Szentgerincén kevés, mintegy féltucatnyi gazda mondhatja el, hogy nemcsak saját szükségletre termel, hanem nyereségcélúan gazdálkodik.
Szentgerincén kevés, mintegy féltucatnyi gazda mondhatja el, hogy nemcsak saját szükségletre termel, hanem nyereségcélúan gazdálkodik. A 37 éves Gál Károly tíz éve foglalkozik földműveléssel és állattartással, mintegy négy éve döntött úgy, hogy megnöveli kisgazdaságát. Jelenleg 30 hektár területet művel meg, 21 szarvasmarhát tenyészt, amiből 17 fejőstehén.
A fiatal gazda elmondta, 2017-ben végre időben megkapták a mezőgazdasági támogatásokat, az összeg egy részét novemberben, a fennmaradó pénzt december végén utalták át a számlájára. Ez volt az első olyan év, amikor előre kiszámíthatta, hogy a földalapú, a tejtermelésre és az állatokra szánt támogatás mire lesz elég. Mivel az előző években jelentős késéssel utalta át a támogatásokat a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA), a műtrágyát hitelben szállította le a forgalmazó. Jól jön az APIA-támogatás, de a segítség nem elég. A család a támogatásokat visszafordítja a gazdaság fejlesztésére. A nyereség tulajdonképpen a gabona értékesítéséből származik, de ez is úgy, hogy saját munkájuk értékét nem számolják fel.
Gál Károly kifejtette, nem tudott mindeddig élni a pályázati lehetőségekkel, mivel nincs meg a kellő iskolai végzettsége, szakképesítése, és gázolajár-támogatást sem tud igényelni, mivel nem vállalkozásszerűen végzi a tevékenységét. Ezen a jövőben változtatna, de egyelőre a meglévő lehetőségeket kell mérlegelniük. A pályázatokat óvatosan kezeli, mert egyrészt nincs semmi biztosíték, hogy a pályázatírásra fordított összeg megtérül, ám ha mégis nyerne, akkor sem biztos, hogy teljesíteni tudná a felvállalt üzleti tervet. A tej felvásárlási ára 0,80 lej. Átlagban napi kétszáz liter tejet vásárol fel egy nyárádszeredai feldolgozóüzem, de a literenkénti ár ingadozása miatt nem lehet biztos gazdasági számításokat végezni.
Ennek ellenére Gálék nem mondtak le arról, hogy gazdaságukat tovább fejlesszék. A helyi református egyházközség holland partnerkapcsolatainak köszönhetően a szentgericei gazdák mikrohiteleket igényelhetnek. A család is élt ezzel a lehetőséggel, már háromszor vettek fel ötéves kölcsönt: eddig 17.500 eurót kaptak, amiből részben fedezték az istállóépítés, körbálázó és egy traktor vásárlásának költségeit. Amint alkalom adódik, ismét hitelt igényelnek, hiszen szükség van egy korszerűbb traktorra és egy kukoricakombájnra. A hitel segítene ezek beszerzésében, a különbözetet más kölcsönökből és saját alapból fedeznék. A gazda az állatállomány fejlesztésén is gondolkodik, de a tejtermelés mellett maradnak, a húsállatok piacában egyelőre nem bíznak. Mivel a faluban nem működik társulás, mindenki a saját területét használja, ezért kevés a szabad legelő, nem igazán lehet parcellákat bérelni. Ezért is fontos, hogy a gazdálkodás kiszámítható legyen.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató