Tiltakoznak a környezetvédelmi szervezetek
2018-08-19 16:49:09
- Vajda György
Közös nyilatkozatban tiltakozott több környezetvédelmi szervezet a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőgazdálkodási Minisztérium által a sertéspestis felszámolására hozott drasztikus intézkedés ellen.
Közös nyilatkozatban tiltakozott több környezetvédelmi szervezet a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőgazdálkodási Minisztérium által a sertéspestis felszámolására hozott drasztikus intézkedés ellen, amellyel közel 30.000 vaddisznó kilövését, elpusztítását rendelték el az országban eddig észlelt gócpontok övezetében.
A Natura 2000 koalíció, az Állatvédelmi Világalap (WWF), valamint az Akció a Vadvédelemért (ACDB Action for Wildlife) és a Carpathia Európai Vadvédelmi Alap (Carpathia European Wilderness Reserve) szervezetek az Európai Bizottság élelmiszerbiztonsági, valamint a madárvédelmi és a természetes élőhelyekre vonatkozó ajánlásaira hivatkozva követelik a hatóságtól, hogy vonja vissza a kilövési engedélyt. Ezzel szemben – az említett dokumentumok szerint – felhívják a figyelmet arra, hogy elsősorban a gócpontok megközelíthetőségét kellene korlátozni, a vadászoknak pedig gyakrabban kellene bejárniuk a területüket, hogy azonnal távolítsák el az elhullt állatokat, ugyanakkor minden egyedet azonnali biológiai vizsgálatnak kellene alávetniük. Ahol pedig sertéspestist észleltek, de az utóbbi időszakban már nem bukkantak fel fertőzött állatok, az ajánlás szerint a vadászok az elejtett vaddisznót nejlonzsákban kell elszállítsák a helyszínről. Minden lelőtt állatot le kell adni, hogy végezzék el a szükséges vizsgálatot. Ebben az időszakban szigorúan tilos a hajtóvadászat, továbbá az etetés, ami az így egybegyűjtött egyedek között – a közös étkezéssel – elterjesztheti a fertőzést.
A környezetvédelmi szervezetek tudományosan megalapozatlannak tartják a rendelet azon tételét, hogy minden „szőrmés és tollas ragadozó” terjeszti a betegséget, ezért ki kell irtani az ilyen fajokhoz tartozó egyedeket. A fertőzés csak a sertések között terjed, a ragadozók természetes szerepe, hogy az elhullt egyedeket elpusztítsák, így amennyiben lelövik őket, súlyos biológiai kárt okoznak, ugyanis felbomlik a természetes tápláléklánc.
Mindezekre hivatkozva a környezetvédők felszólítják a minisztériumot, hogy vonja vissza korábbi rendeletét, vegye figyelembe az EB ajánlásait, és ennek megfelelően foganatosítson intézkedéseket.