Nagy tüntetésre készülnek a külföldön élő romániaiak
„A Fiatalok Polgári Akciója Platform (PACT) is értesítette a Bukaresti Polgármesteri Hivatalt az augusztus 10-ére a fővárosba tervezett tiltakozásról, de nem vállalja fel a szervezői szerepet”.
A Fiatalok Polgári Akciója Platform (PACT) is értesítette a Bukaresti Polgármesteri Hivatalt az augusztus 10-ére a fővárosba tervezett tiltakozásról, de nem vállalja fel a szervezői szerepet – nyilatkozta a szervezet képviselője, Tudor Cârstoiu az önkormányzat illetékeseivel folytatott szerdai egyeztetést követően.
„Az elsődleges üzenet az, hogy mi nem vagyunk szervezők, és nem is akarjuk felvállalni ezt a szerepet. Mi is az esemény számos népszerűsítője közé tartozunk, de nem akarunk szervezők lenni, főleg nem az esemény előtt 48 órával. Egyszerűen arra biztatjuk a hatóságokat, hogy biztosítsanak minél jobb körülményeket egy békés, erőszakmentes, civilizált megmozduláshoz” – mondta az újságíróknak Cârstoiu.
Hozzátette, becslései szerint 100.000 személy vesz majd részt a külföldön élő románok tüntetéseként emlegetett demonstráción, amelyen a Viorica Dăncilă vezette kormány leváltását és előre hozott választásokat követelnek majd. A PACT képviselője úgy véli, a helyi hatóságoknak sokkal korábban kellett volna kezdeményezniük a tárgyalásokat, hiszen ők már június 14-én benyújtották a tüntetésről szóló értesítést.
Aurelian Bădulescu a tárgyalás után úgy nyilatkozott, miután a határon túli románok szövetsége bejelentette, hogy lemond a szervezésről, a PACT képviselőit hívták egyeztetésre, mert ez a szervezet küldött másodikként értesítést az augusztus 10-ére a Victoriei térre tervezett megmozdulásról. Azt kérték tőlük, hogy a nyilvános rendezvények megszervezését és lebonyolítását szabályozó 1991/60-as törvénynek megfelelően vállaljanak felelősséget írásban a rendezvényért, ők azonban ezt elutasították – mondta Bădulescu.
Álláspontját a Bukaresti Polgármesteri Hivatal közleménye is megerősítette. Ebben ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy a rendezvényről szóló értesítés, amelyet a szervezetek küldtek, „jogi szempontból érvénytelen”. Az 1991/60-as törvény értelmében bármilyen nagygyűlés szervezőjének az esemény előtt néhány nappal kötelessége felvenni a kapcsolatot a fővárosi rendőrséggel, a közlekedésrendészettel, a helyi rendőrséggel, a csendőrséggel, a katasztrófavédelmi főfelügyelőséggel és a mentőszolgálattal, hogy állapodjanak meg a demonstráció szervezésének pontos részleteiről – áll még a közleményben.
Egy másik civil szervezet, az Evoluţie în Instituţie Egyesület elnöke, Cristian Dide – aki szintén részt vett a szerdai tárgyaláson –, azt mondta a sajtónak, hogy a kezdeményezők a mozgósítást vállalják, azt azonban nem, hogy 48 órával az esemény előtt bármiféle dokumentumot írjanak alá. Állítása szerint az 1991/60-as törvényben nem szerepel az engedély (autorizaţie) fogalom.
„Egy demokratikus országban nekem nem kell engedélyt kérnem A. Bădulescutól ahhoz, hogy nyilvánosan hangot adjak elégedetlenségemnek. Én csak értesítem őt arról, hogy hangot akarok adni elégedetlenségemnek (…), neki pedig meg kell hoznia a szükséges intézkedéseket ahhoz, hogy én békésen demonstráljak” – fogalmazott Dide.
A csendőrség nem tolerál rendbontást
A csendőrség nem fogad el semmiféle polgári engedetlenséget, erőszakos cselekedetet, amely a társadalmi és az alkotmányos rend destabilizálására törekszik – jelentette ki csütörtöki sajtóértekezletén Marius Militaru, a román csendőrség kommunikációs szolgálatának vezetője.
Emlékeztetett: az utóbbi napokban több felhívás hangzott el, amely az állami intézmények elleni erőszakra buzdít.
„Mi nem játszadozunk ezekkel a dolgokkal, és intézkedni fogunk. Mindenki, aki erőszakos cselekményre buzdít, a törvény előtt fog felelni tettéért. A csendőrségnek nem a konfrontáció a szerepe, éppen ezért arra kérünk mindenkit, határolódjanak el a bajkeverőktől, akik azt szeretnék, hogy radikalizálódjon a közhangulat, hogy válaszreakciót váltson ki a rendfenntartók részéről” – mondta Militaru.
Militaru legfontosabb üzenete az volt, hogy mindenki szabadon megnyilvánulhat, de az alkotmánynak megfelelően ezt csak békésen teheti meg
„Biztosíthatok mindenkit, hogy a csendőrség nem tűr el semmiféle erőszakos cselekedetet vagy erőszakos cselekedetre való felbujtást” – szögezte le a szóvivő. (hírösszefoglaló)