskorukban fognak értékelni.
Az ünnepségen jelen lévő Macarie Ioan megyei főtanfelügyelő örömét fejezte ki a sok szép gyermek láttán, és a Példabeszédek könyvéből idézett magyar nyelven. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke határozottan foglalta össze az események krónikáját, és szólt a román nyelv oktatására vonatkozó megalázó, elfogadhatatlan, diszkriminatív sürgősségi kormányrendeletről, amelynek érvénytelenítéséért megteszik a szükséges lépéseket.
A szülők nevében Molnár Izabella biztosította további támogatásáról az iskola vezetőségét.
Balla Imre iskolalelkész mondott áldást a tanintézményre, majd együtt mondták el a Miatyánkot. Az előkészítő és az első osztályos diákok megöntözték és gondjaikba vették az öregdiákokkal közösen 2015-ben elültetett fácskát, amely a folytonosságot jelképezi.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató