Az RMGE Maros szervezete pénteken délelőtt Marosludason (Andrássytelep) tartotta meg gyakorlati bemutatóval egybekötött előadás-sorozatának első találkozóját a gazdákkal.
Az RMGE Maros szervezete pénteken délelőtt Marosludason (Andrássytelep) tartotta meg gyakorlati bemutatóval egybekötött előadás-sorozatának első találkozóját a gazdákkal, amelynek célja a korszerű növényegészségügyi ismeretek elméleti és gyakorlati elsajátítása. Ahhoz, hogy a termesztők megfelelőképpen növeljék a terméshozamot, és ne függjenek annyira a természettől és a környezettől, szükség van arra, hogy elsajátítsák mindazt, amit a növényvédelemről tudni kell. Ezért tartotta fontosnak az RMGE Maros szervezete, hogy elindítsa a képzéssorozatot.
Nagyon komplex ismeretek szükségesek ahhoz, hogy az emberek megfelelően végezzék el a növényvédelmi munkálatokat. Nem elég az, hogy a gazdák korszerű gépeket vásárolnak, ezek hatékony működtetéséhez ismerni kell a növényvédő szereket, nem mindegy, hogy milyen adagban és mikor alkalmazzák, de attól is függ a művelet hatékonysága, hogy miként állítják be az adagolókat, ezért döntött úgy a gazdaszervezet, hogy összegyűjti a szakembereket, és a gépek segítségével a gyakorlatban is bemutatja a megfelelő technológiát – mondta el lapunknak Csomoss Attila, az RMGE elnöke.
A kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem oktatói vállalták, hogy szakmai ismereteiket, gyakorlati tudásukat megosztják a gazdákkal, akik többek között permetezőgépet, traktort, ellenőrző és mérőműszereket, felszereléseket is hoztak a szakmai találkozóra. A kultúrotthonban szervezett elméleti bemutatón – a helyi gazdaegyesület szorgalmazására – mintegy negyvenöten vettek részt, nemcsak Ludasról, hanem a környékbeli községekből is, és mások is csatlakoztak hozzájuk a mezőn. A jelenlevők között voltak, akik mintegy öt hektáron gazdálkodnak, de olyan is, aki több száz hektáros gazdaságot vezet.
Dr. Ovidiu Ranta mérnök, a mezőgépészeti kar előadótanára elsősorban a vegyszeradagolás fontosságára hívta fel a figyelmet, arra, hogy jól kell beállítani a permetezőgép fúvókáját. Ha ez helytelenül működik, nemcsak hiába szórták ki a gazdák a szert, hanem még a környezetet is károsítják. Ezért ismertették a gépet ellenőrző felszereléseket, és a gyakorlatban is megmutatták, miként kell beállítani a különböző növényekre az erre szolgáló alkatrészt. Dr. Ioan Drocaş professzor a szórógépekről és a vegyszerek helyes alkalmazásáról tartott előadást. Andrássy-telepen egy mezőn helyezték el a gépeket és felszereléseket, ahol sor került a gyakorlati bemutatóra is. Igen érdekes volt Ovidiu Marian adjunktusnak a bemutatója is, aki a mérőszerkezetek kezelését ismertette – néhányat a résztvevőknek ajándékozott –, majd felvonultatták a (kötelező) védőfelszereléseket is, amelyek megóvják használójukat a vegyszerek egészségkárosító hatásától. A bemutatón azt próbálták megmagyarázni a gazdáknak, hogy a megfelelő technológia elsajátításával időt és – főleg – pénzt takaríthatnak meg, ugyanakkor fontos az is, hogy környezet- és egészségkímélően alkalmazzák a technológiákat, hiszen a nem megfelelő kezeléssel hosszú távon árthatnak mind a talajnak, mind saját maguknak.
Április 8-án, pénteken 9 órától a Sapientia EMTE marosvásárhelyi campuszában lesz a következő hasonló képzés, amelyen az egyetem növényvédelmi szakértői, tanárai tartanak előadásokat, majd ezt követően délben az egyetem kertészmérnöki karának parcelláján gyakorlati bemutatót is tartanak. Jelentkezni lehet az RMGE Maros Laposnya utca 23. szám alatti székházában, vagy a 0265/268-125-ös telefonszámon.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató