A hazai termékeket favorizáló törvény elutasítását kérik a nagykereskedők és a munkáltatók
A Romániai Nagykereskedelmi Üzletláncok Egyesülete (AMRCR) és a CONCORDIA munkáltatói szövetség azt kéri a parlamenttől, hogy utasítsa el a 2009/321-es számú törvényt.
A Romániai Nagykereskedelmi Üzletláncok Egyesülete (AMRCR) és a CONCORDIA munkáltatói szövetség azt kéri a parlamenttől, hogy utasítsa el a 2009/321-es számú törvényt, ami arra kötelezné a nagyáruházakat, hogy 51 százalékban a rövid beszerzési láncról szerezzék be termékeiket. Szerintük ez a jogszabály diszkriminatív és ártalmas.
A CONCORDIA arra kéri a képviselőket, hogy járuljanak hozzá „a fogyasztók érdekeinek és a piacgazdaság alapelveinek a védelméhez azáltal, hogy világos politikai üzenetet tolmácsolnak a képviselőház plénumában, elutasítva a 2009/321-es számú törvény módosításait” – áll a munkáltatói szövetség elnöke, Dan Ioan Gheorghiu által aláírt, a parlamenthez intézett levélben.
A CONCORDIA rámutat, aggodalommal vették tudomásul a 2009/321-es törvény tervezett módosításait, amelyek szerintük mind az EU törvénykezését, mind az egységes piac előírásait sértik, de ellentmondanak egyben a romániai törvényeknek is. Meglátásukban a módosítások elfogadásának „egyetlen célja, hogy kihassanak a modern kereskedelemben tevékenykedők tevékenységére”.
A munkáltatói szövetség szerint azt kötelezővé tenni, hogy az élelmiszerek 51 százaléka legyen romániai eredetű, nem oldja meg a romániai termelők gondjait, és nem is jelent számukra valós támogatást.
A CONCORDIA szerint épp ellenkezőleg, úgy vélik ugyanis, hogy a tervezett módosítások negatívan hatnának ki az élelmiszer-kereskedelem normális működésére, és „nem várt mellékhatásokhoz vezetnének” mind a termelők, mint a fogyasztók számára.
2016. február 20-án a kormány is negatívan véleményezte egyébként a 2009/321-es törvény tervezett módosításait – áll a munkáltatói szövetség levelében.
Hasonlóképpen, az üzletláncok egyesülete is levélben kérte az alsóház elnökétől, hogy küldjék vissza a jogszabályjavaslatot a szakbizottságok elé. Szerintük ugyanis egyes előírások
„versenyellenesek és diszkriminatívak”.
Az AMRCR szerint ugyanakkor a 2009/321-es törvény tervezett módosításai „nem jelentenek konkrét támogatást a romániai termelőknek, főként a legkisebbeknek, ahogyan az a közbeszédben megjelent”.
A kereskedelmi üzletláncok képviselőit tömörítő egyesület szerint a módosítások „jócskán kihatnak majd az élelmiszer-kereskedelem normális működésére”.
A két levelet eljuttatták a képviselőház mezőgazdasági bizottságához.