Két nappal ezelőtt a közigazgatási bíróság alapfokon érvénytelenítette a marosvásárhelyi tanács két, utcanevekre vonatkozó határozatát, amelyeket az RMDSZ, illetve a Szabad Emberek Pártjának frakciói terjesztettek elő.
Két nappal ezelőtt a közigazgatási bíróság alapfokon érvénytelenítette a marosvásárhelyi tanács két, utcanevekre vonatkozó határozatát, amelyeket az RMDSZ, illetve a Szabad Emberek Pártjának frakciói terjesztettek elő. A városi tanács tavaly októberben fogadta el a határozatokat, amelyek értelmében az utcanevek magyar fordítását is ki kellene helyezni, illetve a fordítást a hivatalos utcanévbe emelnék be.
A határozatokat az azóta menesztett Lucian Goga prefektus támadta meg a közigazgatási bíróságon, amely első fokon érvénytelenítette a két tanácsi határozatot.
Az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete közleményt adott ki, amely szerint megvárják a döntés indoklását, és folytatják a küzdelmet. Bíznak abban, hogy az új közigazgatási törvénykönyvnek köszönhetően Marosvásárhelyen is sikerül kihelyezni a többnyelvű utcanévtáblákat.
Tavaly, amikor a kormánybiztos törvénytelennek minősítette a kétnyelvű utcanevekre vonatkozó helyi tanácsi határozatot, és annak visszavonását kérte, a városi szervezet elnöke kijelentette: a prefektus kifogásait nem tartják megalapozottnak, ezért a határozatukat készek jogi úton megvédeni, hiszen a harmonikus és békés együttélés érdekében, az egymás iránti tisztelet jegyében az utcanévtáblák ügyére végérvényesen pontot kell tenni, és erre az RMDSZ javaslata jelenti a megoldást.
A volt prefektus átirata az RMDSZ marosvásárhelyi vezetője szerint mondvacsinált kifogásokat sorolt fel, mintsem törvényes alappal igyekezett volna alátámasztani. Egyebek között azt hozta fel
indoklásképp a határozat ellen, hogy az RMDSZ lényegében nem is átnevezni, csak lefordítani akarja az utcaneveket, ráadásul a személyi igazolványokon nem férnek majd el a túl hosszúvá vált utcanevek.
A lényeg, hogy nem vonták vissza az utcanevekre vonatkozó helyi tanácsi határozatot, és mind az RMDSZ, mind a Szabad Emberek Pártja kész volt a közigazgatási bíróságon megvédni azt. Amit a bíróság minap érvénytelennek nyilvánított. Bizonyára a harmonikus együttélés nevében.
Mindenki emlékszik, hogy a polgármester egy időben a harmónia városának nevezte Marosvásárhelyt. Amit nagyon eredeti módon értelmeztek a politikusok és a különböző hatóságok. Gondoljunk csak az orvosi egyetem vagy a római katolikus iskola ügyére, akár a március 10-i felvonulások körüli bonyodalmakra, büntetésekre és pereskedésekre, a kétnyelvű feliratok miatti nyilatkozatháborúkra, táblalefestésekre. A közigazgatási bíróság minapi döntése csak hab a tortán.
Más megyékben, más településeken lehetnek többnyelvű utcanévtáblák, helységnévtáblák, feliratok. Hogy csak a legközelebbit, Segesvárt említsük, ahol a várban német nyelvű utcanévtáblák is vannak, és ez senkit nem zavar, holott a népszámlálási adatok szerint a városban már alig kétszáz szász él.
Az eset újabb bizonyíték arra, hogy Romániában – és hangsúlyosan Vásárhelyen – nem tartják tiszteletben a kisebbségi jogokat, és a magyar közösséget sorozatos jogsértés éri még ma is. A harmónia nevében.