Fancsali Barna, a Magyar Ifjúsági Tanács elnöke, Popa Ilona főszervező és Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke, a rendezvény politikai programfelelőse tartott szerdán sajtótájékoztatót a Bálványosi Nyári Szabadegyetem programjáról.
Fancsali Barna, a Magyar Ifjúsági Tanács elnöke, Popa Ilona főszervező és Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke, a rendezvény politikai programfelelőse tartott szerdán sajtótájékoztatót a Bálványosi Nyári Szabadegyetem programjáról. Azért Marosvásárhelyen, és nem Kolozsváron, mert „visszatértek a korábbi hagyományokhoz, kicsit közelebb a tusnádi helyszínhez”.
Az idei tábor mottója Szenvedélyünk Tusványos!, mert úgy gondolják, hogy ennyi év után a rendezvény több százezer embernek vált szenvedélyévé, amint 11 éve a Magyar Ifjúsági Tanácsnak is. Tavaly sikeres összejövetelt zártak, hasonlót remélnek az idén is – mondta Fancsali Barna.
A két főszervező a Kisebbségekért Pro Minoritate Alapítvány és az erdélyi Magyar Ifjúsági Tanács (MIT), stratégiai partnerük az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, valamint a MIT tagszervezetei: az Ifjúsági Keresztény Egyesület, a Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet és az Udvarhelyi Fiatal Fórum.
A belépő 20 lej
Popa Ilona főszervező a látogatóknak fontos részletekre tért ki. Elmondta, hogy idén a belépő 10 helyett 20 lej lesz, azonban diákoknak, nyugdíjasoknak továbbra is marad a 10 lej a megfelelő igazolvány felmutatásával. A tusnádfürdői lakosoknak, ahogy eddig is volt, ingyenes a tábor.
A hetijegy 60 lej, sátorozóknak a napijegy 15, a heti szintén 60 lej.
Közel 60 partner dolgozik a rendezvény szervezésén, és kb. 30 programsátor lesz: Vallásszabadság sátor, megmarad a Kriza János-sátor, lesz egy Mátyás-udvar, ahol irodalmi programokra kerül sor, ezek mellett megmaradnak a már megszokott sátrak is. Ezután a főszervező a koncerteket ismertette.
Sándor Krisztina koncentrikus körei
Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke, a rendezvény politikai programfelelőse elmondta, hogy Tusványoson az idén is minden olyan időszerű politikai és közéleti témát igyekeznek „terítékre tenni, ami érdekli az erdélyi magyar embert”. Mint mondta, egyfajta koncentrikus köröket lát, amelyekből összeáll a táborok programja. Tusványoson az idén is lesz olyan beszélgetés, amely Európa jövőjét próbálja körüljárni, olyan, ami a térség, elsősorban Kelet-Közép-Európa hogyan továbbjáról szól, ugyanakkor a Kárpát-medencei színtér is fontos terület, és nagyon sok Kárpát-medencei vetületű beszélgetés zajlik majd mind nemzetpolitikai, mind gazdasági témával. A köröket szűkítve Erdélyt említette, hiszen Erdély sorsát érintő kérdések is szerepelnek a programban. Erdélyen belül természetesen a Székelyföld témaköre is megjelenik, akár vállalkozástervezés, akár az autonómiatervezetek kapcsán.
„Nagyon sok rangos meghívottunk lesz idén is, elmondhatjuk immár, hogy Tusványos mára olyan folyamattá vált, ahová évről évre egyre többen szeretnének eljönni, és ott előadni, emiatt elég nehéz úgy összeállítani a programot, hogy a mi érdekünk és a jelentkezőké is nagyjából a megfelelő arányban érvényesüljön. Nagyon sok magyar kormányzati képviselőt várunk, román idén is kevesen jön el, ez sem újdonság. Évről évre látom, hogy nem nagyon szeretnek (főleg kormányzati) képviselők eljönni a táborba, mert jobban féltik a saját szavazótáborukat, mintsem hogy a magyar közösség felé nyissanak. Román részről azonban továbbra is számítunk néhány olyan előadóra, akik korábban is eljöttek, akikről közismert, hogy nyitottak a román–magyar párbeszédre, akikkel időnként kényesebb kérdéseket is meg lehet vitatni” – jelentette ki Sándor Krisztina. A rendezvényre európai parlamenti képviselőket, lengyel, cseh, szlovák újságírókat, politikusokat is várnak. A politikai témákon belül kiemelt szerepet kapnak azok, amelyek az elmúlt heteket meghatározták: a Beke István- és Szőcs Zoltán-ügy, a három magyar párt képviselete, mert úgy gondolják, összehangolt lépésekre van szükség a továbbiakban, téma lesz a visszaállamosítás, illetve a visszaszolgáltatások kérdésköre, ami a Bánffy-erdők visszaállamosítása vagy a Batthyaneum vissza nem szolgáltatása miatt több mint időszerű.
Sándor Krisztina szerint ezek a magyarság számára kedvezőtlen döntések átrajzolták az eredeti programot.
Mint mondta, túl a koncentrikus körökön, Tusványoson évről évre két téma van jelen hangsúlyosan: a nemzetpolitika és a gazdasági kérdések. Ez az idén sem lesz másként. S nem marad el a két autonómiatervezet vitája sem, ahol a fő kérdés a három megye vagy a nyolc szék. Itt is lehet szakmai vitára számítani.
Elmondták, hogy gazdagodott a kulturális kínálat is, „már a fizikai határokat feszegetik”, mert már nincs szabad előadói sátorhely. Lesznek irodalmi programok, színházi előadások, az ifjúságnak szóló programpontok, a népi kultúrával kapcsolatosak, fergeteges táncházak és persze koncertek.
A részletes program a rendezvény honlapján megtalálható.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató