Az egészségügyi miniszter asszony jó szándékúnak tűnik. Azt mondja, változtatni akar a szervátültetési ügynökség működésén.
Az egészségügyi miniszter asszony jó szándékúnak tűnik. Azt mondja, változtatni akar a szervátültetési ügynökség működésén. Azon a rendszeren, amely eddig gyakorlatilag csak akadályozta a külföldi gyógykezelésre szoruló pácienseket. A bürokrácia útvesztőiben nagy kitartás kellett ahhoz, hogy egy ritka betegségben szenvedő vagy éppen szervátültetésre váró beteg eljusson egy bécsi, brüsszeli, genfi klinikára úgy, hogy orvosi kezelésének költségeit a román állam fizesse. Még ha minden irat rendben is volt, a külföldi klinikák és a román szaktárca közötti elszámolás hosszúnak és nehézkesnek bizonyult. A romániai biztosítottak esetében a klinikák sündisznóálláspontja jelzi: nem hiányzik nekik a bürokrácia, a bonyodalmak. Bizalmatlanok.
Pár napja elhunyt egy tüdőátültetésre szoruló fiatalember, akin egy bécsi klinikán segíthettek volna. A sajtóban elég nagy teret kapott az eset, a férfi – bár családja és támogatói kigyűjtötték a transzplantációhoz szükséges 200 ezer eurót – mégsem juthatott el a műtétig. Nem rajtuk múlt a kudarc, a rendszer merevsége, a bürokrácia ezúttal is áldozatot követelt. A szaktárca vezetője elég gyorsan lépett. Menesztette az Országos Transzplantációs Ügynökség igazgatóját, a marosvásárhelyi szívsebészt, dr. Radu Deacot, és helyébe dr. Alexandra Anca Mureşant nevezte ki. A miniszter asszony szavai súlyosak. Azt mondta, az ügynökség átszervezésre szorul, hogy jól működjön, és a páciensek javát szolgálja. Hozzátette, az új szervátültetési törvényt rövidesen közvitára bocsátják, és elkezdik a tárgyalást a hét ország transzplantációs központjait, laboratóriumait és donorkórházait tömörítő kiszolgáló szervezettel, az Eurotransplant Alapítvánnyal a csatlakozás feltételeiről. És végül kijelentette: mindent megtesz azért, hogy annak a fiatalnak a tragédiája, aki elvesztette a harcot az élettel, ne ismétlődhessen meg.
Határozott kijelentések. Meglátjuk, mennyit érnek. Mennyit valósítanak meg a célokból, mennyire sikerül rendet teremteni és átlátható módon működtetni a szervátültetési programot, a várólistás rendszert, engedélyezni a donor szervek kivitelét, illetve behozatalát, megfelelni a szervallokációs rendszer kritériumainak, akkreditálni vagy újraengedélyezni a hazai szervátültető központokat. Hogy ne lehessen a zavarosban… transzplantálni. Mivel nemrég módosították a jogszabályt, melynek alapján a külföldön történő onkológiai kezelés, valamint transzplantáció finanszírozható, hozzáférhetőbbé téve a betegek számára az itthon nem biztosítható terápiákat, már csak az a kérdés marad, hogy mennyi pénz jut erre. A törvény értelmében a finanszírozás az egészségügyi minisztériumnak erre a célra kiutalt éves, illetve negyedéves költségvetéséből történik. És tudjuk, pénzből sosem jut elég az egészségügyi ellátásra…