„Győztünk!” – ezzel kezdte Orbán Viktor beszédét vasárnap éjjel a kormánypártok budapesti eredményváró központja, a Bálna előtt.
„Győztünk!” – ezzel kezdte Orbán Viktor beszédét vasárnap éjjel a kormánypártok budapesti eredményváró központja, a Bálna előtt. Indulatokkal és érzelmekkel túlfűtött kampányidőszak után nem csoda, hogy sorsdöntő győzelemről beszélt. Az ellenzék szereplése alulmúlt minden várakozást. Lapzártakor már szinte biztos, hogy a határon túliak szavazata nélkül is kétharmada lesz a Fidesz–KDNP szövetségnek.
Nem várt arányú részvétel
A Nemzeti Választási Iroda utolsó közölt adatai szerint a választásra jogosultak 68,13 százaléka, 5.365.511 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 18.30 óráig. Budapesten a szavazók 72,75 százaléka, 990.587 választópolgár adta le szavazatát eddig az időpontig. Az átszavazásra kijelölt helyeken urnazárás után még órákig óriási tömeg várakozott a szavazóhelyiségek előtt.
A magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok Magyarország külképviseletein (nagykövetségein és konzulátusain) szavazhattak. Összesen 58.310-en vetették fel magukat a külképviseleti névjegyzékbe, közülük 51.854-en el is mentek szavazni, vagyis 88,9 százalékos volt a részvétel a külképviseleteken. A legtöbb választópolgár Londonban szerepelt a névjegyzékben, 9.707-en, közülük 8.248-an el is mentek szavazni, vagyis a londoni részvétel 85 százalékos volt. Szintén nagyon sok választópolgár jelentkezett Münchenben és Stuttgartban, Hágában pedig 95 százalékos volt a részvétel.
Magyarország saját utat választott
A magas részvétel minden kétséget kizárva a jelenlegi kormányerő győzelmét legitimálja, annak ellenére, hogy sokan antidemokratikusnak tartják a választási rendszert és a jelentősen torzult médiaszerkezetet. Magyarország nagy győzelmet aratott, „sorsdöntő győzelmet arattunk” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a győzelmét hozó parlamenti választás után. Magyarország még nem tart ott, ahol szeretnék, de már elindult a saját maga választotta útján. „Együtt fogunk ezen az úton végigmenni” – ígérte a kormányfő.
A miniszterelnök külön köszönetet mondott a külhoni magyaroknak, akik „segítettek megvédeni az anyaországot”, valamint Jaroslaw Kaczynskinek, a lengyel kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnökének és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfőnek is a támogatásért.
„Mindent köszönök, Soli Deo gloria” – zárta szavait Orbán Viktor, majd a Fidesz és a KDNP vezető politikusai a Bálna előtt összegyűlt emberekkel elénekelték a Kossuth-nótát, ezt követően pedig a Himnuszt.
Megosztott ellenzék
Az összefogás, az együttműködés problémája továbbra is jelen van az ellenzéki pártok között – állapította meg Kiszelly Zoltán politológus a vasárnapi országgyűlési választás eredményeit értékelve. A Jobbik nem tudott közelebb kerülni a Fideszhez, a baloldalon pedig maradt az elmúlt nyolc évben tapasztalt megosztottság. Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet elemzője szerint: a Jobbik nagyon sok nemzeti radikális szavazót veszített, komoly „dezintegráció” indulhat meg a pártban. Szerinte Karácsony Gergely szavai arra engedtek következtetni, hogy megindult a felelőskeresés a baloldalon, míg Gyurcsány Ferenc „kicsit odaszúrt” az ellenfeleinek azzal, hogy a DK teljesítette azt a célkitűzését, hogy önálló frakciója legyen a parlamentben.
Az erdélyi magyarok partnerek
Becslések szerint 180-195 ezer körüli azoknak az erdélyi magyaroknak a száma, akik a magyarországi választásra regisztráltak, és leadták voksukat. Az elmúlt hetekben az RMDSZ mintegy 100 ezer erdélyi magyar embernek segített szavazata leadásában – ez pedig azt bizonyítja, a közösség tagjai ezúttal is megbíztak a szövetségben: a voksolók több mint fele tőle kért segítséget, rábízta szavazatát.
