Közgazdasági Nobel-díj a piaci erők elemzéséért
A piaci erők elemzéséért Jean Tirole francia közgazdásznak ítélte oda hétfőn a 2014. évi közgazdasági Nobel-emlékdíjat a svéd jegybank Stockholmban.
A piaci erők elemzéséért Jean Tirole francia közgazdásznak ítélte oda hétfőn a 2014. évi közgazdasági Nobel-emlékdíjat a svéd jegybank Stockholmban.
Jean Tirole a toulouse-i Ipargazdasági Intézet (IDEI) Jean-Jacques Laffont Alapítványának elnökeként és a Toulouse-i Fejlett Tanulmányok Intézetének (IAST) alapító tagjaként a harmadik francia, aki Gérard Debreu (1983) és Maurice Allais (1988) után megkapta a közgazdasági Nobel-díjat.
A Svéd Királyi Akadémia indoklása szerint Jean Tirole „rá-világított, hogyan kell értelmezni és szabályozni olyan iparágakat, amelyekben csak néhány erős cég tevékenykedik”. Mint a France Info hírrádióban elmondta, a játékelméletek segítségével értette meg jobban az ipari gazdaság problémarendszereit. Munkássága központi politikai kérdések megoldását segíti, egyebek között azt, hogyan kezeljék a kormányok a vállalategyesüléseket, a kartelleket, és hogyan szabályozzák a monopóliumokat.
Jean Tirole sokkal ismertebb külföldön, mint hazájában, számos publikált műve soha nem jelent meg franciául.
A Troyes-ban született közgazdász mérnökként végzett Párizsban, majd a Massachusettsi Műszaki Egyetemen doktorált, 1991-ben érkezett Toulouse-ba, ahol megalapította a közgazdaságban toulouse-i iskolának nevezett irányzatot.
A közgazdasági Nobel-díjat 1968-ban, fennállásának 300. évfordulója alkalmából alapította a svéd központi bank, elnevezése hivatalosan: a Svéd Királyi Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíja. A díjat most 46. alkalommal ítélték oda.
A kitüntetettek száma 75, közülük 23-an kapták egyedül, 17 alkalommal ketten, 6 alkalommal hárman megosztva. A közgazdasági Nobel-díjasok átlagéletkora 67 év, az eddigi legfiatalabb díjazott az amerikai Kenneth J. Arrow, aki 1972-ben 51 évesen kapta a díjat, a legidősebb az amerikai Leonid Hurwicz, aki 90 éves volt, amikor 2007-ben neki ítélték a kitüntetést (Hurwicz e téren az összes Nobel-díjas között is korrekorder). A ma élő legidősebb közgazdasági Nobel-emlékdíjas a 94 éves Douglass C. North amerikai közgazdász, aki a kitüntetést 1993-ban kapta. Az eddigi egyetlen női közgazdasági Nobel-díjas az amerikai Elinor Ostrom, aki 2009-ben vehette át a kitüntetést megosztva.
Magyar születésű tudósok közül 1994-ben az amerikai John C. Harsanyi (Harsányi János, 1920-2000) részesült megosztott közgazdasági Nobel-díjban a játékelmélet terén kidolgozott elemzésekért.
Bod Péter Ákos: elismert szakember kapta a díjat
Jean Tirole személyében ismét egy elismert és széles körben tisztelt közgazdász kapta a közgazdasági Nobel-díjat – mondta Bod Péter Ákos, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető professzora, korábbi jegybankelnök az MTI-nek.
Bod Péter Ákos kiemelte: Jean Tirole a szervezetelmélet és a szabályozáselmélet terén fejtett ki komoly munkásságot, és elismerése illeszkedik abba a vonulatba, amelyet George Stigler (1982) vagy John Harsanyi (1994), majd később Auman és Schelling (2005) díjazása jelez. A játékelmélet, a szervezetelmélet, a piaci zavarok és hiányosságok vizsgálata és az ezekre adandó szabályozási teendők mutatják ugyanis évtizedek óta a modern közgazdaságtan egyik erős szellemi irányzatát.
Hozzátette: Jean Tirole kiemelkedő elméleti munkásságán túl talán a döntéshozók a piacgazdaság zavaraira irányuló kutatások fontosságát is el kívánták ismerni, hiszen a szabályozási feladatok és teendők a korábbinál sokkal fontosabbak lettek a 2007 utáni pénzügyi zavarok ismeretében. Jean Tirole korábban foglalkozott magyar vonatkozású témákkal is, például a privatizációval még 1990-1991-ben – jegyezte meg Bod Péter Ákos.