A pénteki nap híre volt, hogy Klaus Johannis államfő gondolt egy merészet és nagyot, és a „titkos” izraeli utazása kapcsán lemondásra szólította fel a miniszterelnököt.
A pénteki nap híre volt, hogy Klaus Johannis államfő gondolt egy merészet és nagyot, és a „titkos” izraeli utazása kapcsán lemondásra szólította fel a miniszterelnököt. Mintha darázsfészekbe nyúlt volna, mintegy jelre, felbolydult az amúgy is folyamatosan fortyogó politikai élet. Az ellenzék lemondást és a kormányfő fejét követelte, a kormánypártok cukkolva „szívatták” az ellenzéket és az elnököt. A miniszterelnök pedig kijelentette, esze ágában sincs lemondani. A kormánypárt elnöke is úgy gondolta, jobb dolga van, kormányoznia kell.
A hír természetesen nem maradt lereagálatlanul. Ahogy már megszokhattuk, a tévékben folytak a „megmondó”-műsorok. És persze az utca népe sem maradt közömbös. Már péntek este pár százan tüntettek a Victoria téren, a Facebookon is terjedni kezdett a Dăncilă-ellenes mozgalom: tüntetést hirdettek vasárnapra Kolozsváron is, és – mit ad isten – Dublinban.
Ám a politikai hacacáré nem vette el „a nép” kedvét a majálisozástól. A hét végén a tengerpartot 70 ezer turista lepte el, és éjjel-nappal folyt a buli. De megteltek a hegyvidéki szállodák is, és ezrével voltak, akik csupán a környékre, a lakhelyükhöz közeli zöldben vagy folyó partján állították fel a „lacikonyhát”, sült a miccs, a kolbász, a flekken.
Hivatalos adatok szerint a május elsejei hosszú hétvégén több mint 30 millió miccs fogyott el, 10-15 százalékkal több a tavalyi mennyiségnél. De ebben az időszakban jelentős mennyiségű miccshúst is exportál Románia, aminek 5-10%-át az Olaszországban, Spanyolországban és Nagy-Britanniában dolgozó romániai vendégmunkások vásárolják meg.
Statisztikai adatok szerint évente 20-25 ezer tonna, azaz kb. 440 millió miccs fogy el Romániában. Az elmúlt hét végén is több miccset ettünk meg, mint ahányan vagyunk.
És ha már itt tartunk, az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint Romániában felgyorsult a népességfogyás. 2017-ben több mint 69 ezerrel csökkent az ország lakossága, ami 25,5%-kal több az előző évben mértnél. Az intézet év elején bemutatott mutatói szerint a tavalyi év minden hónapjában negatív volt a természetes népszaporulat. Tavaly 191.496 gyerek született, ami 5,8 százalékos csökkenést jelent 2016-hoz mérten. A halálozások száma 1,3 százalékkal, 260.775-re nőtt 2017-ben. A szakemberek a mutatók további romlására számítanak. Az állandó lakosság húszmillió alá csökkent, pedig a rendszerváltáskor még több mint 22 millió volt.
Az ENSZ egyik előrejelzése 2050-re 14,5 milliós lakosságot jósolt Romániának, amennyiben nem változik a népességet befolyásoló főbb mutatók alakulása. A demográfiai adatokat kedvezőtlenül befolyásolja, hogy mintegy 3 millió román állampolgár él külföldön, akiknek zöme az aktív lakossághoz, azaz a gyermekvállalás szempontjából fontos korosztályhoz tartozik.
Ám ha ünnep van, a lakosság megmaradt részének az étvágyát semmi nem ronthatja el, sem a politika, sem az infláció, sem a népességfogyás.