Öröm és aggodalom. Alig kilenc hét múlva országgyűlési választások lesznek Magyarországon. Első alkalommal szavazhatnak az elszakított országrészek visszahonosított magyar állampolgárai és a kitántorgott százezrek.
Öröm és aggodalom. Alig kilenc hét múlva országgyűlési választások lesznek Magyarországon. Első alkalommal szavazhatnak az elszakított országrészek visszahonosított magyar állampolgárai és a kitántorgott százezrek – csekély erkölcsi kárpótlás a fennmaradásért kapálózó évszázadnyi másodlagosságban. Félő, hogy most is csak a hatalombirtoklás eszközei leszünk. Szüleink mesélték, hogy az átmeneti visszacsatolás éveiben is mennyi keserűséget okoztak nekik a kihelyezett anyaországiak. Most, az évezredváltó két és fél évtizednyi demokráciában azt tapasztaltuk, hogy mi vagyunk a kiapadhatatlan munkaerőforrás a zsugorodó Partiumon túli népességnek. Némelyek már az értékmentő tudatos áttelepítést szorgalmazzák. De ezekben a napokban csak regisztrálni kell. A választási névjegyzékre. Minden külhoni magyar állampolgárnak joga és lehetősége van, hogy részt vegyen a magyarországi országgyűlési választásokon. A napokban az erdélyi magyar politikai alakulatok bejelentették, hogy nemcsak támogatják, hanem szervezeti felépítményükkel segítik is a kettős állampolgárokat a névjegyzéki regisztrációban. Na, végre valamiben összhang tapasztalható! Csak ne önmaguk fényezésére használják az alkalmat! Mert ugye mégiscsak furcsa az, amikor a fél újságoldalnyi reklámfelület kevesebb mint egyharmada tájékoztat a regisztrációs eljárásról. és a többi a néppárt, a nemzeti tanács és a demokráciaközpont
önreklámozása. Ez eszünkbe juttatja a székelyföldi nagy menetelést, ahol ugyanez a politikai csoportosulás senkivel nem vegyülve saját összejövetelét szervezte. Pedig ők hangoztatják a leghangosabban az összefogás szükségességét. Jó lenne, ha az erdélyi magyar politikai alakulatok nem emelnék át a mi közéletünkbe a magyarországi pártcsatározásokat. Ráadásul az itteni magyar politikai pártok mindenike a Fidesz szövetségese valamilyen formában. A két kisebbik – a polgáriak és a néppártiak – testvérpártnak nevezi a magyarországi kormányzó erőt. Az RMDSZ az Európai néppártban egy asztalnál ül az egykori fiatal demokratákkal. Tehát csak azért folyhat a versengés, hogy kit szeretnek jobban. Netán csengő ezüstökben is kifejezve. És még valami: az előrejelzések szerint a külhoni magyarok voksai alig két-három mandátum sorsáról dönthetnek. Talán ezért nem kellene az erdélyi magyar politikai alakulatoknak hitelrontó kampányt folytatniuk egymás ellen, hisz nemsokára európai parlamenti választások lesznek, és mindannyiunk érdeke a hatékony jelenlét Brüsszelben.