Nem Amerika finanszíroz más gazdaságokat
Londoni pénzügyi elemzők szerint nem állja meg a helyét Donald Trump amerikai elnök azon érvelése, hogy az Egyesült Államok a világ más gazdaságainak nettó finanszírozója lenne.
A Commerzbank – az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport – elemzői hétfőn Londonban ismertetett napi devizapiaci helyzetértékelésükben felidézik Trump beiktatási beszédének azt a részét, amely szerint az eddigi folyamatokat „az amerikai középosztály háztartásaitól elragadott vagyon” globális újraelosztása jellemezte.
A ház szerint ez a kijelentés „nem is állhatna távolabb a valóságtól”. Az Egyesült Államok nettó külső befektetői pozíciójának adatai ugyanis nagyon világosan ennek éppen az ellenkezőjét mutatják: a külfölddel szembeni amerikai nettó kötelezettségek „lélegzetelállító” ütemben növekszenek, vagyis a külföld az amerikai gazdaság egyre nagyobb nettó tőkeellátója, nem pedig fordítva.
A Commerzbank grafikus kimutatása szerint az Egyesült Államok nettó külső befektetői pozíciója 2016 harmadik negyedévében megközelítette a mínusz 8 ezer milliárd dollárt.
A cég elemzőinek kommentárja szerint az amerikai háztartások valójában azt szenvednék meg, ha a külföld megtagadná az amerikaiak befektetéseinek és fogyasztásának egyre növekvő mértékű finanszírozását, és ez a dollár jelentős gyengülését is okozná.
Hasonló következtetésre jutott hétfőn ismertetett, elsősorban a nagy feltörekvő gazdaságokba irányuló amerikai tőkeáramlás hatásairól összeállított tanulmányában az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics is.
A cég szerint az Egyesült Államokból a feltörekvő térségbe áramló működőtőke értéke „nem különösebben nagy”: néhány ország – mindenekelőtt Chile, Egyiptom és Mexikó – kivételével a nagy feltörekvő gazdaságok hazai össztermékének (GDP) fél százaléka alatt volt az elmúlt években.