A sajtószabadság világnapján, május 3-án mutatta be az Active Watch éves jelentését a véleménynyilvánítás szabadságáról Romániában.
A sajtószabadság világnapján, május 3-án mutatta be az Active Watch éves jelentését a véleménynyilvánítás szabadságáról Romániában. A FreeEx 2015–2016 című jelentés szerint a média korrupt finanszírozási módok és a közvélemény ellenőrzése révén alárendelődött a politikumnak. Az idei jelentés a médiaipar elpolitizálódására hívja fel a figyelmet, a Riporterek Határok Nélkül és a Media Pluralism Monitor 2016 áprilisában bemutatott jelentéseire hivatkozva.
A romániai sajtó strukturális problémái 2015-ben is megmutatkoztak – olvasható a FreeEx jelentésben. „Az igazságszolgáltatásnak sikerült felszínre hoznia azokat a módszereket, amelyekkel a média alárendelődött a politikumnak, korrupt finanszírozási mechanizmusok, a közvéleménynek a legerősebb sajtóorgánumok általi befolyásolása, a sajtó általi zsarolás vagy a sajtónak a korrupcióba való bevonása révén.” A Riporterek Határok Nélkül által készített globális sajtószabadság-mutató Romániát a 49. helyre teszi. Szemben a múlt évi 52. hellyel.
A jelentés felsorolja a 2015-ben és 2016-ban történt legfontosabb eseményeket is, amelyek hatással voltak a véleményszabadságra. Ezekből tallózva egyebek mellett kiderül, hogy új korrupciós ügyek jelentek meg a sajtóban, amelyekbe médiatulajdonosok és igazgatók, de újságírók is belekeveredtek; több sajtóorgánum tulajdonosát korrupció és adócsalás miatt letartóztatták; az újságírói szakmát egyesek továbbra is megfélemlítésre, zsarolásra vagy befolyással való üzérkedésre használják; a DNA dossziéi bizonyítják, hogy csúcspolitikusok diktálták fontos médiaorgánumok tartalmát; újságírókat azért távolítottak el a szerkesztőségekből, mert nem feleltek meg azok politikai orientációjának; 2015-ben újfent bebizonyosodott, hogy a hírszerző szolgálatok ügynökei beszivárogtak a szerkesztőségekbe. Arról is szól a jelentés, hogy a romániai újságírók továbbra is agresszió célpontjai. Azok, akik fizikailag vagy verbálisan támadnak újságírókat, vagy megpróbálják őket megfélemlíteni, főleg politikusok, köztisztviselők vagy üzletemberek.
A szabad sajtó kulcsszerepet játszik abban, hogy az egészséges demokráciák fennmaradjanak és figyelemmel lehessen őket kísérni. Hozzájárul a magatartások számonkérhetőségéhez, a kormányzati munka minőségéhez és a gazdasági fejlődéshez. De ami a legfontosabb, a médiát érintő korlátozások gyakran korai jelei annak, hogy a kormányzat a demokrácia egyéb intézményeit is támadni szándékozik – vélekednek a Freedom House munkatársai.
Kell ehhez kommentár?