A marosvásárhelyi Kultúrpalotában színpompás népviselet-kiállítással, a Maros Művészegyüttes fergeteges-forgatagos néptáncbemutatójával, a Bekecs néptáncegyüttes Legendák kertjében című telt házas előadásával, közönségsikerrel rajtolt a Vásárhelyi Forgatag hatodik kiadása.
A marosvásárhelyi Kultúrpalotában színpompás népviselet-kiállítással, a Maros Művészegyüttes fergeteges-forgatagos néptáncbemutatójával, a Bekecs néptáncegyüttes Legendák kertjében című telt házas előadásával, közönségsikerrel rajtolt a Vásárhelyi Forgatag hatodik kiadása. A Folkforgatag megnyitón jelen volt Potápi Árpád, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára, Zsigmond Barna Pál képviselő, a marosvásárhelyiek mindenkori tiszteletbeli főkonzulja, Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke, Barabási Attila, a Maros Művészegyüttes igazgatója, Soós Zoltán, a megyei múzeum igazgatója és Portik Vilmos főszervező.
A népviselet újra divat lett
Az előcsarnokban berendezett népviseleti kiállítás, mint mindig, biztos siker, hiszen annak ellenére, hogy sokan ismerik ezt az örökséget, mindig tud meglepetéssel szolgálni egy-egy tájegység viselete, s felfedezhetők olyan elemek, amelyek az eredetiséget hordozzák. A csíki, küküllőmenti, Maros menti, szilágysági, kalotaszegi, csángó, szász, román és cigány viseletbe öltözött manökenek társaságában mi mással dobbanthatott volna a legsikeresebben a rendezvény, mint a Maros Művészegyüttes rövid műsorával.
A résztvevőket elsőként Barabási Attila, a Maros Művészegyüttes igazgatója köszöntötte, aki nemcsak az általa vezetett intézmény, hanem a város ünnepének nevezte a Marosvásárhelyi Forgatagot.
– Örvendetes, hogy a Forgatag szervezői évről évre teret adnak a népi kultúrának, amely színt visz ebbe az ünnepélybe. A néptánc, a népviselet, a népi muzsika méltó helyet kap a városban és Erdélyben. A népi kultúra művelése megerősít bennünket, és évről évre feleleveníti azt a hagyatékot, amelyet elődeinktől örököltünk. Köszönet a hivatásos és amatőr csoportok nevében azért a támogatásért, amit pár éve nyújtanak ennek az örökségnek az ápolásáért. A népviselet újra divat lett Erdélyben, a Csoóri-program támogatással nagyon sok népviselet készülhetett el. Ez új kihívást jelent számunkra, hiszen arra kötelez, hogy élővé tegyük a népi kultúrát – fogalmazott Barabási Attila.
A népi kultúra nem a múlté
Soós Zoltán házigazdaként köszöntötte a Forgatagot, a művészegyüttes táncosait, akikben soha nem csalódott a közönség.
– Ferenc József, akinek domborműve kilencven évet ült a pincében, most már a nagyterem bejárata fö-lött örömmel szemlélhette, hogy ez a népi kultúra nem a múlté, hanem színvonala révén vonzó és tetszetős a fiatal generáció számára is. Célunk megismertetni a fiatal generációval, hogy mitől vagyunk mi igazából magyarok. Mert a nemzet nyelvében és kultúrájában él. Ha ezt nem sikerül tudatosítani, akkor sok minden veszendőbe megy, kezdődik az asszimiláció, az identitásvesztés. Éppen ezért fontosak a rendezvényeink – fogalmazott Soós Zoltán a Forgatag főszervezőjeként, aki színesebbnek, látványosabbnak ígérte az idei kiadás több száz kínálatát, amelyek között mindenki talál kedvére valót.
Soós arra is kitért, hogy a város már nem tekinti „fenyegetésnek” a magyar kulturális napokat, sőt támogatja is. – Persze nem szabad szem elől téveszteni, hogy Marosvásárhely az egyetlen erdélyi megyeszékhely, amelyet most is sorvasztanak. Pontosan az a célunk, hogy ezt megállítsuk. Megvan hozzá a hitünk! – fogalmazott Soós Zoltán.
A Forgatag a magyar kultúrát népszerűsíti
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár Kodály Zoltán vallomásával üdvözölte a Forgatag kulturális nyitóünnepségének közönségét: – Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.
Az államtitkár örömét fejezte ki, hogy személyesen részt vehet a Forgatagon, amelyet a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkársága is támogat.
Az államtitkár külön köszöntötte Péter Ferencet, a Maros Megyei Tanács elnökét, aki augusztus 20-án Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettestől vehette át a Külhoni Magyarságért Díjat a Szováta polgármestereként a Maros megyei magyarságért kifejtett munkájáért, a nemzeti szimbólumok használata melletti kiállásáért.
Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke örömét fejezte ki, hogy idén is sor kerülhet a Vásárhelyi Forgatagra, hogy újra pezseg az élet a városban, hogy jobbnál jobb kulturális és szórakoztató programok között válogathatunk, ami a magyar közösség értékeit kívánja népszerűsíteni. – Erdély, és ezen belül Székelyföld gazdag örökségére összpontosul a figyelem. Kallós Zoltán kétszeres Kossuth-díjas néprajzkutató, akitől idén fájó szívvel vettünk búcsút, egész életét arra áldozta, hogy összegyűjtse a magyar népi kultúra értékeit. Tette ezt azért, hogy semmi se kallódjon el, hogy megmutathassuk értékeinket a nagyvilágnak. „Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk!” – mondta. Hiszem, hogy ebben nagy igazság van. A népi kultúrát művelő együtteseink azért fáradoznak, hogy élővé tegyék Marosszék, Székelyföld és Erdély népi kultúráját. A kultúránknak köszönhetően őrizhetjük meg identitásunkat, örökségünk ápolása a megmaradásunk kulcsa. A Forgatag a magyar kultúra népszerűsítését szolgálja, mely minden generációt megszólít – fogalmazott az elnök.
A Folkforgatag nyitóünnepségén a Bekecs táncegyüttes Legendák kertjében című előadását mutatta be. A Székelyföldi Legendárium legismertebb mondáit mesélték el tánccal, mókával, szemléletes eszközökkel, rajzfilmvetítéssel fűszerezve. Felnőttek, gyermekek számára nagy élményt nyújtó, „legendás” történet marad.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató