Nyolc hónapja van Marosvásárhelynek arra, hogy megírja azokat a pályázatokat, amelyekkel 31,5 millió eurót hívhat le uniós alapokból.
Nyolc hónapja van Marosvásárhelynek arra, hogy megírja azokat a pályázatokat, amelyekkel 31,5 millió eurót hívhat le uniós alapokból. A városvezetés elsősorban a tömegközlekedést fejlesztené, csupán erre a tervre közel 25 millió eurót költenének. A pályázatokat a tanács által is elfogadott városi mobilitási terv, illetve az integrált városfejlesztési stratégia (SIDU) alapján dolgozzák ki – nyilatkozta a Népújságnak Makkai Gergely, Marosvásárhely RMDSZ-es alpolgármestere.
A marosvásárhelyi önkormányzat tavaly decemberben hozta nyilvánosságra, hogy a Központi Fejlesztési Ügynökség elfogadta a város mindkét stratégiai fejlesztési tervét: a mobilitási tervet és az integrált városfejlesztési stratégiát. Ezek képezik az alapját azoknak a pályázatoknak, amelyeket az önkormányzat az elkövetkező években megvalósítana, e célból pedig nem kevesebb, mint 31,5 millió eurót hívhat le uniós alapokból, a Regionális Operatív Program 4-es főtengelyén keresztül. A szóban forgó pályázati alap a fenntartható városfejlesztést célozza.
Arányos elosztás
Makkai Gergely, Marosvásárhely alpolgármestere szerint a Regionális Operatív Program 4-es főtengelyén keresztül megyeszékhelyek pályázhatnak. A Központi fejlesztési régió hat megyét tömörít (Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Szeben és Maros), ezek megyeszékhelyei között nyilván nagy a versengés a pályázati pénzekért. Az alpolgármester úgy véli, a Marosvásárhelynek leosztott 31,5 millió euró jelentős összeg, és úgy tudja, a megyeközpontok között arányosan osztották el a megpályázható forrásokat.
– Eddig két szűrőn mentek át azok a tervek, elképzelések, stratégiai dokumentumok, amelyekkel az önkormányzatok versenybe szállnak az uniós pénzekért: egyrészt jóváhagyta ezeket a Központi fejlesztési régió, másrészt a területfejlesztési minisztérium. Marosvásárhely esetében a két hatóság szakemberei által megállapított formai hibákat kijavítottuk. Most a pályázatok elkészítése következik, a benyújtási határidő 2018. december 31. Az elbírálás után következhet a kivitelezés, a tervek megvalósítása 2023-ra fejeződhet be – nyilatkozta lapunknak Makkai Gergely.
Búcsút vennének a Siletinától
Az önkormányzat a 31,5 millió eurós pályázati összegből közel 25 milliót a tömegközlekedés korszerűsítésére költene. „A városi tömegközlekedés katasztrofális, ezt mindenki tudja, éppen ezért döntöttünk úgy, hogy jelentős összeget fordítunk ennek a problémának a megoldására. Hatvan új ökobuszt vásárolnánk, új útvonalakat alakítunk ki, modernizáljuk az utasvárókat, digitális menetrend-
kijelzőket helyezünk ki” – mondta az alpolgármester. Felvetésünkre, hogy a menetrendkijelzők elhelyezése nem jelenti azt, hogy az autóbuszok pontosan közlekednek majd, ehhez előbb a forgalmi dugókat kellene megszüntetni, főként csúcsidőben, az alpolgármester hangsúlyozta, összefüggés van a tömegközlekedés modernizálása és a város nagy infrastrukturális tervei között (például terelőutak építése), és remélik, egyéb pályázatok révén ki tudják alakítani a korszerű tömegközlekedéshez elengedhetetlen környezeti feltételeket. Kérdésünkre, hogy milyen sorsa lesz a Helyi Közszállítási Vállalat és Siletina társulásnak, Makkai Gergely kijelentette: fel kell bontani a társulási szerződést a Siletina magáncéggel, a városnak önálló buszvállalatra van szüksége, új alapokra kell helyezni ezt a tevékenységet. „A Siletina megmaradhat egy személyszállításra szakosodott cégnek, amely például a vidéki útvonalakon üzemeltet járatokat. A város saját buszvállalata a város belterületén biztosítja az utasok szállítását. Sokat tanakodtunk azon, hogyan szervezzük meg a tömegszállítást, hol alakítsuk ki a bázist, avagy korszerűsítsük a meglévőt, mindez még módosulhat – tette hozzá az alpolgármester.
Kerékpársáv a Poklos-patak mentén
Az önkormányzat másik fontos terve a kerékpársávok kialakítása, szociális téren bölcsőde építése a Víztelep utcában és a Belvedere lakónegyedben. Kerékpársávokat első körben olyan városrészekbe terveznek (például a Poklos-patak mentén), ahol a jelenlegi közlekedési infrastruktúra mellett is megvalósítható. A Kornisa lakónegyedben kerékpársáv-hálózatot alakítanának ki; az alpolgármester hangsúlyozta: úgy tervezik ezeket a biciklisávokat, hogy a későbbiekben adott esetben könnyen össze lehessen kapcsolni őket.
A pályázati összeg akár a duplája is lehet
Makkai Gergely kétélű kardként említette azt a lehetőséget, hogy ha a hat megyeszékhely közül valamelyiknek a pályázatát elutasítják, a megmaradt összegre a többi város pályázhat. Marosvásárhely 60 millió euró lehívására is készen áll tervekkel, ugyanakkor arra kell vigyázni, hogy jó pályázatokkal szálljon versenybe, és ne veszítsen pénzt. Makkai Gergely szerint a polgármesteri hivatal pályázati osztályán kiváló szakemberek dolgoznak, azonban kevesen vannak a munka volumenéhez képest. Emiatt nagy valószínűséggel magán pályázatíró cégekhez fordulnak majd, hiszen „a tét nagy”.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató