Gazdaság a negyedik ipari forradalom után
A témakört plenáris előadásokon és kerekasztal-beszélgetéseken egyaránt körbejárják, emellett hat tematikus tagozata lesz a vándorgyűlésnek.
Szeptember 27-én jár le a regisztrációs határidő a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) legjelentősebb éves szakmai rendezvényére. A 26. Közgazdász Vándorgyűlést tartják október 6–8. között Kolozsváron, az idei seregszemlén közel negyven neves szakmabeli előadóval azt vitatják meg, hogy milyen irányba befolyásolják a digitális technológiák a gazdasági élet különböző területeit.
A témakört plenáris előadásokon és kerekasztal-beszélgetéseken egyaránt körbejárják, emellett hat tematikus tagozata lesz a vándorgyűlésnek. Ezek: Ipari forradalom 4.0 – informatizálás a mindennapokban, Fintech – zajló forradalom a pénz világában, Digitalizáció és automatizálás: marketing a negyedik ipari forradalom után, Házon belül, ajtón kívül – a kiszervezés vállalati kérdései, Hatékonyság olcsóbban – lean management, Mesterséges intelligencia és/versus emberi munkaerő.
A rendezvényen elsősorban minél több tudást és információt kívánnak átadni a résztvevőknek, másrészt pedig igyekeznek lehetőséget nyújtani a közös gondolkodásra és a szakmai tapasztalatcserére is. Így számos magyarországi, vajdasági és szlovákiai meghívott mellett helyet kapnak azok az erdélyi digitális „guruk” is, akik sikerüket a negyedik ipari forradalom vívmányainak köszönhetik. Az idei vándorgyűléssel a szervezők ahhoz igyekeznek hozzájárulni, hogy a fejlődni kívánó vállakozók jobban áttekinthessék azokat a lehetőségeket és kötelező érvényű kihívásokat, amelyek az elkövetkező években az ország gazdasági tervezésének irányát jelentős mértékben befolyásolják majd.
A rendezvényen terítékre kerül a környezeti változás, melyet minden területen befolyásol a technológia fejlődése, és áttekintik az ország, valamint társadalmunk fejlődésének lehetőségeit és kihívásait a globális piac követelményeihez való felzárkózásban.
Mint erről már szó esett, az RMKT az idén huszonhatodik alkalommal rendezi meg a közgazdász vándorgyűlést. A rendhagyóan plenáris és szekció-előadásokat tartalmazó rendezvény idei újdonsága az, hogy az eddigi öt helyett hat szekcióban tárgyalják a közgazdaság aktuális és fontos kérdéseit.
A már több mint negyed évszázados hagyománnyal bíró találkozót a magyarországi közgazdász vándorgyűlések tapasztalataira támaszkodva először 1992-ben szervezték meg. Történetéből kiemelkedő a 2007-ben Debrecenben megrendezett XVI. Vándorgyűlés, amelyet a Magyar Közgazdasági Társasággal közösen szerveztek, és ez keretet teremtett a magyarországi és romániai jegybankelnökök találkozójának, valamint a 2016-os XXV. Vándorgyűlés, amelyet – szakítva az eddigi hagyományokkal – Erdély területén kívül, Bukarestben tartottak. Az eddigi vándorgyűléseken közel 500 hazai és külföldi szakember vett részt előadóként szerte a világból.
(Hírösszefoglaló)