A marosvásárhelyi tanács legutóbbi ülésén a képviselők megszavazták, hogy havi ezerlejes támogatást nyújtanak a Rozmaring utcai szociális központból kikerülő 15 többgyermekes családnak, hogy albérletbe tudjanak költözni.
A marosvásárhelyi tanács legutóbbi ülésén a képviselők megszavazták, hogy havi ezerlejes támogatást nyújtanak a Rozmaring utcai szociális központból kikerülő 15 többgyermekes családnak, hogy albérletbe tudjanak költözni. Erre azért volt szükség, mert a marosvásárhelyi menedékhely a kapacitásánál jóval nagyobb létszámmal üzemel, és a szabályzat szerint kiskorúakat nem fogadhat be.
Marosvásárhelyen a polgármesteri hivatal által működtetett Rozmaring utcai menhelynek valójában két rendeltetése van: részben szociális otthonként működik, azaz olyan hátrányos helyzetű személyeknek, családoknak ad ideiglenesen menedéket, akik nem tudják megengedni maguknak, hogy albérletbe költözzenek, másrészt éjszakai menedékhelyként, ahol éjszakára fogadják be a napközben a város utcáin élő hajléktalanokat.
Annak ellenére, hogy a szabályzat értelmében meghatározott ideig tartózkodhatnak a szociális központban a bentlakók, sokan vannak, akik évek óta itt húzzák meg magukat, és továbbra sincs hová menniük. Bár a központ működési szabályzata nem engedi meg, hogy gyermekes családokat elszállásoljanak, Marosvásárhelyen nem épülnek új szociális lakások, annak ellenére, hogy igen hosszú a várólista, így más megoldás hiányában olyan többgyermekes családokat is befogadtak, akik nincs ahol lakjanak, képtelenek albérletet fizetni.
Szőcs Zsuzsanna, a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal illetékes osztályvezetője lapunk érdeklődésére elmondta, a nemrég
megszavazott tanácsi határozat értelmében 15 család (24 felnőtt és 39 gyerek) részesül a szociális központból való kiköltözést követően havi ezerlejes támogatásban, amiből fedezni tudják az albérlet költségét, amíg sikerül talpra állniuk. Az önkormányzati támogatásra azért volt szükség, mert a Rozmaring utcai szociális központ működési szabályzata értelmében kizárólag felnőtt, azaz 18 éven felüli személyek lakhatnak ott, ugyanis nem megfelelőek a feltételek kiskorúak számára.
– A menedékhely 100 férőhelyes, de általában jóval többen, 160-an tartózkodnak bent, tehát túlzsúfolt, és nem kisgyermekes családoknak való. Sajnos nem épülnek szociális lakások, ami nagy probléma, ugyanakkor a szabályzat is előírja, hogy megoldást kell keresni ezen családok helyzetére – mutatott rá az osztályvezető, aki hozzátette, hogy van már erre példa Kolozsváron, Besztercén, valamint Nagybányán, ahol szintén önkormányzati támogatással segítik ideiglenesen a nehéz helyzetben levő gyermekes családokat, hogy albérletet tudjanak fenntartani.
A megszavazott támogatás a szóban forgó 15 családra vonatkozik, amelyek jelenleg a menedékhely bentlakói, és feltétel, hogy vásárhelyi illetőségűek legyenek, ne legyen adósságuk a város irányában, legyenek jogosultak szociális lakásra, és kisebb jövedelemmel rendelkezzenek, mint ami lehetővé tenné, hogy piaci áron lakást béreljenek. Szőcs Zsuzsanna szerint a szóban forgó családok között vannak, akik egy éve, de olyanok is, akik 4-5 éve laknak a menedékhelyen. Bár a szabályzat szerint meghatározott ideig tartózkodhatnak ott, nem tehetik meg, hogy négy-öt gyerekkel az utcára küldjék őket. Az érintett családokban 2-7 között van a gyerekek száma, és a legtöbb esetben a szülők dolgoznak, ám kis jövedelemmel rendelkeznek. – A kollégáink szociális ankétot készítenek, majd segítenek nekik albérletet találni és a szerződés megkötésében, majd nyomon követjük a helyzetük alakulását. Remélhetőleg sikerül talpra állniuk – fogalmazott az osztályvezető.
Az RMDSZ-frakció által kezdeményezett határozattervezet kapcsán több módosító javaslat is megfogalmazódott, amelyeket elfogadtak, többek között azt, hogy akik elhagyták a központot, és részesültek a város által nyújtott anyagi támogatásban, többé ne térhessenek vissza menedékért. Ugyanakkor az eredeti határozattervezetben öt hónapra szólt a havi ezerlejes támogatás, viszont végül az a döntés született, hogy hat hónap lejárta után újabb szociális ankét készül, hogy felmérjék, sikerült-e rendezni helyzetüket, vagy további támogatásra szorulnak.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató