A közigazgatásilag Vámosgálfalva községhez tartozó Szőkefalván második alkalommal tartották meg a minőségi szalmásgabona-parcellák bemutatására szánt Búza napja elnevezésű rendezvényt.
A közigazgatásilag Vámosgálfalva községhez tartozó Szőkefalván második alkalommal tartották meg a minőségi szalmásgabona-parcellák bemutatására szánt Búza napja elnevezésű rendezvényt. Június 15-én, csütörtökön a Maros megyei eseményen Erdély közel nyolc megyéjéből hozzávetőleg ötszáz mezőgazdasági szakember és gazdálkodó volt jelen.
Az Azomureş vegyipari kombinát termékeit forgalmazó Dafcochim cég volt az egyik szervező, a bemutatóparcellákat a szőkefalvi Kodagro Kft. készítette elő és gondozta, a Dafco Agro Kft. a tápanyagokat és növényvédő szereket biztosította. A marosvásárhelyi Azomureş vegyipari kombinátban gyártott NPK általános műtrágya nitrogéntartalma révén a növények jobb növekedését biztosítja, ezért a vetés előtti alaptrágyázásra, illetve a vegetációs időszakban az utántrágyázásra egyaránt ajánlott termék. A kultúrnövények termőtalaja főleg nitrogén-, foszfor- és káliumvegyületekben szegényedik el. Ezeket pótolni kell, különben a talaj kimerül és a terméshozam egyre csökken. Ezeknek az elemeknek egy részét természetes trágyával lehet pótolni, de szükség van olyan mesterséges adalékanyagokra is, amelyek segítségével a hiányzó elemeket a megfelelő időben pótolni tudják.
Az Azomureş bemutatóstandjánál a vállalat képviselői tájékoztatták az érdeklődőket a cég termékeiről és a gyakorlati alkalmazásukról. Szabó István agrármérnök elmondta, a két éve indult szőkefalvi projektben a vegyipari kombinát a Dafcochim termékforgalmazó révén a bemutatóparcellák számára szükséges műtrágyamennyiséget biztosítja. Amint a vegyi kombinát szaktanácsadója kifejtette, a szalmásgabonák szőkefalvi bemutatóparcelláin a különböző búzafajták alkalmazkodását követik a Kis-Küküllő övezetében, a szükséges tápanyagbevitelhez a hagyományos 16-16-16 NPK-t használták. Ősszel, a vetéssel egyidejűleg az alaptrágyázást, tavasszal pedig három faziális utántrágyázást alkalmaztak: márciusban 100 kg UREE, áprilisban 100 kg ammónium-nitrát, májusban pedig 80 kg ammónium-nitrát került a talajba hektáronként.
Az NPK néven ismert műtrágya- granulátum összetételében a nitrogén-foszfor-kálium arányosan megtalálható, mellyel a bemutatóparcellák talaját tették termékenyebbé annak érdekében, hogy minél jobb terméshozamot lehessen elérni. Amint a szaktanácsadó kérdésünkre elmondta, ezt a terméktípust a nagykultúrákban használják, ahol a talaj nem túl gazdag, de túlságosan nem is szegény tápanyagokban.
Szaktanáccsal is ellátják a gazdákat
Annak érdekében, hogy optimális tápanyagmennyiséget juttassanak a talajba, a vetés előtt ajánlatos laboratóriumi körülmények között megállapítani a talaj szerkezetét, ugyanis nem mindegy, hogy miből mennyit tartalmaz a talaj, de az sem, hogy mikor adagolják a tápanyagot és milyen kultúrákhoz.
Az agrármérnök kérdésünkre hangsúlyozta, hogy a talajminták laboratóriumi ellenőrzését mindenekelőtt azoknak végzik el ingyenesen, akik a Dafcochim céggel üzleti kapcsolatban állnak. 120-150 lejes díj fejében azonban bárki vihet földmintavizsgálatra a termőföldjéből, mert sok kérdésre választ kaphat. A szakember szerint három-négy évente érdemes elvégeztetni ezt a laboratóriumi vizsgálatot – melynek során a talaj nitrogén-, kálium- és foszfortartalmát ellenőrzik, illetve a humusz és a pH minőségét is mérik – , mert megtörténhet, hogy egyik vagy másik összetevő az NPK-ból nem szívódott fel megfelelően, és a nagyobb esőzések nyomán a mélyebb talajkéregbe hatolt, ezért a hiányzó összetevőt a következő évben pótolni kell.
A kisgazdák is hívhatják a vegyipari kombinát ügyfélszolgálatát a 0265/252-706-os telefonszámon vagy személyesen Szabó István agrármérnököt, a vegyi kombinát mezőgazdasági tanácsadóját a 0740-361-303-as mobilszámon.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató