Új, többfunkciós kulturális központ nyílt Marosvásárhelyen a Studium Prospero Alapítvány égisze alatt.
Új, többfunkciós kulturális központ nyílt Marosvásárhelyen a Studium Prospero Alapítvány égisze alatt. A Forradalom utca 8. szám alatti, a Művészeti Líceummal átellenben lévő épület több helyiségét bérelte ki a református egyháztól az alapítvány, az ott megnyílt Studium Prospero Kulturális Központ egyaránt alkalmas képzőművészeti tárlatok, kiállítások szervezésére, valamint társadalmi szervezetek eseményeinek lebonyolítására.
Augusztus 24-én stílszerűen kiállítással nyílt meg a központ, a szépen felújított, légkondicionált kiállítóteremben telt házas közönség körében került sor Vidra Birtalan Éva marosvásárhelyi képzőművész Tűzzel festek című tűzzománctárlatának megnyitására.
Sorrendben elsőként dr. Vass Levente, a Studium Prospero Alapítvány ügyvezető elnöke szólalt fel, és köszöntötte a résztvevőket, az alapítvány munkatársait, valamint Boda Levente Gergelyt, az újonnan megnyílt kulturális központ kinevezett igazgatóját. – A Studium Prospero Alapítvány a Studium és a Prospero alapítványokból tevődött össze, ezelőtt három évvel sikerült összevonnunk a két szervezetet. Az előbbi a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen zajló magyar tannyelvű oktatás, az utóbbi a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem háttérintézménye. E két alapítvány az erdélyi magyar oktatást ugyancsak háttérintézményként támogató szervezetté vált. Ezelőtt két évvel a református egyházzal sikerült kiegyeznünk, bérbe vettük és felújítottuk a kiállítótermet, valamint az elmúlt két évben 670 órányi ingyenes támogatást nyújtottunk 17 civil szervezetnek, alapítványnak. Egy ilyen jellegű központ működtetése eddig nem volt az alapítvány része, de bízunk benne, hogy a Bernády Házzal és az azt működtető Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvánnyal együttműködve sikerül fejlesztenünk, tevékenységünket színesítenünk. Az anyagi támogatást a Bethlen Gábor Alapnak köszönhetjük, és reméljük, hogy a továbbiakban is támogathatjuk a magyar közösséget hasonló kezdeményezésekkel. Mi ezzel szeretnénk a helyi társadalmi életbe bekapcsolódni, és szeretnénk, ha a művészek is megkeresnének minket, állunk a rendelkezésükre. Nagy megtiszteltetés, hogy a megnyitóünnepségünkön Vidra Birtalan Éva ránk bízta ezt a kiállítást.
A művésznő színgazdag, egyedi és szemet gyönyörködtető tárlatát Molnár Krisztina képzőművész méltatta. – Örülhetünk, hogy egy újabb kiállítóterem van a városban, nagyon szimpatikus volt az a kezdeményezés, hogy egy olyan sorozatot képzelnek el, ahol képzőművészek képzőművészeket mutatnak be. A fémek megmunkálásának nagyon régi hagyományai vannak, már a történelem korai szakaszában is előszeretettel borították be színes zománccal a különböző fémeket, ékszereket, a 14. században már 16 féle színt tudtak elérni. A tűzzel festeni – így nevezi Vidra Birtalan Éva ezt a technikát, amellyel immár több mint tíz éve dolgozik. A Kultúrpalotában eltöltött diákévei máig hatással vannak munkásságára, a szecessziós elemek gyakran megjelennek rézlapjain, erdélyi identitása fontos részeként. Saját világát, elképzeléseit égeti a lapokra, úgy, hogy még vázlatra sincsen szüksége. Hol festői tűzzománcot, hol rekeszzománcot készít, amelynek erdélyi sajátosságaira rég felfigyeltek a külföldiek is. A magyar úridivat részei voltak a zománcos kellékek, amelyek más földrajzi területeken is keresettek lettek. Az országban alig foglalkoznak már tűzzománccal, Vidra Birtalan Éva még két, a műfajban alkotó művészről tud. De ez nem is csoda, hiszen tűzzománcot készíteni nagyon nehéz, a munkafolyamat során hibázni nem szabad, letörölni azt, amit a tűz beleégetett a fémbe, nem lehet. A tűzzománcot ugyanakkor nem lehet megunni, az alkotófolyamat végtelen játék a színekkel és formákkal. A művész az időt pontosan kiszámítva nyitja ki a 850 fokra hevített kemence ajtaját, és csodálkozik rá az újonnan született alkotásokra, amelyeket – végső formájukban – azelőtt még ő sem láthatott. Vidra Birtalan Éva már csak a tűzzománccal kíván foglalkozni, mert mindennap újat fedez fel benne és általa – mondta a méltató, majd a képzőművész szólt a jelenlévőkhöz.
– Nagyon boldog vagyok, hogy a kuratórium meghívott e kevés munkám bemutatására. Boldogan jöttem, hogy megmutathassam azt, amit nap mint nap a műteremben végzek. Ez tartja bennem az életet, a lelket, a kreativitást. Én erdélyi vagyok, és az erdélyiség megjelenítése számomra nem kényszer, ez kifolyik belőlem. A líceumi évek alatt a Kultúrpalotában voltak a műtermeink, szinte ott éltünk, és ez, a formák, a motívumok most, „vénségünkre” jönnek elő odabentről – árulta el Vidra Birtalan Éva, majd a központ- és tárlatnyitó ünnepség méltó zárásaként Bálint Zsuzsánna és Pethő Csaba adott elő különböző, dzsesszbe oltott szerzeményeket.
A tűzzománc-kiállítást szeptember 7-éig tekintheti meg az érdeklődő közönség, a Studium Prospero Kulturális Központ pedig elkezdte működését, egyik soron következő eseményeként például a Vásárhelyi Forgatag keretében ismét megszervezendő Borudvart látja vendégül.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató