A Maros Megyei Tanács nagy beruházása volt a csergedi motorsportpálya, amelynek kivitelezése nagyon elhúzódott. Június közepére befejezték a munkálatokat, az átadás megtörtént, de az üzemeltetőt illetően még nem született döntés.
A Maros Megyei Tanács nagy beruházása volt a csergedi motorsportpálya, amelynek kivitelezése nagyon elhúzódott. Június közepére befejezték a munkálatokat, az átadás megtörtént, de az üzemeltetőt illetően még nem született döntés. A Népújság kérdéseire Lukács Katalin, a megyei tanács sajtótanácsosa válaszolt.
– A motorsportpark építésének ötlete 12 évvel ezelőtt született meg, a Maros Megyei Tanács ekkor tette meg az első lépést annak érdekében, hogy ezt a beruházást megvalósítsa. A megyei önkormányzat 2006-ban vette át az állam tulajdonából a megye tulajdonába a park helyszínéül szolgáló mintegy 35 hektáros területet, amely Kerelőszentpálhoz és Nyárádtőhöz tartozik. Két évvel később, 2008-ban a megyei tanács uniós pályázatot nyújtott be a motorsportpark építésére. Az uniós finanszírozási szerződést 2010-ben írták alá, ennek értelmében a projektet 2018.
december 31-ig kell lezárni.
– Az építkezés során gondok akadtak a kivitelezővel, perre is sor került, miért?
– A beruházás kivitelezésére a megyei tanács először a Cooperativa Edile Appennino SCRL – Morani Impex Kft. – Kasim Emaka Kft. által alkotott társulással kötött szerződést 2011-ben, amelyet 2014-ben felbontott az önkormányzat. A szerződésbontást kétévi pereskedés követte, majd 2016-ban a bíróság döntése arra kötelezte a céget, hogy hagyja el a munkatelepet. A cég ekkor sem volt hajlandó átadni a munkatelepet, így végül kényszervégrehajtóhoz fordult a megyei tanács.
41,4 millió lejes beruházás
– Újabb versenytárgyalást írtak ki, a munkálatok végén kiderült, hogy a pálya mentén földcsuszamlások vannak. Hogyan sikerült ezt kiküszöbölni?
– Az önkormányzat 2016-ban újabb versenytárgyalást írt ki a motorsportpark munkálatainak befejezésére. A licitet a Contranscom Construcţii Benţa Kft.–Beta Cops Kft. nyerte el. A szerződésnek megfelelően 2017 végéig kellett volna elvégezniük a munkálatot. Határidőre elkészültek, de az átvétel elkezdése után földcsuszamlás miatt több helyen is megrongálódott a versenypálya menti terület. Az átvételt decemberben felfüggesztették, hogy a cég elvégezze a szükséges javításokat. A földmunkálatokat a téli időszakban nem lehetett elvégezni, így csak tavasszal kezdték el a javításokat. A munkálatok elvégzése után június 15-én a megyei tanács újra megkezdte a beruházás átvételi folyamatát. Ez egy hosszabb procedúra, mivel nem csak a versenypályát kellett ellenőrizni, hanem a projekt keretében épített összes ingatlant, valamint a különböző berendezések működését is tesztelni kellett. Az ellenőrzések múlt héten lejártak, az átvételi bizottság mindent rendben talált. Az átvételi jegyzőkönyvet még nem írták alá, az adminisztratív teendők miatt ez még egy-két napig elhúzódhat. Az átvételkor a munkálatok értéke 41,4 millió lej volt (héa nélkül).
– Sokan profi versenypályára számítanak, most némi csalódással szembesülnek azzal, hogy nem arról van szó.
– A csergedi tetőn megépített motorsportpark nem profi versenypályaként volt elképzelve, nem annak tervezték, hanem szabadidőparkként. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet itt versenyeket is szervezni, de az, hogy milyen versenyekre kerül majd sor a pályán, elsősorban a működtetőtől függ . A pályán motorkerékpáros és autós versenyeket egyaránt lehet szervezni, de ezekhez külön minősítéseket kell beszerezni. Ez azt jelenti, hogy minden verseny esetében meg vannak szabva bizonyos feltételek, amelyeket teljesíteni kell, ha ezek biztosítva vannak a pályán, akkor ez egy egyszerű ellenőrzés során kiderül, és a pálya megkaphatja a szükséges minősítést. Ha bizonyos feltételek nem adottak, akkor előbb megoldást kell találni ezek teljesítésére, és utána kaphatja meg a pálya a minősítést.
– Mikor és hogyan dől el, hogy ki lesz a pálya üzemeltetője?
– A motorsportpark működtetését illetően a Maros Megyei Tanács nem hozott még döntést. Amennyiben külső felet bíznának meg a park működtetésével, akkor a céget versenytárgyalás keretében kell kiválasztani. Ha a megyei önkormányzat vállalja fel a működtetést, akkor arról kell dönteni, hogy a megyei tanács egy saját céget hoz létre ennek érdekében, vagy egy alárendelt intézmény által valósulna meg a működtetés. Erről az idei év során dönteni kell ahhoz, hogy év végén le lehessen zárni az uniós projektet – tájékoztatott Lukács Katalin.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató