Egy nagyméretű jármű rakterében alakított ki gyümölcspréselő és pasztőröző üzemet a marosvásárhelyi Hegyi Ferenc vállalkozó. A gyümölcsprés jelenleg Nyárádszereda központjában áll.
Ottjártunkkor halmokban álltak az almával teli zsákok, az alkalmazottak alig győzték a munkát. Hegyi Ferenc idén indította el a vállalkozást, amely rövid időn belül nagyon népszerűvé vált, főként a nyárádmenti gazdák körében. A tulajdonos elmondta, három évvel ezelőtt egy Csíkszereda melletti kis faluban járt egy ismerősénél, és ott látott egy kisebb gyümölcsfeldolgozó üzemet. Ez adta az ötletet. Ahhoz, hogy egy állandó helyszínen, egy épületben alakítson ki hasonló üzemet, nagyméretű befektetésre lett volna szükség, emellett a mozgó kisüzem felállítása azért is tűnt kézenfekvőbbnek, mivel ezáltal nagyobb mennyiségű gyümölcs esetén el is tudnak menni utána, valamint nagyobb vidéki rendezvények esetén a helyszínen tudnak eleget tenni a rendeléseknek. Jelenleg Nyárádszeredában, az András-falva felőli kijáratnál áll a gyümölcsfeldolgozó jármű hétköznapokon, illetve szombaton reggeltől estig.
Hegyi Ferenc présgépeket, pasztőröző-, tisztítóberendezéseket vásárolt, és ezeket szerelték a jármű rakterébe. A daráló-, valamint a préselő-berendezésben is inox- és műanyag elemek vannak, ugyanis ha fémmel érintkezik, megbarnul a gyümölcs. A folyamat – amely során az almából pasztőrözött lé lesz – első mozzanata, hogy megmosódik a gyümölcs, futószalagon eljut a darálóba, utána meg a présbe. Innen, amint kifolyik a lé, egy pumpa felviszi az inoxtartályba és onnan egy másik pumpa a pasztörizálóba. A hőkezelés 80-83 fokon történik, mivel ezen a hőfokon elpusztulnak azok a baktériumok, amelyek erjesztenek. Ezt követően történik a palackozás, illetve a tartályos dobozba való csomagolás, ezúton légmentesen tudják tárolni a natúr (cukor-, illetve adalékmentes) gyümölcslevet. A tartályos dobozos megoldás olyan szempontból előnyösebb, hogy megbontva és hűtőben tárolva jóval több ideig eláll, mint a palackozott, amelyet felbontás után 2-3 napon belül ajánlott elfogyasztani. Általában két kiló gyümölcsből egy liter lé lesz, és figyelni kell arra, hogy rothadt darabok ne kerüljenek bele, mivel elronthatják a végtermék ízét. A palackokat biztosítják, illetve ha a megrendelő ragaszkodik hozzá, elfogadják az övét is, viszont fennáll a veszély, hogy ha nincsen kellőképpen kitisztítva, a lé minőségének a rovására megy.
Annak ellenére, hogy alig pár hónapja vannak Szeredában, a Nyárádmenti Napokon nagyon nagy volt az érdeklődés a szolgáltatás iránt, és azóta az Alsó- és Felső-Nyárádmentéről, Marosvásárhelyről sokan érkeznek gyümölccsel megrakott zsákokkal, mi több, amióta megnyílt a Nyárádmagyaróson átvezető új út, Szovátáról is visznek almát. Jelenleg annyi rendelés van, hogy két-három napba telik, amíg eleget tudnak tenni egy kérésnek, telefonon értesítik a gyümölcs tulajdonosát, hogy elkészült a lé, mehet utána. A kisüzem kapacitása kapcsán megtudtuk, hogy ha folyamatosan préselnek, akkor egy nap alatt 1500 liter levet tudnak előállítani, a pasztőrözési folyamat kissé időigényes. Egyelőre többnyire almát dolgoznak fel, viszont voltak, akik körtét, murkot, céklát is hoztak, és ezt vegyítve kérték az almával. A cékla feldolgozása problémásabb, mivel olyan erős a színe, hogy utána alaposan át kell mosni az összes berendezést, hogy majd az almalevet ne színezze meg. Ez a művelet pedig legalább két órába telik. A megrendeléseken kívül a helyszínen is árusítanak palackozott almalevet, és a vállalkozó azt tervezi, hogy marosvásárhelyi üzletekkel is szerződést kötne, és azok polcain is kínálná a natúr almalevet.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató