Számos változás, még több kérdőjellel
Egyelőre még nagyon sok a kérdőjel a jövőtől tervezett új adózási rendszerrel kapcsolatban, amely az eddigi sajtóhírek szerint egy, a kidolgozás kezdeti fázisában levő tervezet.
Egyelőre még nagyon sok a kérdőjel a jövőtől tervezett új adózási rendszerrel kapcsolatban, amely az eddigi sajtóhírek szerint egy, a kidolgozás kezdeti fázisában levő tervezet. Ha a kormányzat kitart az elképzelései mellett, és a személyi jövedelemadózás helyett úgynevezett globális, a háztartások minden jövedelmére kiterjedő adót vezet be, az kétségtelenül a rendszerváltozás óta legjelentősebb adóreform lenne.
A lehetséges változásokról Viorel Ştefan pénzügyminiszter is beszélt. Elmondta, a szaktárca munkacsoportot állított fel, hogy vizsgálja a kormányprogram megvalósíthatósági lehetőségeit. „A globális adózás kiterjeszti az adózási alapot. Ma Romániában 360.000 olyan részmunkaidős szerződés van, amelyek egyetlen jövedelmi forrásként vannak regisztrálva. Itt szürkegazdaságról beszélhetünk. A szerződéseket kis összegekre kötik, de nehezen hihető, hogy annyiból meg lehet élni… A globális adózás bevezetésével nem menekülhetnek. Az egy háztartásban élők minden jövedelmét összeadjuk, és ha a végösszeg 2.000 lej alatti lesz, adómentességet fog élvezni. A leendő törvény értelmében pénzügyi szempontból egy háztartás személyek olyan csoportját jelenti, amelynek tagjai lehet, hogy nem rokonok, de egy háztartásban élnek, és saját felelősségükre elfogadják, hogy közös vagyonnal regisztrálják őket az adóhivatalban. Egyikük lesz a család képviselője, közte és az adóhivatal között pedig még ott lesz az adótanácsadó” – idézte nemrég a tárcavezetőt az Agerpres hírügynökség.
Úgy fogalmazott, hogy az adótanácsadó a háztartás pénzügyeinek orvosa lesz. „Az adótanácsadók szellemi szabadfoglalkozásúak lesznek, akik a pénzügyminisztériumtól kapnak majd munkadíjat, éppen úgy, ahogyan az orvost fizeti az egészségbiztosítási pénztár, attól függően, hogy hány háztartást adminisztrál. Az adótanácsadó tölti ki a háztartás adóbevallását, mert ő ismeri a törvényt, és érvényesíteni tud minden kedvezményt, amelyben a háztartás részesülhet. Kiszámítják az összjövedelmet, amiből levonják az igénybe vehető kedvezményeket, 1.600 vagy 1.200 lejt minden gyerek után, a jövedelemtől függően, a nyugdíjjárulékot, az egészségügyi biztosítást, a tandíjat. A különbségre vetik ki az adót. A maradék összeg 2.000 lej alatti része adómentes. A 2.000 lej fölötti összegre 10 százalékos adót számítanak” – magyarázta Ştefan.
A miniszter szerint az országban 35.000 adótanácsadóra lesz szükség. „Ha 2018. január 1-jétől vezetjük be ezt a rendszert, akkor az első ilyen típusú adóbevallásra 2019 májusában kerül sor. Az a célunk, hogy az adótanácsadókat 2018 decemberére kiképezzük, hogy 2019 májusáig történjen meg a háztartások elosztása a tanácsadók között. Ha abból indulunk ki, hogy egy tanácsadó 200 család ügyeit tudná intézni, akkor mintegy 35.000 adótanácsadóra lenne szükség, akik átlagosan 10.000 lejes honoráriumot kapnának. Ők beruházási tanácsokat is adhatnak, javaslatokat tehetnek tőkeelhelyezésre a tőzsdén vagy a bankban. A család pénzügyeinek orvosai lesznek” – mondta Ştefan.
Kormányhatározattal rendelnék ki az adótanácsadókat
Kormányhatározat szabja majd meg, hogy minden család egy adótanácsadóhoz fog tartozni, ők fogják kitölteni a progresszív adózáshoz a jövedelembevallásokat – áll a kormányprogramban, melyből a Mediafax hírügynökség idézett. „2018-tól kezdődően, amikor bevezetjük a 0, illetve a 10 százalékos adókulcsot, minden romániai háztartás esetében globális jövedelembevallás lesz, ezt a családtagok nevében adótanácsadók töltik majd ki. A megkülönböztetett globális adó a vagyonnyilatkozatból indul ki, amit egyszer kell benyújtani. A lakosság szétosztásáról az adótanácsadók között, mint ahogy a rendszer működéséről is, a közvitákat követő kormányhatározat rendelkezik. A fent említett nyilatkozat kitöltése és benyújtása mellett az adótanácsadó feladata lesz a hozzá tartozó magánszemélyek minden adójának és illetékének a befizetése a helyi és az országos hatóságokhoz. Így a magánszemélyek számára megszűnnek az ügyintéző ablakok Románia összes közintézményében. Azoknak a felkészítése, akik adótanácsdók szeretnének lenni, szakaszokban történik, legkésőbb 2018.
december 1-jéig, akkor amerikai mintára minden polgár egy ilyen tanácsadó támogatását fogja élvezni” – áll a kormányprogramban.
A szakértők kételkednek
Dan Schwartz adótanácsadó a Mediafax érdeklődésére leszögezte, az állam nem kényszerítheti az adótanácsadókat ennek az adónak a kiszámítására. „A valóságtól teljesen elrugaszkodott, mivel nincs annyi adótanácsadónk, aki képes lenne elvégezni ezeket a számításokat, hogy minden adófizetőnek jusson. Eszméletlen mennyiségű munkáról van szó. Senki nem kényszeríthet arra egy adótanácsadót, hogy kiszámítsa ezeket az adókat. Ez egy független szakma. Nem kényszeríthet az állam. És ki fizet ezért? Az állam vagy az adófizető?” – fogalmazott az egyik jelentős nemzetközi könyvviteli és pénzügyi tanácsadó cég romániai leányvállalatát vezető szakértő.
„A kezdeményező valószínűleg azt tartotta szem előtt, hogy minden adófizetőnek legyen meg a maga adótanácsadója, de egy hasonló intézkedés nagyon jól kidolgozott rendszert feltételez, aminek a felügyelete rendkívül drága lenne” – mondta az említett hírügynökség érdeklődésére Cristian Pârvan, a Romániai Üzletemberek Egyesüle-tének főtitkára.
A társadalombiztosítási rendszer is jelentősen átalakulhat
A Capital gazdasági hetilap megbízható kormányzati forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a pénzügyminisztériumnál felmerült az is, hogy az új adózási rendszer részeként a szociális hozzájárulások költsége teljes mértékben az alkalmazottra háruljon, de azt továbbra is a munkaadó fizesse be. A lap szerint ez azt jelentheti, hogy teljesen eltörölhetik a munkaadó által az alkalmazott után fizetendő adókat, és 35%-os szociális hozzájárulást határoznának meg a munkavállalónak. A Capital úgy tudja, vizsgálják a munkanélküliségi és a betegszabadságokra befizetett járulék, valamint a munkabalesetekre befizetett alap eltörlését is.
Rengeteg a kérdőjel
Egy átlátható tervezet híján egyelőre lehetetlen pontos képet kapni arról, hogy milyen hatással lehet az új adórendszer a keresetekre. Az eddig tudottak alapján vélhetően azok a háztartások járnak majd a legjobban a globális adózással, amelyeknek nincs pluszjövedelmük, és minél több olyan kiadással rendelkeznek majd, amely leírható. A Hotnews elemzésében úgy számol, hogy egy 2 ezer lejes havi fizetéssel rendelkező személy esetében, aki az elképzelések szerint 10%-os jövedelemadót fizetne, akár 565 lejes megtakarítást is hozhat az új adórendszer. Ha a Capital értesülései helytállóak, és a társadalombiztosítási rendszert is a feje tetejére állítják, akkor viszont jelentősen csökkenhet azoknak a száma, akik jól járhatnak a háztartásokra kivetett adó bevezetésével. (hírösszefoglaló)