Tehát egy hús-vér valódi színes bőrű és afroázsiai amcsi, emancipált rapper véletlenül Bogota helyett Bogata de Mureşre csekkolt be egy repülőjáratra.
Olvasom, hogy egy amerikai rapper – neve éppen olyan ismeretlen előttem, mint Neferitti halálának pontos napja és a múmiakitömő szakmunkás nácionáléja – véletlenül Bogota helyett, ami a messzi, de annál füvesebb Kolumbiában helyezkedik el, s drogbáróiról és kábszergrófjairól nevezetes; egyebet nem tudok róla, holott drága jó földrajztanárom, a sokszor emlegetett Sz. Vili bácsinál fel volt hagyva a hatodikos politikai földrajz tankönyvből a közép- és dél-amerikai államok című leckénél Kolumbia is, nem emlékszem, ha sokat bifláztam volna, ugyanis anyám, a nagy kijózanító rögtön figyelmeztetett, oda úgysem jutsz el, édes fiam, úgyhogy Kolumbia ott maradt az unalmasban, csak a hírekben találkozom vele; ja igen, az ország a nevét a genuai származású, a spanyol király nevében cselekvő felfedezőről kapta (végső soron a galamb jelentésű közszóból), miként az USA egyik vidéke is (district of Columbia); szóval Kolumbusz Kristófról, aki ugyanolyan magyarosítás áldozata, mint Verne Gyula, Marx Károly és Pávai Adorján (Adrian Păunescu).
Tehát egy hús-vér valódi színes bőrű és afroázsiai amcsi, emancipált rapper véletlenül Bogota helyett Bogata de Mureşre csekkolt be egy repülőjáratra.
A dolog szépséghibája, hogy Marosbogátnak, ennek a Maros (egykor Kolozs) megyei községnek tudtommal nincs repülőtere, de amilyen ütemben felejtődik hazánkban az építőmunka, semmi sem lehetetlen, akár egy-két év alatt is pompás repülőteret rittyenthetnek papíron a műszaki felszereltséggel és a nanotechnokrácia segítségével bárhol, még itt a blokk közé szorított játszótéren is. Hiszen ugyanilyen csudás ütemben épültek az autópályák is hazánkban, és ma már autósztrádák sokasága hálózza be Panamát és hazánkat a korrupciónak nevezett panama.
Amikor a rappert figyelmeztették melléütésére, a rá jellemező non chalance-szal azonnal igyekezett jóvátenni, s megígérte a bogátiaknak: semmi vész, atyámfiai, el fogok ugrani hozzátok egy családias hangulatú rap- és igazmondó versengésre, abba a helységbe, ahol még a gyorsvonat sem áll meg. Arra a napra bizonyosan meg fog állni.
A polgármestert is figyelmeztették a községre leselkedő nagy veszedelemre, mire amaz fején találta a szöget, és azonnal zsírban gazdag menüt tálaltatna fel a szigorú diétán élő világsztárnak. Kell egy kis koleszterinkúra a nyápic mondikáló lurkónak.
Azonfelül javasolom, hogy mi is álljunk meg egy röpke percig a település nevénél. Mielőtt azt gondolná valaki is jóindulatúan, hogy a román bogat jelzőből vagy közfőnévből származik, tudni kell, hogy a helynév szláv eredetű. Aki még tanult oroszul, az bizonyára emlékszik arra az alapigazságot tartalmazó példamondatra, ami úgy hangzott: kresztyiani hazjajsztvi szobirájut bogatij urázsáj – ami magyarul annyit tesz, hogy a keresztyén parasztgazdák gazdag termést gyűjtenek bé. A szó különben a szlávban ugyanazt teszi, mint románul, vagyis 'gazdag', 'módos', de a község nevének eredeténél mégis egy személynév áll, az első birtokosra utalhat, ugyanis a Bogát magyar személynév is volt az Árpád-korban.
Ennyi históriát azonban a rapper nem fog megjegyezni, de ha már itt tartunk, akkor javasolni lehetne a világ nagy művészeinek, hogy szándékosan csekkeljenek be téves helyneveket, melyek alakja hasonlít a tulajdonképpeni világvárosi úti céljukhoz. Hamarjában a Detroit és Gyergyóditró vagy az Oakland és Homoródoklánd páros jut az eszembe, avagy közelebbi pédaként Kisszeben (Szlovákia) és Nagyszeben, Baja és Bólya stb. A Bukarest–Budapest már elcsépelt.
Ámbátor városunk sem társtalan, ide is tévedhet egy nagy sztár, elég ha csak a vásárhelyekre gondolok (volt is egy félénk kezdeményezés ebben a tekintetben a 21. század elején) vagy a rengeteg Tîrgura, amiből nem Tg. Frumos a legszebb. Legalábbis ezt remélem.