A marosvásárhelyi tanács csütörtökön jóváhagyta azt az RMDSZ által benyújtott és Peti András által jegyzett tervezetet, amely a Vár sétányt természetvédelmi övezetté nyilvánítja.
A marosvásárhelyi tanács csütörtökön jóváhagyta azt az RMDSZ által benyújtott és Peti András által jegyzett tervezetet, amely a Vár sétányt természetvédelmi övezetté nyilvánítja. A határozattervezetet egyhangúlag szavazták meg az önkormányzati képviselők.
A képviselőtestület a Vár sétány faállományának védelmében szavazott a tegnapi tanácsülésen. A témáról nem volt vita, egyetlen felszólalás sem hangzott el, a képviselők teljes egyetértésben adták voksukat a Peti András által kidolgozott tervezetre. Ami azért kissé meglepő volt, hiszen a város polgármestere több alkalommal is kifejtette, hogy a Bulevárdot szegélyező nyugati ostorfák korhadtak, vihar esetén veszélyt jelentenek a környező házakra vagy a parkoló gépkocsikra, ezért más fafajtával – például platánnal – kellene helyettesíteni őket. Dorin Florea három évvel ezelőtt azt nyilatkozta: „a hagyományokat megőrizve, futurisztikus stílusban képzelem el a Vár sétányt, a jövőnek tervezve”, s erről közvitát nyitott volna, hogy pályázati úton válasszák ki a legszebb tervet e városrész felújítására. Mint mondta, „radikális, de szükséges megoldást szorgalmaz”, és a tanácsnak kell döntenie a Bulevárd ügyében, mert „a tanácsosok felelősek azért, hogy a sétány csúnya”. Nos, a tanácsosok tegnap döntöttek, mégpedig azt, hogy természetvédelmi övezetté nyilvánítják a vár melletti sétányt.
Peti András a tanácsülést követően a sajtó képviselőinek elmondta, egy régen várt döntést hozott a tanács, amellyel sikerül hosszú távon megóvni a Vár sétányt, e városrész arculatát megőrizni. „Elkezdődik a Vár sétány nyugati ostorfái állapotának szakszerű felmérése, az állományt a szakemberek fakopp módszerrel vizsgálják meg, és a fák koronáinak alakítása is szakmai szempontok szerint történik. Kérdésünkre Peti András elmondta, a fakopp készüléket a polgármesteri hivatal sajnálatosan a mai napig sem vásárolta meg, de a civil szervezetek rendelkeznek ilyen „faröntgen”-készülékkel, csak együttműködés szükséges a polgármesteri hivatal és a környezetvédő szakemberek között.
A marosvásárhelyi RMDSZ közleményben tájékoztatott, ha adott esetben a korhadt, beteg ágakat, illetve a beteg egyedeket eltávolítják, ezeket minimum 6 éves, fiatal fákkal cserélik ki. „Az így megfiatalított faállományon tilos lesz az elkövetkezendőkben a szakszerűtlen nyírás vagy a tavaszi csonkítás. Európa egyik legromantikusabbnak és legszebbnek tartott sétányának különösen fontos eszmei értéke van a marosvásárhelyiek számára, ezért fontosnak tartjuk, hogy ebben a formájában őrizzük meg az utókornak” – áll a közleményben. Arról is tájékoztattak, hogy a védett területről információs táblát helyez ki a polgármesteri hivatal.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató