Székely István: azt akarjuk, hogy Romániában jogállam működjön
Az RMDSZ célja, hogy olyan bűnüldözés és igazságszolgáltatás legyen Romániában, amely hatékony, de amelyet a mindenkori politikai ellenfelekkel szemben nem lehet politikai eszközként felhasználni.
„Az RMDSZ célja, hogy olyan bűnüldözés és igazságszolgáltatás legyen Romániában, amely hatékony, de amelyet a mindenkori politikai ellenfelekkel szemben nem lehet politikai eszközként felhasználni. Mi azt mondjuk: nyerje el méltó büntetését az, aki a törvény ellen vét, de ne sérülhessenek meg azok az emberi jogok, amelyeket oly nehezen sikerült a 1989-es változás után kivívni” – hangsúlyozta Székely István, a szövetség társadalomszervezésért felelő ügyvezető alelnöke csütörtökön Tusványoson.
A Mély állam és politika – Vita a román igazságügyi reformról című panelbeszélgetést követően Székely István beszámolójában elmondta: egyetértés volt a beszélgetőpartnerek között az igazságszolgáltatás problémáival kapcsolatban, valamint ezek forrásával. Történelmi távlatból világosan látszik, hogy Traian Băsescu államfő mandátuma alatt alakult ki az igazságszolgáltatás, az ügyészség és a titkosszolgálatok összefonódása, az a rendszer, amely a biztonságért cserébe a szabadságjogokról való lemondást kérte – tette hozzá az RMDSZ ügyvezető alelnöke.
„Azt is lehet mondani, hogy Romániában jelenleg kettős hatalom van: van egy stabil parlamenti többség, ami a kormány erejét képezi, és ott van az államelnök, akinek a titkosszolgálatok és a külpolitika területén van hatásköre, aki ezeket a hatásköröket politikai célokra is használja. Az igazságügyi reform, amit az RMDSZ támogatott, éppen ezt kívánja meggátolni” – nyomatékosított Székely István.
Ismertette azt a három igazságügyi törvénycsomagot is, amelyből kettőt támogatott a szövetség. „Megszavaztuk azt, amelyik az igazságszolgáltatás szerkezetét, eljárási rendjét, belső szabályait gondolja újra, azt is, amely a bűntetőeljárás rendjén módosított. Évek óta mondjuk: szükség van egy rendes, működő igazságszolgáltatásra. Az RMDSZ nem támogatja a visszaéléseket, az alaptalan lehallgatásokat, a titkosszolgálati befolyást. Rendet kell tenni: az ügyész nem egyenrangú a bíróval, a titkosszolgálat ne szóljon bele az igazságszolgáltatásba. Az európai normákat törvénybe kell ültetni. Az ártatlanság vélelme legyen garantált, senkit ne bélyegezzenek meg addig, amíg végleges bírósági döntés nem születik. Meggyőződésünk, hogy ezek a változtatások jobbá, demokratikusabbá teszik Romániában az igazságszolgáltatást. A büntető törvénykönyv végső változatát viszont nem tudtuk támogatni, mivel több vállalhatatlan elemet tartalmazott” – mondta Székely István. (közlemény)