Hétfőn délelőtt Nyárádszeredában kezdetét vette a 26. Bolyai Nyári Akadémia (BNYA) keretében szervezett szakoktatói szekciói képzés.
Hétfőn délelőtt Nyárádszeredában kezdetét vette a 26. Bolyai Nyári Akadémia (BNYA) keretében szervezett szakoktatói szekciói képzés. A szakemberek dicsérő szavakkal illették a kezdeményezést.
A BNYA tavalyi szekciói közül hiányzott a szakoktatói továbbképzés, az ideiben viszont ismét helyet kapott, és ezúttal Maros megyében első alkalommal iskolai intézményben. Csíki Levente szakoktató mérnök kezdeményezésére és közbenjárására a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) engedélyezte, hogy idén Nyárádszeredában, a Bocskai István Elméleti Líceumban kerülhessen sor a képzésre.
A hétfői megnyitón Fülöp László igazgató köszönetet mondott az RMPSZ-nek a lehetőségért, a résztvevőknek pedig tartalmas és kellemes ittlétet kívánt, míg a maga során Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke is köszönetét fejezte ki Fülöp Lászlónak és Csíki Leventének a sok áldozattal és többletmunkával járó szervezési elfoglaltságért. Ugyanakkor köszönetet mondott a magyar kormánynak, az Emberi Erőforrások Minisztériumának és a közoktatási államtitkárságnak, amiért a 26. BNYA megszervezését 17 millió forinttal támogatta. Azt is hozzátette: nyári pedagógusképző rendezvényként sokáig egyedi volt a BNYA, mígnem a mintájára a magyarországi Sonkán idén megszervezték az első Kárpát-medencei nyári szabadegyetemet.
A Maros megyei tanfelügyelőség részéről Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes köszöntötte a résztvevőket, és megköszönte az RMPSZ-nek, hogy fontosnak tartja a továbbképzéseket és a képzett pedagógusokat. A BNYA nemcsak képzés, hanem barátság is, de az anyanyelvi és szakoktatás szempontjából a túlélést is jelentheti. Ma az országban a szakoktatás háttérbe van szorítva, és ha közösen nem tudják ennek visszaadni a megérdemelt helyét az oktatásban, akkor hamarosan már csak múlt időben beszélhetünk róla, hiszen a legtöbb szülő lenézi, gyerekének nem tanácsolja, pedig a szakoktatás és a szakképző iskola ugyanolyan fontos, mint az elméleti líceum.
Tartalmas hetet remélnek
Csiszér Mária, az RMPSZ programszervezője lapunknak elmondta, a szakoktatói szekciót huszonnegyedik alkalommal szervezték meg az idén, mindig jelentkezik egy összeforrott társaság, de örömükre vannak fiatal szakoktató mérnökök Csíkszeredából, Székelyudvarhelyről és Nyárádszeredából is. Huszonnégy személy jelentkezett, ebből kettő távol maradt, a résztvevők zömében Hargita és Maros megyéből jöttek a nem kreditpontos, de igazolást kibocsátó képzésre. Meglepően szép környezet, iskola és szálláshely fogadta őket, örülnek, hogy Csíki Levente kezdeményezte a szekció Nyárádszeredába való áthozatalát, és annak is, hogy ezt az iskolaigazgató és a polgármester is kérte.
A szekció idei témája az iskolai kreativitás és a duális oktatás, és nem más foglalkozik egy héten át a résztvevőkkel, mint a duális oktatás két lelkes magyarországi megteremtője, akik már harmadszor vendégei a BNYA-nak. Dr. Baróti Enikő líraian fogalmazva mutatkozott be: egy cseppnek érzi magát, amely része lehet egy folyónak, látja a folyó erejét és a partján álló erős fenyőfákat, míg dr. Mészáros Attila realistább képet festett az anyaországi mérnök- és szakoktatóképzésről: az okatók átlagéletkora 57 év, és emelkedik, míg az évente végző mérnökök száma igen alacsony. Éppen ezért ötleteket szeretnének adni a résztvevőknek, hogy oktatási intézményeiket miként újítsák meg, mert „az intézmény minőségét az oktatás minősége adja”. Célja, hogy hasznosítható tudással, tapasztalattal, kapcsolatokkal lássa el a hallgatókat, hogy senki ne sajnálja, hogy ezt a hetet tanulásra szánta a nyári vakációban.
Mindig lehet tanulni
A 43 éves oktatói hátterű szilágysomlyói Turai István már huszonharmadik alkalommal vesz részt a BNYA képzésein, ahol mindig tanulni lehet, olyan témákat vetnek fel, amik akarva-akaratlanul megragadják őket, és hasznosítható az iskolában, másrészt egy szavakban le nem írható kötelék alakult ki a szakoktatók között – vallotta be a nyugdíjas, de még dolgozó oktató. Ezzel szemben Máté László, a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum szakoktatási felelőse első alkalommal vesz részt a BNYA képzésén: egy székelyudvarhelyi konferencián értesült a nyárádszeredai lehetőségről, rögtön jelentkezett is. Kíváncsi az újdonságokra és arra is, hogy kollegái hogyan oktatnak és értékelik a gyakorlati eseteket, másrészt az is érdekli, hogy a szakoktatásban milyen újdonságokat kívánnak bevezetni, valamint hogy milyen lehetőség van szakosztályokban a duális oktatásra.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató