A Grindeanu-kormány ezt jól „megúszta”. Borítékolható volt az eredmény.
A Grindeanu-kormány ezt jól „megúszta”. Borítékolható volt az eredmény. A szerdai bizalmatlansági indítvány közel háromórás vitáját követően a parlamentben a PSD, ALDE honatyái nem szavaztak, az RMDSZ pedig bejelentette, tartózkodni fog. Csupán 161 parlamenti képviselő, illetve szenátor gondolta úgy, hogy nem érdemel bizalmat az a kormány, amelynek eddigi ténykedése az elmúlt közel három évtized legnagyobb tömegmegmozdulásait eredményezte. Az a kormány, amely a parlamentet megkerülve első számú prioritásként fogadta el az emberek milliói által kifogásolt, a korrupt politikusok elleni jogszerű fellépést megnehezítő 13-as sürgősségi kormányrendeletet, és az, amelynek vezetője a parlamentben az egységről, párbeszédről, átláthatóságról szónokol, miközben a pártja az államfő leváltását követelő ellentüntetőket próbálja kivinni az utcára.
Mialatt az Alkotmánybíróságon Klaus Johannis államfő és a Legfelső Bírói Tanács beadványait vitatták, illetve a Bukaresti Táblabíróságon zajlottak a 13-as kormányrendelet kapcsán indított perek, a parlamentben a Ne emeljétek törvényerőre a lopást Romániában címmel hétfőn benyújtott és felolvasott bizalmatlansági indítvány vitája folyt. Sorin Grindeanu kormányfő válaszában igencsak békülékeny hangnemet ütött meg. Szerinte az elmúlt hetek történései megosztották a társadalmat, és nem lehet gyűlöletre építkezni. Párbeszédet, átláthatóságot ígérő felszólalásában kért ismét – másodszorra – bizalmat kormányának. Persze, közben nem felejtette el felsorolni mindazt a jót, amit a PSD programja ígér: nyugdíj- és minimálbér-emelés, adócsökkentés, infrastruktúra-korszerűsítés, kórházak, iskolák modernizálása. „A szégyenteljes 13-as rendeletről” – amint Cătălin Predoiu volt igazságügyi miniszter nevezte az elfogadott és utólag visszavont rendeletet – alig ejtett szót a kormányfő. A meakulpázással élesen ellentétes volt a PSD vezérének, Liviu Dragneának igen arrogáns és populista felszólalása, amiből kiderült, hogy a problémák okát nem a 13-as kormányrendelet tartalma jelenti, hanem a nem megfelelő kommunikáció. Fentieket a PNL elnöke, Raluca Turcan sikertelenül próbálta ellensúlyozni. Mint ahogy Traian Băsescu szenátor, volt államfő „pontosításai” sem sokat nyomtak a latban. A bizalmatlansági indítvány tehát – amint az várható volt – szerdán elbukott a törvényhozásban.
A kormány leváltásának kísérlete – vagy ha még tovább mennénk, előrehozott választások kiírása – nem sikerült, és a 13-as kormányrendeletben javasolt Btk.-módosítások továbbra is napirenden maradnak. Ezúttal a parlamenten a sor, hogy példásan (!) megmutassa, hogyan kell közvitát szervezni a tervezetről, és végül szavazással dönteni a törvénymódosításról. A 161 honatya és emberek százezreinek bizalmát elvesztett kormány pedig elkönyvelheti: kényelmes parlamenti többséggel a háta mögött sem tehet azt, amit akar.