Törvénytervezet távmunkára
Elfogadta első házként hétfőn a szenátus a távmunkát szabályozó törvénytervezetet. A végső döntés a képviselőházé az ügyben.
A felsőház 93 támogató és 15 ellenszavazattal, valamint egyetlen tartózkodással fogadta el a törvényjavaslatot, amely értelmében az információs és távközlési technológia eszközeinek felhasználásával a munkavállaló a munkahelyen kívül is elvégezheti feladatait.
A kormány érvelése szerint a távmunka szabályozása felzárkózást jelent társadalmi-gazdasági valóságunkhoz, és mind a munkaadó, mind a munkavállaló számára előnyökkel fog járni. A munkaadó költségei csökkennek, ha nem kell annyi helyiséget bérelnie dolgozói számára, a munkavállaló pedig az utazás költségeit spórolja meg, és hatékonyabban fel tudja használni idejét – érvelt a törvényt kezdeményező kabinet, amely a javaslat megtételekor arra is kitért, hogy ezzel a szabályozással növekedni fognak a mozgáskorlátozott személyek munkavállalási esélyei.
A tervezethez a szenátus munkaügyi bizottsága csatolt módosítást, a felsőház plénuma ezt a változatot fogadta el hétfőn. A megszavazott szöveg értelmében a távmunka a felek megegyezésével történik, és konkrétan megjelenik a munkaszerződésben (újonnan alkalmazottak esetében), vagy a munkaszerződés csatolmányában (régebbi alkalmazottak esetében). Amennyiben a munkavállaló nem egyezik bele a távmunka végzésébe, a munkáltató nem módosíthatja egyoldalúan a munkaszerződést, és nem is róhat ki büntetést emiatt fegyelmi kihágás címén a munkavállalóra – olvasható a tervezetben.