Jövőre a választások megnyerésére készülnek a frissen ellenzékbe vonult szociáldemokraták.
Jövőre a választások megnyerésére készülnek a frissen ellenzékbe vonult szociáldemokraták. A párt egyelőre még szabadlábon levő elnöke erről egy televíziós adásban beszélt, ahol a bértörvény is szóba került, amit állítólag a parlamentben készülnek ismét benyújtani. Ettől egyelőre nem kell tartanunk, a választásokon pedig esélyesek lesznek, mert az új kormány is ezen dolgozik egyelőre.
Mert azzal, hogy a galuskát nyelő liba módjára programba vették a teljes közszféra béremelését, leginkább a szocdem szekeret tolják, még akkor is, ha a javaslatot mindenki megszavazta a parlamentben. Mert a volt kormánypárt tudja a legeredményesebben közvetíteni ennek a „jótéteménynek” az üzenetét a választók felé, ő rendelkezik a legnagyobb befolyással a fősodratú médiában.
Pedig egy pártatlan, az ország érdekét védő államelnöknek legalább vissza kellett volna küldenie a parlament elé megfontolásra ezt a javaslatot, amelyről semmilyen pénzügyi hatástanulmány nem készült, egy párton kívüli technokrata kormánynak pedig legalább annyit illett volna mondania ez ügyben, hogy nem szívesen hajt végre ilyen, szakmailag átgondolatlan döntést. Ehelyett azt tudtuk meg tőlük, hogy megcsinálják, mert így is lehet tartani azt a költségvetési hiánycélküszöböt, amelyet túllépve a brüsszeli bürokraták már büntetnek egy tagállamot.
Nos, az lehet, hogy a szakértők addig bűvészkednek, amíg sikerül, csakhogy annak az lesz az ára, hogy továbbra sem költ az ország olyan beruházásokra, amelyek a reálgazdaság fejlődését segítenék elő, és így távlatilag mindannyiunk javára válhatnának, nem csak a szavazógépnek használt közszféra zsebébe jutna pénz. Eddig is azért tudtak az idén költségvetési többletekről dicshimnuszokat zengeni az év során bejelentett béremelési döntésekkel már a jövő esztendei pecsenyéjüket sütögető szocdemek, mert a beruházásokra, fejlesztésekre előirányzott pénzeket nem költötték el. Ez távlatilag még visszaüthet, és az is könnyen lehet, hogy a most kapott béremelés egy részét pluszadóként visszaadják az államnak a közszféra kedvezményezettjei, ha a pénzügyérek bűvészmutatványai nem sikerülnek a tavaszig.
Új bértörvény meg egyelőre nem lesz. Az nem érdekük a megélhetési politikusoknak, hogy pontosan kiszámítható teljesítménykritériumok szerint fizessék a közszolgákat, a versenyszféra alkalmazottaihoz hasonlóan. Mert így ezt a milliós nagyságrendű szavazóbázist is jelentő réteget sokkal könnyebb manipulálni. Jövőre kiderül, hogy a két ciklussal korábbi parlamenti választásokkor látottakból, amikor a kampányban két kézzel szórt pénzt később bérvágással vették vissza, tanultak-e valamit az érintettek. Mert ilyen gazdaságpolitikai döntésekkel még egy szakértői kormány is könnyen nagy bajba kerülhet.