A következő négy évben is az a kormány irányítja Magyarországot, amely bebizonyította: nemzetpolitikai víziójában, a mindennapi gyakorlatban is fontos számára az erdélyi magyarok közössége – hangsúlyozta a magyarországi választást követően Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Kelemen Hunor gratulált az Orbán Viktor és Semjén Zsolt által vezetett Fidesz–KDNP-nek. Elmondta: a szövetség partnerre lelt a pártszövetségben, ezt a partnerséget a következő négyéves parlamenti ciklusban is tovább szeretné erősíteni.
Az erdélyi magyarok célja megmaradni és építkezni magyar közösségként, jólétben. Az RMDSZ ezt tekinti politikája alappillérének, a magyar kormány nemzetpolitikája pedig ehhez járul hozzá.
A következő időszak kihívása a Románia és Magyarország kormányai közötti kapcsolat megerősítése. Kelemen Hunor szerint a két ország közötti bizalom konszolidálása elengedhetetlen az erdélyi magyar közösség szempontjából.
Határokon átívelő nemzetegyesítés
Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke közvetlenül a magyarországi országgyűlési választás lezárulta után nyilatkozott, Németh Zsolt budafoki eredményváróján. A pártelnök elmondta: a Néppárt és az EMNT demokráciaközpontok munkatársai, önkéntesei és tisztségviselői az Erdélyben leadott levélszavazatok közel felét időben és biztonságos körülmények között célba juttatták. „Az anyaországi urnazárást követően az első szó a köszöneté kell legyen: köszönet illeti mindazon erdélyi magyar állampolgárokat, akik éltek szavazati jogukkal, s az EMNT-demokráciaközpontok hálózatán keresztül, valamint a Néppárt önkénteseinek és tisztségviselőinek segítségével leadták szavazatukat – hozzájárulva ahhoz, hogy a határokon átívelő nemzetegyesítés valósággá váljon. Ugyancsak köszönet illeti a kolozsvári és csíkszeredai főkonzulátusok munkatársait, akik emberfeletti munkát végezve biztosították a szavazás sikeres lefolyását” – mondta Szilágyi Zsolt. A Néppárt elnöke hozzátette: az Erdélyben leadott levélszavazatok csaknem felét – az előzetes adatok szerint közel 70 ezer szavazatot – gyűjtöttek be és juttattak el a külképviseletekre.
Végleges eredmény szombaton
Bár vasárnap éjjel 106 szavazókör kivételével mindenhol megállapították az országgyűlési választáson leadott szavazatok számát, a választókerületi eredményekre még hat napot várni kell a külképviseleti és az átjelentkezéssel szavazók szavazatainak „bevárása” miatt, addig csak előzetes eredményről lehet beszélni. Az országos listás eredményt április 27-ig kell megállapítania a Nemzeti Választási Bizottságnak (NVB).
A szavazókörök vasárnap esti bezárása után a 10.285 szavazókör többségében összeszámolták a szavazatokat. Mind a 106 egyéni választókerületben van egy szavazókör, amelyben nem számolják össze a voksokat. Ezek azok, amelyeket korábban kijelöltek a külképviseleti és az átjelentkezéssel szavazók voksainak összeszámlálására. Ezekben a szavazókörökben a voksolás lezárultakor beragasztották az urnák nyílását, azokat a helyi választási irodába szállítják és biztonságos helyen őrzik. Ezeket az urnákat csak azt követően lehet felbontani és a bennük lévő voksokat megszámlálni, ha megérkeztek a választókerületbe a külképviseleteken és az átjelentkezéssel leadott szavazatok.
Az országgyűlési választáson két szinten történik az eredmények megállapítása: az egyéni választókerületekben mandátumhoz jutott képviselők körét a 106 egyéni választókerületi választási bizottság állapítja meg, az országos listáról mandátumhoz jutottakat pedig az NVB.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató