Már csak a szemétbegyűjtésre kell pályázatot kiírni
2018-08-09 15:45:16
- Antalfi Imola
Megköthetők a szerződések a maroskeresztúri-székelykakasdi hulladékátrakó, -válogató és -komposztáló állomás, illetve a kerelőszentpáli biomechanikai részleg működtetésére.
Megköthetők a szerződések a maroskeresztúri-székelykakasdi hulladékátrakó, -válogató és -komposztáló állomás, illetve a kerelőszentpáli biomechanikai részleg működtetésére. Erről a megyei közgyűlés csütörtökön rendkívüli ülésen döntött.
A megyei tanácsosok tegnap a plénumban ellenvetés vagy hozzászólás nélkül szavazták meg a napirenden szereplő, integrált hulladékgazdálkodással kapcsolatos határozattervezeteket. Mind a maroskeresztúri lerakó, mind a kerelőszentpáli biomechanikai részleg esetében befejeződtek a működtetők kiválasztására kiírt versenytárgyalások, a nyertes cégeket kiválasztották, és a tegnapi tanácsi döntést követően immár megköthetők a koncessziós szerződések. Péter Ferenc tanácselnök a sajtónak azt nyilatkozta, hogy fontos lépést jelent az, hogy túl vannak a megyei integrált hulladékgazdálkodási program egy újabb szakaszán, a szerződések aláírása után beindulhat a tevékenység a szóban forgó lerakóknál. A maroskeresztúri lerakó működtetési jogát a bukaresti Iridex Group Import Export Kft. és a Salubritate Bucuresti Rt. közötti társulás, valamint a konstancai Iridex Group Salubrizare Kft. nyerte el, a kerelőszentpáli biomechanikai állomásét a Salubris Waste Management Kft. és az Eco Fire Sistems Kft. társulás.
Péter Ferenc elmondta: már csak a hulladékbegyűjtést végző szolgáltató kiválasztása maradt hátra, az erre vonatkozó feladatfüzetet ma hagyja jóvá a megyei tanács szakmai bizottsága, ezt követően a tendert továbbítják a polgármesteri hivataloknak, ami után elkezdődhet a versenytárgyalás kiírása. A tanácselnök szerint Románia felelősséget vállalt e projekt gyakorlatba ültetéséért, emiatt év végéig működőképesnek kell lennie a megyei integrált hulladékgazdálkodási programnak, erre a szaktárca is több ízben felhívta az önkormányzat figyelmét. Gond lehet azonban néhány település önkormányzatával, amelyek a hulladékmenedzsmentet nem az ADI Ecolect társulás keretében képzelik el. Péter Ferenc szerint a program indulása előtt minden önkormányzat csatlakozott az ADI Ecolect társuláshoz, a beruházás mintegy 50 millió euróba került, ezek után pedig elfogadhatatlan, hogy Segesvár, Szászrégen és Rücs önkormányzatai különutasokként viselkedjenek.
– Felelősek a megyei program működtetéséért, remélem, érzik ennek a súlyát – tette hozzá a tanácselnök.
A Népújság kérdésére, hogy az integrált hulladékgazdálkodási program egységes, megyei beindulását követően a lakosság számára drágítanak-e a szemétdíjon, Péter Ferenc hangsúlyozta, attól függ, hogy a versenytárgyalások után milyen költségek merülnek fel, hogyan kötik meg a szerződéseket. Nem kizárt, hogy helyenként drágul a lakossági díjszabás, máshol olcsóbbá válhat – tette hozzá. Ami az önkormányzatok által a hulladék begyűjtésével foglalkozó cégekkel megkötött szerződéseket illeti, ezek addig lesznek érvényben, amíg a hamarosan kiírásra kerülő versenytárgyalások eredményeként megkötik az új szerződéseket.