Nincs béke a koreai kirándulás miatt
2018-09-11 14:49:45
- Karácsonyi Zsigmond
Az utóbbi hetekben heves indulatoktól kísért vitát váltott ki egy négytagú küldöttség utaztatása – Makkai Gergely alpolgármester vezetésével – a Mennyországi kultúra, világbéke, a fény visszahozása elnevezésű szervezet békekonferenciájára.
Az utóbbi hetekben heves indulatoktól kísért vitát váltott ki egy négytagú küldöttség utaztatása – Makkai Gergely alpolgármester vezetésével – a Mennyországi kultúra, világbéke, a fény visszahozása elnevezésű szervezet békekonferenciájára. A júliusi tanácsülésen egy tartózkodás miatt bukott el a javaslat. Augusztusban átment.
Annak ellenére, hogy a marosvásárhelyi önkormányzat második nekifutásra megszavazta a szöuli kiszállás költségeit (több mint 6500 dollár), a döntés indokoltságát továbbra is vitatja az RMDSZ városi szervezete. Vass Levente elnök a szavazást megelőző sajtótájékoztatón határozottan ellenezte az utazást, ennek ellenére a frakció tagjai a titkossá nyilvánított (?!) voksolásnál másképp nyomkodták a gombokat. Közel két héttel a tanácsülés után az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete a következő közleményt küldte szerkesztőségünkbe:
„Másfél hete Marosvásárhely városi tanácsa úgy döntött, delegációt küld Dél-Koreába. Minthogy nagyon nehéz elképzelni, hogy egy hasonló út közvetlen közösségi hasznot hozhat, az RMDSZ helyi szervezetének következtetése az volt, hogy az RMDSZ városi frakciójának tagjai nem kell részt vegyenek ezen a közpénzen történő kiránduláson. Az iránymutatás ellenére két tanácsosunk, Makkai Gergely és Bakos Levente úgy döntöttek, mégis részt kívánnak venni ezen az úton. Úgy gondoljuk, gesztusuk nem erősíti kettejük politikai integritását, minthogy a felmerült utazási költségek és napidíjak a mi szempontunkból teljesen indokolatlan önkormányzati kiadások. A helyzet visszásságát feloldaná, ha Makkai Gergely és Bakos Levente visszaforgatná a rájuk fordított pénzt, és egy fontos helyi közösségi projekt javára írná jóvá. Javasoljuk, hogy a helyi képviselők az utazási keretüknek megfelelő összeget a Bolyai-sportpálya felújítására adományozzák.”
A közleményre az egyik nevesített, Bakos Levente tanácsos a következőket válaszolta:
– Tudomásul vettem az RMDSZ helyi szervezetének következtetéseit a koreai hivatalos útra vonatkozóan. Nem kirándulásról van szó, és ugyanakkor sajnálattal kell megállapítanom, hogy minden bizonnyal személyes ügyek állnak az állásfoglalás mögött. Addig, ameddig ki nem derült, hogy én is elkísérem Marosvásárhely alpolgármesterét hivatalos útjára, senkinek semmi baja nem volt a kiszállással. A közelmúltban és korábban is évente többször történtek kiutazások a város színeiben, tengeren innen és túl, RMDSZ-vezetők vagy csak tanácsosok személyében. A helyi szervezet vezetése egyébként szereptévesztésben van, hiszen nem az ő tisztük megállapítani, hogy a várost képviselni mikor indokolt és mikor nem. Tehát ez nem az RMDSZ helyi szervezetének döntése, pláne nem, hogy ki utazik ki. Nem a mi politikai integritásunkkal van a baj, hanem pont az említett testület hangadóiéval, ugyanis nagyon naiv kell legyen az a választópolgár, aki elhiszi, hogy az RMDSZ-frakció (maximum egy tartózkodás mellett) az ügyvezetés akarata ellenére egyöntetűen megszavazta volna ezt a korábban is vitás utat. Engem személy szerint utasítottak a támogató szavazatra! Mikor ezt többen nem vállaltuk, ezért lett titkos a szavazás. Az első ember vagyok talán az RMDSZ helyi szervezetének évtizedes történetében, akit azért pellengérez ki a szervezet, mert végrehajtotta a pártfeladatot. Azzal, hogy napokkal a szavazat után ügy döntöttem, hogy elkísérem az alpolgármester urat hivatalos útjára, szakmai tartalmát növelendő az útnak, tekintve szerény, de létező koreai kapcsolatrendszeremet, sem jogi, sem erkölcsi és végképp semmilyen RMDSZ-szervezeti szabályt nem léptem át a döntés pillanatában. Elismerem, hogy ez a döntés lehet, hogy több marosvásárhelyi polgárban nemtetszést válthat ki, valóban szokatlan kiutazásról van szó. Őszintén sajnálom.
Bakos Levente válaszából néhány „kulisszatitokra” fény derült az RMDSZ helyi önkormányzati frakciójának működési rendellenességeiből, ugyanakkor elismeri, hogy „korábban is vitás útról” van szó. Az állampolgárok szempontjából nem mellékes, hogy mire költik az amúgy is szűkös költségvetési keretet, ezért furcsa, hogy titkos szavazáson döntöttek ez ügyben. Egyébként is kétlépcsős szavazást kellene ilyen esetekben tartani. Az első lépésben a kiszállás, utazás indokoltságáról, közösségi hasznáról, a második lépésben pedig a küldöttség összetételéről a szakmai, hatásköri szempontok figyelembevételével.