Mert sportolni jó! Mert sportolni kell !
Vitathatatlanul beköszöntött a tavasz, a megújulás, az építkezés időszaka.
Tél után – annak ellenére, hogy az idén ez nem volt sem igazi, sem túl hosszú – szükségünk van arra, hogy újra feltöltsük energiaraktárainkat, testünket-lelkünket felvértezzük erővel, ellenállással, derűvel. Csak így leszünk képesek eleget tenni a mindennapok kihívásainak.
Ennek a feladatnak a megvalósítására nagyon jó a sportolás. Örömömre szolgál, hogy sokan élnek is ezzel a lehetőséggel, nap mint nap látni, találkozni gyerekekkel, fiatalokkal, felnőttekkel, akik a szabadban mozognak, különböző mozgásformát gyakorolnak. És számuk folyamatosan nő, ami azt is jelentheti, hogy megízlelték a mozgás jótékony hatását, kialakult az igény, és már abba sem lehet hagyni.
Igaz, hogy sok kifogást is lehet hallani a mozgás elkerülésének a magyarázatára, de szerintem mindig meg lehet találni azt a lehetőséget, amelyik megfelel a sportolni vágyók számára, jó időbeosztással, egy kevés többletakarattal és tudatossággal.
Nem versenysportolásra gondolok, (bár az is lehet), amikor a mozgás előnyére igyekszem felhívni a figyelmet – főleg a tömegsportra, az egyszerű, ismétlésekkel fenntartott, a szabadban, a tornatermekben vagy az uszodákban végzett gyakorlatokra célzok. Mindenfajta mozgásnak megvan a maga jótékony hatása, legyen az egyszerű gyaloglás, gyors járás, szaladás, biciklizés.
Ahhoz, hogy helyesen és az egészségünkre hasznosan fejtse ki hatását a mozgás, bizonyos alapszabályokat figyelembe kell venni és be is kell tartani azokat. Tulajdonképpen, az késztetett írásra, hogy a szabadban szaladva megfigyeltem, milyen sokan hibáznak, mellőzve a mozgáshoz szükséges felkészülést.
Ezért szeretnék pár észrevételt felsorolni:
1. Nem szabad bemelegítés nélkül, csak úgy, nagy lendülettel elkezdeni a sportolást. Ízületeinket, az ínszalagokat, izomzatunkat be kell melegíteni, nyújtásokat kell végezni ahhoz, hogy elkerüljük mozgás közben a ficamokat, a szalagszakadást.
2. Megfelelő öltözetet viseljünk, ami rugalmas, szellős és öltözködjünk rétegesen. Legyen lehetőségünk, amint bemelegedünk, ruházatunkból egy-két réteget eltávolítani.
3. A terhelés legyen fokozatos, edzettségünknek, teherbírásunknak megfelelő. Nem kell senkinek sem bizonyítani, csak saját magunknak, tartsuk uralom alatt képességeinket.
4. Rendszeresen, következetesen sportoljunk, hagyjuk, váljon belső igénnyé a mozgás. Csak ártunk magunknak, ha havonta vagy kéthavonta megyünk el egy keveset mozogni.
5. Befejezése után öltözzünk ismét jól fel, ezzel megelőzzük a megfázást, az izomcsoportok gyors lehűlését, esetleges begörcsölésüket. Ne álljunk le hirtelen a mozgással, fokozatosan tegyük azt, ezzel időt nyújtunk szív- és érrendszerünknek, hogy megfelelően alkalmazkodjon a terhelés csökkentéséhez.
6. A folyadékpótlás kötelező, akár sportolás közben is, de utána feltétlenül! Mozgás közben megizzadunk, ezáltal folyadékot veszítünk, a felgyorsult légzés által úgyszintén. Ezt pótolni kell. Legjobb ásványvizet fogyasztani. A sportolás előnyéről, Szent-Györgyi Albert ekként vélekedik: „A sport a test útján nyitja meg a lelket”.
Ezt az állítást tudományosan is bebizonyították, ahogy azt is, hogy a sportolás által javul a hangulatunk, erősödik lelki tónusunk, ami az endorfin boldogsághormon fokozott termelésével magyarázható.
A mozgás által a vérkeringésünk felélénkül, aminek egyenes következménye, hogy javul sejtjeink oxigénellátása, szerveink teljesítőképessége. A lerakódások, a salakanyagok ürítése növekszik, szervezetünk
„takarítása” fokozódik.
Ízületeink mozgásképességét javítja a sportolás. Az ízületi nedv, ami nélkülözhetetlen a felszínek egymáson való fájdalommentes elcsúszásához, fokozottan termelődik a mozgás által. Csakhogy ez a mozgás legyen rendszeres.
Segít az ízületeink kímélésében az is, ha megszabadulunk túlsúlyunktól. Ennek nagyon ajánlott módja a rendszeres sportolás.
A csontritkulás hatékony megelőzésére, sőt kezelési ajánlásként sem elhanyagolható a sportolás jelentősége.
Végül, de nem utolsósorban, sportolás által bizonyítottan javul az immunrendszerünk teljesítőképessége.
Szeretném kiemelni befejezésként, hogy nem állja a helyét az a magyarázat, hogy azért nem megyek sportolni, mert egy hosszú munkanap után teljesen ki vagyok merülve szellemileg, túl fáradt vagyok fizikailag. Ellenkezőleg, még ilyen érzetek mellett is érdemes erőt venni magunkon, tornacipőt húzni, és tapasztalni fogjuk a felfrissülés boldogító, erőt és örömet nyújtó hatását.
Dr. Pongrácz Mária főorvos