Ez az utóbbi napok fő „szórakozása” országszerte, csakhogy nem szabadidőt kitöltő, szívderítő, egyenlő partnerek közötti „játékról” van szó. Nem is csapd le csacsi, inkább kedélyeket borzoló Fekete Péter.
Ez az utóbbi napok fő „szórakozása” országszerte, csakhogy nem szabadidőt kitöltő, szívderítő, egyenlő partnerek közötti „játékról” van szó. Nem is csapd le csacsi, inkább kedélyeket borzoló Fekete Péter. Ha e bosszantó lap mégsem kerül a betegek kezébe, akkor pusztán egészségmegőrző céllal futtatják őket vagy hozzátartozóikat sok száz métert az „egészségükért”. Akik nem járnak sikerrel, berzenkednek, rosszul lesznek, eszméletüket vesztik... De a kártyázásra jogosultak is kénytelenek órákat várakozni, mert, mint utólag kiderült, korántsem az egészségbiztosítás képviselői által hangoztatott 30 másodpercet, hanem legkevesebb négy percet vesz igénybe egy kártya aktiválása, személyre szabása. Ha simán működik a rendszer, és nincsenek hosszas fennakadások egy-egy visszautasított kártya miatt, akkor is órákkal nyúlik meg a rendelési és a várakozási idő beteg és orvos bosszúságára. Pedig 184 millió eurótól, amit elnyelt a központi betegnyilvántartási és a kártyás rendszer bevezetése, úgy kellene peregjen a játék, mint szenvedélyes játékosok ujjai között a lapok. Ezzel szemben a kilátások a jövőre nézve sem kecsegtetőek, a rendszert kidolgozó és telepítő konzorcium körül ugyanis fekete fellegek tornyosulnak. A Siveco fővállalkozónál a Korrupcióellenes Ügyészség vizsgálódik, alvállalkozói, a HT Romania és partnere, a Novensys, amely a kártyák érvényesítését szolgáló programot telepítette és annak az utólagos felügyeletét kellene ellássa, csődbe jutott, s 250 alkalmazott helyett már csak tízen dolgoztak az első napok fejetlenségében. Hamisítatlan mioritikus történet, amelynek szarvashibáira az egészségügy hangadói azonnal megtalálták a megoldást. Egy miniszteri
és biztosítási pénztári határozatban arra kötelezik a családorvosokat, hogy érvényesített egészségbiztosítási kártya nélkül is lássák el a biztosítottakat, holott a rendszer éppen az alapellátásban dolgozó szakemberek ellenőrzésére jött létre. Az egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződésben, hogy kártya nélkül nem látják el a hozzájuk fordulókat. Most a kártya nélkül jelentkező páciensek esetében az országos adatbázisban tájékozódhatnak, hogy ki jogosult a kártyára és ki nem. De az orvosokat sem a vonatkozó törvény, sem a szerződés, sem a miniszteri rendelet nem biztosítja arról, hogy az ellenőrző szervek nem fogják-e egy-két év múlva rajtuk behajtani a kártya nélküli betegek ellátására felírt költséges kezelések összegét. A DNA ugyanis lesben áll, s bármikor lecsaphat a hamisításra „kötelezett” játékosokra.