A háborús veteránok és a fogyatékkal élők adókedvezményei kapcsán most már naponta bizalmatlansági indítvánnyal fenyegetik a kormányt a szociáldemokraták és a hozzájuk közel álló, a volt miniszterelnök által vezetett szabadelvűek.
A háborús veteránok és a fogyatékkal élők adókedvezményei kapcsán most már naponta bizalmatlansági indítvánnyal fenyegetik a kormányt a szociáldemokraták és a hozzájuk közel álló, a volt miniszterelnök által vezetett szabadelvűek. És, bár azt ígérték, tegnap sem döntötték el, hogy lesz-e indítvány. Mert adott esetben annak sikere egy erős szereplőt hozhat a politikai színpadra, ami a voksainkra áhítozó nagyfiúknak nem hiányzik.
Néhány hónappal a választások előtt a szociáldemokraták tűnnek favoritnak a parlamenti többség megszerzésére, és így a hatalmi pozíciók megszerzésére is a következő törvényhozási ciklusra. A kampány – mivel a nagy pártoktól nem látni jelét a valós társadalmi problémákra érdemleges megoldásokat kínáló választási programoknak – az üres ígérgetés mellett egymás lejáratását célzó támadásokból fog állni. Ebben erős alaphangot adhatna a szocdemek pártvezé-rének a technokrata kormány esetleges megbuktatása, amivel a párton belül szóba jöhető riválisoknak és a vidéki kiskirályoknak is eszébe vésné, ki az úr a háznál. Nem utolsósorban a kormányzásuk végén a hátrahagyott taposóaknák miatt az utóbbi időben lázadozó technokrata kormánytól is elvenné a lehetőséget, hogy sürgősségi rendeletek útján kellemetlenkedjen a pártházbeli és környező barátok üzleti vagy személyes érdekeit zavaró rendeletekkel. Mert a kabinet a hátramaradt kis időre maradna a helyén, korlátozott jogkörökkel, ahogyan arra már volt hét éve példa a kolozsvári városgazda kormányosi időszakában. Akkor szintén a szocdemek és a liberálisok buktatták meg a demokrata kormányt, csak az elnökválasztás előtt, de mivel a hajóst nem tudták partra tenni, a hatalomváltás elmaradt. Most is maradna a helyén a kabinet, mert a pártoknak sem ideje, sem energiája nem lesz kormányozni a következő hónapokban.
Azonban a gyakorlatilag csak a kormány jogköreinek megnyirbálását hozható bizalmatlansági indítvánnyal, amelynek sikeréhez meg lehet találni a többséget a szeptemberben ismét munkába álló parlamentben, egyben a technokrata kormányfőt is felszabadítanák a semlegességi fogadalma alól, melyet kabinetje novemberi beiktatásakor tett. Még a megbízhatónak korántsem tekinthető felmérések szerint is az egykori uniós agrárbiztosból lett miniszterelnök népszerűsége kevéssel marad el például plagizáló elődjéé mögött, és eléggé ismert vidéken is, amely a szocdemek hagyományosan erős szavazóbázisa. Persze az kérdés, hogy mekkora kedve lenne megmártózni a balkáni politikai mocsárban, de az tény, hogy az ellenzéki oldalon, leszámítva a népszerűségében erősödő volt elnököt, megmentőként tekinthetnének rá. Ettől tarthatnak a kormánybuktatást nagy hangon emlegető, de a bizalmatlansági indítványt még halogató haragosai is.