Kormányhatározat a két egyetem összeolvasztásáról?
„Tudomásom van arról, hogy tegnap (szeptember 19-én) a kormányülésen határozat született a MOGYE és a Petru Maior Egyetem egyesüléséről és az új névről. Meglepetésünkre senki nem tudta ezt tegnap délután, este közülünk. Ez az erdélyi magyarságnak nagy szégyene, és a MOGYE mint magyar márka megszűnését jelenti. A Hivatalos Közlönyben még nem jelent meg ez az információ, és arra kérem, tegye dolgát, hogy ne is jelenjen meg. Jómagam és néhány tanártársam éhség-sztrájkra készülünk, ami még nagyobb szégyene lesz a politikumnak.”
Így szól a levél, amelyet dr. Benedek Imre, a MOGYE professzora Borbély László „miniszterelnöki tanácsosnak” címzett, és elküldött más sajtótermékek mellett lapunknak, valamint az RMDSZ tisztségviselőinek is.
Érdeklődésünkre Borbély László elmondta, hogy Benedek professzor eltévesztette a címzettet, ugyanis a politikából visszavonulva államtanácsosként a Románia fenntartható fejlődését kidolgozó főosztályt vezeti, és nincsen beleszólása az oktatási kérdésekbe.
Telefonon próbáltuk felvenni a kapcsolatot Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével. Munkatársával sikerült beszélni, ő ígéretet tett, hogy tájékoztat arról, hogy létezik-e a kormányhatározat, de ez sajnos elmaradt. Hasonlóképpen jártunk az RMDSZ megyei szervezete és a megyei tanács elnöke, Péter Ferenc szóvivőjével is.
Kovács Irénke, az oktatási minisztérium kisebbségi főosztályának vezetője megígérte, hogy tájékoztat, miután az értekezlet, amelyen részt vesz, véget ér, de lapzártáig tőle sem kaptunk választ.
Dr. Leonard Azamfirei professzor, a MOGYE rektora érdeklődésünkre azt válaszolta, hogy nem tud a kormányrendeletről. Dr. Nagy Előd egyetemi tanár, a MOGYE prorektora is úgy nyilatkozott, hogy nem értesült a kormányrendeletről, majd érdeklődésünkre hozzátette, hogy folyamatban van az egyesülés szenátusbeli megszavazásának a felfüggesztését kérő jogi eljárás megindítása. Dr. Szabó Béla professzor, a magyar tagozat vezetője szerint az iktatás küszöbén van az említett dokumentum, aminek az összeállítása során be kellett tartani a kötelező előírásokat, és az aláírásgyűjtést egyszer újra is kellett kezdeni. Majd hozzátette, hogy amíg nem látja az állítólagos kormányhatározatot, addig nem tud nyilatkozni.
Áprilisban tudósítottunk arról, hogy a magyar tagozat tiltakozása ellenére a MOGYE román többségű szenátusa elfogadta a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem, valamint a csak román nyelven oktató Petru Maior Egyetem összevonását Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Műszaki és Tudományegyetem néven. A szenátusi ülésen nem vettek részt a magyar tagozat képviselői, akiknek az egyesüléssel kapcsolatos véleményét nem vették figyelembe, és nem kaptak érdemi választ arra vonatkozóan, hogy miképpen biztosítják az új intézmény multikulturális jellegét, a közoktatási törvényben ugyanis a MOGYE neve szerepel, és ahhoz módosítani kellene a törvényt, hogy az előírás az újonnan létrejött konzorciumra is vonatkozzék. Ezenkívül a Petru Maior Egyetem bekebelezésével az egyetem döntéshozó testületeiben a magyar oktatók részaránya 18 százalékra csökkenne, amivel még kisebb lenne az esélye annak, hogy a közoktatási törvény előírásai a magyar tagozat döntéshozatali önállóságára vonatkozóan megvalósuljanak.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató