A Sanitas Szakszervezeti Szövetség hétfőn 9 és 11 óra között figyelmeztető sztrájkot tartott. A kétórás tiltakozásra az ország legtöbb kórházában sor került.
A Sanitas Szakszervezeti Szövetség hétfőn 9 és 11 óra között figyelmeztető sztrájkot tartott. A kétórás tiltakozásra az ország legtöbb kórházában sor került. A Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház előcsarnokában mintegy 200 egészségügyi alkalmazott gyűlt össze, a tevékenység azonban a kórház egyik részlegén sem szünetelt.
A Sanitas azt követeli, hogy tárgyalják újra a kollektív munkaszerződést. A szervezet alelnöke, Mircea Ciocan elmondta, a tárgyalások tavaly áprilisban kezdődtek, de a három hónapnyi intenzív megbeszéléseket nem követte a szerződés aláírása. Az egészségügyi dolgozók érdekvédelmi szervezete azt szeretné, ha a kollektív munkaszerződés alkalmazható lenne az egészségügyi rendszer egészére.
A hétfői figyelmeztető sztrájk alatt több kórházban az alkalmazottaknak csak egyharmada dolgozott, a sürgősségi ellátást azonban mindenhol biztosították. A Sanitas vezetői azt szeretnék, hogy az egészségügyi minisztérium képviselőivel való tárgyalások még ezen a héten lezáruljanak, de attól tartanak, hogy a kollektív munkaszerződés iktatására az elkövetkező napokban nem kerül sor, ami azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel folytatódnak a tiltakozó megmozdulások.
A következő akciót május 11-re időzítették, amikor is – ha nem sikerül megegyezniük a szaktárca vezetőivel – általános lesz a munkabeszüntetés. Eddig több mint 50.000 támogató aláírást gyűjtöttek össze, így törvényesen tudnak általános sztrájkot kezdeményezni az egészségügyben és a szociális védelem terén is – adta hírül az Agerpres.
Fehér karszalaggal dolgoztak
A Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház előcsarnokában hétfőn délelőtt mintegy 200 egészségügyi alkalmazott gyűlt össze, a tevékenység azonban a kórház egyik részlegén sem szünetelt. A figyelmeztető sztrájkhoz a szociális rendszerben dolgozók is csatlakoztak – nyilatkozta a Népújságnak a Sanitas marosvásárhelyi elnöke, Popşor Ioan. Elsősorban az ápolók, kisegítő személyzet, az adminisztratív személyzet, az intenzív terápiás, a műtős, illetve a laborasszisztensek tiltakoztak, de a kórházi alkalmazottak közül sokan viselték a fehér karszalagot. „A pótlékok korlátozása, a bérezési egyenlőtlenségek miatt tiltakozunk. Azt sem értjük, hogy a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház esetében a pótlékok miért csak 24 százalékát képezhetik a béralapnak, miközben Teleorman, Călăraşi, Ialomiţa megyei kórházakban közel 40 százalékot szabott meg az egészségügyi minisztérium. Írásban kértünk ezekre a – szerintünk – visszásságokra magyarázatot a szaktárcától, de nem kaptunk választ. Azt is nehezményezzük, hogy miközben a sürgősségi kórház bizonyos, nehéz részlegein dolgozók esetében 55 százalék alatti a pótlékok aránya, a kisebb városok kórházaiban, amelyeket a megyei önkormányzat is támogat, a 85 százalékot is eléri. Remélhetőleg a miniszter asszony is megérti, hogy követeléseink jogosak, és nem kerül sor általános munkabeszüntetésre” – nyilatkozta lapunknak Popşor Ioan.
A Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház szóvivője, Mariana Negoiţă is megerősítette lapunknak, hogy az egészségügyi dolgozóknak járó pótlékokat a szaktárca a béralap 24 százalékában határozta meg. Hogy mennyi volt korábban, az idén efogadott 153-as törvény előtt ez az arány, nem tudta megmondani, Popşor Ioan szakszervezeti vezető ezt 35-40 százalékra becsülte. Mariana Negoiţă szerint a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház még nem nyújtotta be az egészségbiztosítóhoz az áprilisi bérekre vonatkozó iratcsomót, éppen a pótlékok kiszámolása késlelteti az adminisztrációt, jelenleg is dolgoznak a listák összeállításán. Mert az a helyzet, hogy ha a pótlék arányának jogszabályokban rögzített felső határértékét túllépik, az bűncselekménynek minősül. Ennek az ügynek a rendezése már meghaladja a kórház vezetését, és a szaktárca, a munkaügyi tárca és a szakszervezetek közti tárgyalásokon múlik – tette hozzá a szóvivő.
A hétfői nap – kettő kivételével – a megye összes kórháza benyújtotta a bérekkel kapcsolatos adatokat az egészségbiztosítási pénztárhoz – tájékoztatott Rodica Biro elnök-vezérigazgató. A biztosító összesíti az adatokat, ezt követően derül ki, melyik egészségügyi intézet hogyan számolta ki a pótlékokat – tette hozzá az intézményvezető.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató