Több száz marosvásárhelyi családot, baráti társaságot „repített” a hét végén a Ligetbe a Forgatag.
Több száz marosvásárhelyi családot, baráti társaságot „repített” a hét végén a Ligetbe a Forgatag. Az elmúlt két évben megkedvelt helyszín már pénteken délelőtt benépesült kisgyermekes szülőkkel, nagyszülőkkel és hintázni, akadálypályán kalandozni vágyó, gyurmázó, festegető apróságaikkal.
Ebédidőre már 30-40 gyerek volt túl az arcfestésen, és változott egyszarvúvá, csillaghomlokú hercegnővé vagy valamilyen szuperhőssé. Míg a nagyobbak óriáspárnákon pihentek, olvasgattak vagy csapatba verődve térképezték fel a kézművesvásár kínálatát és a civil szervezetek nyújtotta szórakozási lehetőségeket, a Forgatagon első alkalommal részt vevő, tavasszal alakult Magyar Szülők Szövetségének sátránál a szieszta órájában is javában folyt a munka. Gyermekdalok ritmusára készültek a barátságkarkötők, gyurmafigurák, egy papírkoronát viselő fiúcska pedig játszótársával az ugrálóvárak birtokba vételéről egyezkedett. Nagy volt a nyüzsgés a Gedeon Richter „portáján” is, ahol egyebek mellett izgalmas kísérleteket próbálhattak ki, és kutatói oklevelet szerezhettek a gyermekek. Érdekes színfoltot képviselt a 30. számú Gróf Teleki Sámuel cserkészcsapat is, „Balaton partján jaj de jó, jó,/ fürdik a nyaraló…” kezdetű daluk bizonyára még sokak fülében cseng.
Vödrös kihívás a Bolyai-pályáért
Szombat délelőttre a Bolyai líceum sportpályája is megtelt élettel. A Bolyai Collegium Alapítvány másodszor szervezte meg itt a jótékonysági sportnapot, amelynek résztvevői családi vetélkedőn bizonyíthatták ügyességüket, számos sportágat kipróbálhattak – többek között az izgalmas teqballt és a „koponyás” juggert –, és hivatásos versenyzők, edzők bemutatóit is megnézhették. Természetesen a Fuss egy kört a Bolyaiért! nevet viselő adománygyűjtő futás sem maradt el. A begyűlt összeget ezúttal a Bolyai-pálya kivilágítására fordítja az alapítvány – tájékoztatott Szathmáry Zsolt, az alapítvány kurátora.
Kezdés után egy órával már húsz csapat sorakozott fel a vetélkedőre, amelynek feladata úgy állították össze a szervezők, hogy azt minden korosztály teljesíthesse. A legizgalmasabb talán a vizes próba volt: a versenyzőknek több pohár vizet kellett beleönteniük a hátuk mögött levő vederbe, keletkezett is hamarosan akkora tócsa, hogy – amint azt a mérkőzést moderáló Kádár Zoltán rádiós szerkesztő is megjegyezte – akár halakat is hozhattak volna a sportnapra. A vetélkedőn sok gyermek is részt vett, mások inkább a pálya másik felében lábvoléztak, kosaraztak, íjászkodtak. Aki pedig megéhezett, megszomjazott, tíz lejért megpörgethette a szerencsekereket, amelynek nyereményei között harapnivaló és üdítő is akadt. A pálya bejáratánál a Bolyai-címeres téglára is felfigyeltünk, amelyet az 500 lejnél nagyobb összeget felajánlók vihettek haza. A délután 6 óráig zajlott programokra kétszázan regisztráltak – tudtuk meg Szathmáry Zsolttól, aki a Bolyai Collegium Alapítvány, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum és a Református Kollégium nevében köszönetét fejezte ki a résztvevőknek, és azt is megjegyezte, hogy a támogatóknak köszönhetően el tudják indítani a Bolyai-sportpálya megvilágítására irányuló beruházást.
Székely ruhák forgataga
A bolyais sporttevékenységekkel egy időben a Ligetben is beindultak az események. Székely ruhás gyermekek és fiatalok gyülekeztek a színpad körül, a ligeti fák alatt pedig „eszterláncot” formáltak a táncházba bekapcsolódók. A nagyszínpadon érkezésünkkor éppen Kásler Magda próbált a Maros Művészegyüttes zenekarával, majd átadta a helyet a marovásárhelyi és a megye számos más településéről érkezett tánccsoportoknak, amelyek fergeteges produkciókkal örvendeztették meg a népzenét kedvelőket. A Nyárádmentéről származó Nagy Sándor és egykori osztálytársa, Simon Árpád is lelkesen hallgatta az előadásokat. Nagy Sándor elmesélte, hogy valamikor a marosvásárhelyi bútorgyár fúvószenekarának és tánccsoportjának is tagja volt, ezért is szereti annyira a folkprogramokat, amelyekben a Vásárhelyi Forgatag idén sem szűkölködött. Simon Árpád a hatvanas években szintén táncolt, így ő is ezeket a rendezvényeket részesítette előnyben. Mindketten úgy vélték, nagy szükség van a Forgataghoz hasonló kezdeményezésekre, és az lenne a legjobb, ha ezt az összművészeti rendezvénysorozatot évente többször is megszerveznék. Simon Árpád csak azt nehezményezte, hogy a Magyar Állami Népi együttes műsorára az internetes jegyvásárlók elkapkodták a jegyeket, így a számítógépes világban nehezebben tájékozódó, idősebb korosztályból sokan kimaradtak az élményből.
Bubucolás Mátyás táborában
Szombat délelőtt a legkisebb forgatagozók is újra zsúfolásig töltötték a Caritas-sátort, de a többi civil szervezet sátrában is nagy volt a pörgés. Újra népszerű volt egyebek mellett a HIFA Románia Egyesület Tanuljunk másként – Milyen fogyatékkal élni? programja, főként a nagyobb gyerekek próbálták ki szívesen a fehér bottal való tájékozódást és a kerekes székes közlekedést. De a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület távcsöves madárfelismerésére is sokan voltak kíváncsiak, ahogy a többi szervezet sátra sem néptelenedett el egy pillanatra sem. Aki pedig elfáradt, a fákra akasztott függőágyakban lazíthatott.
A különleges kalandokra vágyók a ligeti programok második napján Mátyás király táborába is benézhettek. A szigethalmi Emese Park és a Kincses Kolozsvár Egyesület interaktív utazókiállításának látogatói hat évszázadot ugorhattak vissza az időben, korabeli fegyvereket, katonai páncélzatot, háztartási eszközöket vehettek szemügyre, illetve a számszeríjászattal, a gyertyamártással és a botvégekre szerelt zsákokkal vívott úgynevezett bubucolással is megismerkedhettek. Ez utóbbi foglalkozás bizonyult a legnépszerűbbnek a táborban, de a gyermek- és felnőttméretű gólyalábak sem hevertek sokat tétlenül a fűben, és a kalodának is mindegyre került foglya. A látogatottsággal a kiállítás szervezői is meg voltak elégedve, mint mondták, folyamatosan érkeztek érdeklődők a táborba, a legnagyobb elégtétel pedig az izgatottan csillogó gyermekszemek látványa volt.
Felszabadult gyermekek, elégedett árusok
Vasárnap délelőtt mintha nehezebben ébredt volna a Liget, délre azonban újra benépesültek a családi és civil programok helyszínei. A játszótéri hintákon két tízéves fiú beszélgetett, tőlük kérdeztük meg, mi tetszett leginkább az idei Forgatagon.
– Finomak voltak az ételek, sok szép régimódi tárgyat láttam, és mindig került pár barát – sorolta Balázs, míg Gellért a vízen lebegő labdákat emelte ki a gyermekeknek szóló kínálatból. A 12 éves Előd arcfestő édesanyját kísérte el mindhárom nap a Ligetbe. Mint mondta, nem próbált ki sok programot, de a Gedeon Richter kísérleteiből ő sem maradt ki. Ez nyerte el leginkább a tetszését, illetve az, hogy reggeltől estig szabadon játszhatott, futkározhatott a barátokkal.
Miközben a fák alatt kerekedett táncház résztvevői éppen különféle madarakká változtak, a kézművesvásár árusait kérdeztük az idei forgalomról. Egy kerámiát és bőr ékszereket kínáló székelyudvarhelyi férfi elmesélte, hogy eddig minden alkalommal eljött a Vásárhelyi Forgatagra, és bár a két évvel ezelőtti helyszínváltozást kissé idegenkedve fogadta, akkor volt a legnagyobb a kereslet. Panaszra idén sem volt oka, vasárnap délig ugyanis legalább annyian vásároltak tőle, mint tavaly. Egy fajátékokkal és dísztárgyakkal érkezett gyergyószentmiklósi árus szerint az idei forgalom meghaladta a tavalyit, olyan volt, mint tavalyelőtt, amikor a családi rendezvénysorozat a Maros-partról a Ligetbe költözött.
A bográcsosokkal is elkészültek
A vasárnap délelőtti ligeti hangulatot a Bűvös Bogrács főzőverseny is meghatározta. A Forgatag gasztronómiai programjait szervező Eco Target Egyesület civil szervezetek, intézmények, vállalkozások számára meghirdetett versenyére – amelyet a Mr. Gift támogatott – 12 csapat, közöttük lapunk szerkesztősége is benevezett. Délfelé már javában rotyogtak a bográcsokban készülő finomságok, a kötelező két alapanyag idén a koriander és a zeller volt. A disznóhúst igény szerint a szervezők biztosították a csapatoknak, a nyeremények a támogató cégek felajánlásaiból álltak. A harmadik helyezett a Leco cég, a második az Olting, az első díj a Clini-labé lett. A Népújság A média erről írni fog nevű különdíjban részesült.
Délutánra lassan kicserélődött a ligeti társaság, a kisgyermekes családok közül többen már ebédidőre hazamentek, az esti koncertekre érkezők pedig birtokba vették a teret. A hangulatot legtömörebben talán az unitárius egyház Országos és Marosvásárhelyi Dávid Ferenc Ifjúsági Egyletének sátránál kiragasztott plakátok egyik felirata fogalmazta meg. Az, amelyiket a Mit jelent számodra a szabadság? kérdésre írt valaki, és így szólt: Itt lenni a Forgatagon.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató