Megkezdte olimpiai szereplését az egyetlen erdélyi magyar sportoló Pekingben, a gyergyószentmiklósi Lőrincz Tímea. A kétgyerekes édesanyaként a pályára másfél éve visszatért sportoló a harmadik olimpiáján indult, korábban Sára Tímea néven szerepelt. Az idei olimpián két versenyszámban nevezett: a szabad stílusú sprintben és a 10 kilométeres klasszikus versenyben. Tegnap a sprintet rendezték, amelynek a rajtjánál 90-en sorakoztak fel. Lőrincz Tímea a 78. idővel teljesítette a távot a selejtezőben, így nem jutott a negyeddöntőkbe, amelyeket a legjobb 30 időt elért versenyzőnek tartottak fenn.

Magyarország részéről az egyetlen rajtoló ezen a napon Kónya Ádám volt, aki a férfiak sífutó sprintversenyében a 72. helyen végzett. A hétfői rövidpályás gyorskorcsolya 1000 méteres férfidöntőjének azonban továbbra is nagy a visszhangja. Mint ismert, a magyar színeket képviselő Liu Shaolin Sándor elsőként haladt át a célvonalon, ám az aznap több esetben is a házigazda kínaiaknak kedvező versenybíróság kizárta, s a házigazdák versenyzőjének, Zsen Cü-vejnek adta az aranyat. A magyar küldöttség óvását elutasították. A küldöttséget vezető Bánhidi Ákos úgy fogalmazott: „Nem tartjuk igazságosnak a döntést, Liu Shaolin nyakából vették el az aranyérmet.”

Románia képviseletében Lőrincz Sára mellett még hárman álltak rajthoz tegnap. A férfibiatlon 20 kilométeres egyéni versenyszámában George Colțea indult, aki nem tudott alkalmazkodni a szeles körülményekhez, és 8 lövőhibát vétve az igen szerény 89. helyen végzett a 92 versenyző közül. A férfiak szabad stílusú sífutó versenyében Raul Popa a selejtezőkben a 47. lett 88 induló sorában, és nem jutott a negyeddöntőbe.

A női szánkósok versenyében a 3. és a 4. futamot rendezték. A rosszul sikerült első nap után Raluca Strămăturaru számára még rosszabb volt a második. A harmadik futamban – ugyanott, ahol Valentin Crețu pár nappal korábban – felborult, és éppen hogy átcsúszott a célvonalon. A versenybíróság azonban úgy ítélte meg, hogy nem ért szabályosan célba, így helyezetlenül zárt.

Kónya Ádám a férfi sífutók szabadstílusú sprintversenyének selejtezőjében. A magyar sífutó a 72. helyen végzett. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Ötkarikás morzsák

* Furcsa eredménnyel zárult az idén bemutatkozó versenyszám, a síugró vegyes csapatverseny. A versenybírák ugyanis négy éremesélyes női tagját is diszkvalifikálták, szabálytalan szerelésre hivatkozva. Szlovénia győzelme nem volt meglepetés, a második oroszok és a bronzérmes kanadaiak azonban soha nem lettek volna dobogósok, ha nem jön közbe a példátlan kizárássorozat. A németeket a zsűri azért fosztotta meg az egyik eredményüktől még az első fordulóban, mert Katharina Althaus ruhája szabálytalan volt. Az éremesélyesek közül ugyanígy járt a japánoktól Takanasi Szara, valamint az osztrák Daniela Iraschko-Stolz is, ám utóbbi két együttes ennek ellenére is a második fordulóba jutott. A norvégok egyik női ugróját, Anna Odine Strömöt a második körben szankcionálták ugyanezért. A német stáb később úgy fogalmazott, Althaus, Takanasi és Iraschko-Stolz ugyanazt a ruháját hordta, amelyet korábban az egyéni viadalon is – akkor még minden megfelelő volt.
* Ester Ledecka megvédte hódeszkás olimpiai bajnoki címét párhuzamos óriás-műlesiklásban a pekingi téli játékok keddi napján. A cseh versenyző megismételte négy évvel ezelőtti sikerét. Ledecka Pjongcsangban azzal írt történelmet, hogy nemcsak hódeszkában, hanem alpesi síben is olimpiai bajnok lett, méghozzá szuperóriás-műlesiklásban. Utóbbiban az idén már nem áll rajthoz.
* Ma rajtol a pekingi téli olimpia legnagyobb érdeklődésre számon tartott versenye, a férfiak jégkorongtornája, amelyet beárnyékol, hogy az észak-amerikai profiliga (NHL) sztárjai, akárcsak négy éve, idén sem lesznek jelen. Ezt kihasználva az orosz csapat nyert Pjongcsangban, és idén ismételni készülnek.     A németek – akik történelmük legnagyobb sikereként élték meg a pjongcsangi ezüstöt – szintén jelezték, hogy most is tudnak hasonlót felmutatni. Kanada, az Egyesült Államok, Csehország, Finnország és Svédország is úgy számol, hogy be tud kerülni a legjobb négy közé, de az igazi fekete lónak Kína számít, amely ugyan nincs a világbajnokság elit csoportjában, de a keretét feltöltötte honosított játékosokkal.