Ha egy közérdekű, országos jelentőségű probléma megoldásának többen, több irányból is nekifutnak, a minimális követelmény az lenne, hogy az érdekeltek kommunikáljanak egymással.
Ha egy közérdekű, országos jelentőségű probléma megoldásának többen, több irányból is nekifutnak, a minimális követelmény az lenne, hogy az érdekeltek kommunikáljanak egymással. Legutóbbi példa arra, hogy hogyan lehet elbeszélni egymás mellett, a fenntartható városi mobilitási tervek (PMUD) folyamatban levő kidolgozása, illetve a KRESZ módosítási javaslatainak vitára bocsátása a szenátusban. A PMUD esetében a cél a magas színvonalú, költséghatékony, gazdaságfejlesztő mobilitási szolgáltatások biztosítása, emberközpontú közlekedés lehetővé tétele (gyorsabb elérhetőség, környezetkímélő autós, illetve tömegszállítás, alternatív közlekedési módok lehetővé tétele, parkolóházak építése stb.). Ilyen tanulmány készítésén több mint száz szakértő dolgozik 14 hónapja az ország nyolc, növekedési pólusnak számító nagyvárosában. Prioritáslistát, stratégiát dolgoznak ki, amihez az anyagi erőforrásokat hozzárendelve megvalósítható lesz (vajon mikor?) a korszerű, minőségi közlekedés. A szakértők számos javaslatot fogalmaztak meg, amelyek jó részének be kellene épülnie a meglehetősen gépkocsicentrikus KRESZ módosítását kezdeményezők javaslatcsomagjába. Ehhez azonban le kell állítani a közúti forgalmi törvény módosítási folyamatát, hogy a napokban közvitára bocsátandó PMUD-ok következtetéseit „bevigyék” a módosítójavaslat-csomagba. Ezt kérte január 7-én 22 civil szervezet abban a beadványban, amelyet Johannis államfőnek, valamint a Társadalmi Párbeszéd Minisztériumának küldtek el, közbenjárásukat kérve ez ügyben. Információink szerint a szaktárca tegnap már megkereste és tárgyalásra hívta a petíciót kezdeményező OPTAR civil szervezetet. A beadványt aláíró nemkormányzati szervezetek között van a Marosszéki Közösségi Alapítvány, a Pro Biciclo Urbo, a marosvásárhelyi unDAverde Egyesület is.
Ma, amikor a városok szennyezettsége egyre nő, mind nagyobbak a forgalmi igények, egyre zsúfoltabbak a nagy települések és egyre gyengül a közlekedésbiztonság, a közlekedés átfogó jövőképének meghatározása elengedhetetlen. A PMUD-ok feltételei a városi közlekedésfejlesztés EU-s támogatásának, hiányukban nem lehet ilyen jellegű beruházásokra pályázni, ezért is fontos a mielőbbi elfogadásuk, ami közösségi meghallgatással kell történjen, továbbá egy, már elindított törvénymódosítási folyamatba beilleszteni a tanulmányokban megfogalmazott következtetéseket. A mobilitási tervek tehát nemcsak egy kipipálandó dokumentumot jelentenek, megfelelő komolysággal kell kezelni őket.
Marosvásárhely „csupán” fejlesztési pólus, és mihamarabb saját erőforrásokat kellene mozgósítania a fenntartható városi mobilitási terv elkészíttetésére, amely – közösségi konszenzussal – választ adhatna a növekvő városi agglomeráció és a növekvő forgalmi igények égető problémáira.