Miután Hargita megyében is hasonló beosztást töltött be, a Szociáldemokrata Párt és az ALDE szövetség vezetői megegyeztek abban, hogy a 2018. április 24-én megüresedett prefektusi székbe Mircea Duşa korábbi védelmi minisztert nevezik ki, aki kedden délután a városházán letette a hivatali esküt.
Miután Hargita megyében is hasonló beosztást töltött be, a Szociáldemokrata Párt és az ALDE szövetség vezetői megegyeztek abban, hogy a 2018. április 24-én megüresedett prefektusi székbe Mircea Duşa korábbi védelmi minisztert nevezik ki, aki kedden délután a városházán letette a hivatali esküt.
Kinevezése előtt néhány nappal már nyilvánosságra került a neve, hiszen korábban egy sajtónyilatkozatban Vasile Gliga, a PSD Maros megyei elnöke elmondta, hogy amikor országos szinten a Maros megyei prefektus kinevezéséről tárgyaltak, az ALDE nem számolt azzal, hogy a megyében magyar anyanyelvű kell legyen az alprefektus. A koalíciós partnerek készpénznek vették, hogy a PSD rendelkezik az alprefektusi poszttal, így az ALDE-elnök Călin Popescu Tăriceanu Ioan Ţinteant, a Beszterce-Naszód megyei szervezet elnökét jelölte. Amikor tudomásukra hozták, hogy így a PSD funkció nélkül marad, átadták a kinevezés jogát a kormánypártnak. Így esett a választás Mircea Duşára.
Ezt követően Románia Hivatalos Közlönye szeptember 12-i 785-ös számában közölték, hogy Mircea Duşát felmentik a Nemzetvédelmi Minisztérium védelmi politikai tervezési és külkapcsolati osztályának államtitkári beosztásából, és kinevezik Maros megyébe prefektusnak.
Mint ismeretes, Mircea Duşa a Victor Ponta által vezetett PSD-kormányban 2012. december 21. és 2015. november 17. között nemzetvédelmi miniszter is volt. Duşa 1955. április 1-jén Maroshévízen született. Egyetemi tanulmányait 1998-ban végezte a Bukaresti Egyetem Gazdaságtudományi Karán. 1976-tól számos funkciót töltött be a maroshévízi néptanácsnál. A rendszerváltást követően, 1996 és 2000 között a város polgármestere volt, majd 2001-től 2004-ig Hargita megye prefektusa, 2004 és 2008 között a PSD parlamenti képviselője, 2009 és 2010 között a képviselőház alelnöke, 2012-ben kinevezték a kormány parlamenti kapcsolatokért felelő miniszterének, majd ugyanabban az évben belügyminiszter, később nemzetvédelmi miniszter lett. Több alkalommal magyarellenes nézeteinek adott hangot. Szerinte a magyar többségű Székelyföldön élőknek nincs joguk etnikai alapú területi autonómiához. 2003-ban elítélte az autonómiatörekvésekre irányuló tüntetéseket. Kijelentette, hogy az alkotmányban szavatolt gyülekezési jog nem érvényes azokra, akik az alkotmány első cikkelyének rendelkezései ellen tüntetnek.
Mircea Duşa beiktatásán részt vett Carmen Dan belügyminiszter, és támogatásáról biztosította az ideiglenesen kinevezett új prefektust, arra is felhíva a figyelmet, hogy már van közigazgatási tapasztalata.
Az új kormánybiztos beiktatásakor kifejtette, örömmel tér vissza a közigazgatásba, megbízatása során a kormányprogram megvalósítására fog hangsúlyt fektetni, illetve kiemelt figyelmet szentel majd a közrend és közbiztonság megerősítésének. A következő időszak legfontosabb teendőinek a népszavazás előkészítését, és a december 1-jei ünnepségek előkészítését nevezte meg.
A kormánybiztosi tisztség betöltésével kapcsolatban Péter Ferenc, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke, megyei tanácselnök is örömét fejezte ki. „Örvendek annak, hogy mától van prefektusa a megyének. A megyei fejlesztések, a katasztrófavédelem és más tevékenység szempontjából is fontos, hogy ez a funkció be legyen töltve. Vannak olyan intézkedések, amelyeket csak a prefektus hozhat meg, és amennyiben nincs prefektusa a megyének, az fennakadásokat okoz az adminisztrációs folyamatokban. Bízom benne, hogy a Maros Megyei Tanács és a Maros Megyei Prefektúra együtt tud majd működni a megye problémáinak megoldásában, hiszen ez az érdeke Maros megye minden lakosának” – hangsúlyozta.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató