Fiatal gazdák figyelmébe!
A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség ösztönözni szeretné a fiatal farmereket, hogy pályázzák meg a támogatást.
A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség ösztönözni szeretné a fiatal farmereket, hogy pályázzák meg a támogatást. Mint ismeretes, öt évig kaphatnak anyagi segítséget azok a fiatal farmerek, akik a kérvény benyújtásának évében 2018. december 31-ig nem töltötték be a 41. évüket.
Tavaly a fiatal gazdáknak hektáronként 22,8788 eurót, azaz 101,864 lej támogatást utaltak ki. Az életkor igazolása mellett bizonyítaniuk kell, hogy a terület adminisztrátorai, vagyis a megmunkált terület saját tulajdonukban van, vagy bérlik. Továbbá feltétel az is, hogy a gazdák jogi személyiségként, engedélyezett magánszemélyként vagy cégre kérjék a támogatást, amelyet öt évig folyósítanak, akkor is, ha az előző időszakban már részesültek hasonlóban. Például ha az igénylő 2014-ben igényelt támogatást, és 2018-ban nem töltötte be a 40. életévét, akkor a 3/2015-ös sürgősségi kormányrendelet 22. cikkelye alapján 2018-ban kérheti a fiatal farmereknek járó támogatást. Az anyagi juttatásból kivonják azokat az éveket, amelyek a farmvezetővé való kinevezés és a kérvényezés között elteltek.
Azt is tudniuk kell a pályázóknak, hogy a jogi személyiséggel rendelkező farmereknél az első évben az EU 639/2014-es szabályzata negyedik fejezetének 49. cikkelye alapján pénzügyi ellenőrzést végezhetnek, és azt is megvizsgálják, hogy megfelelnek-e az életkori feltételeknek. Az erre a támogatásra szánt földterületet be kell jegyeztetni a gazdasági regiszterbe, mert a bejegyzés dátumától számítva folyósítják öt évig a pénzösszeget. Abban az esetben, ha két fiatal farmer között területcsere jön létre, és az összfelület meghaladja a 60 hektárt, akkor is csak a maximális 60 hektárra nyújtanak támogatást. A fiatal farmernek bizonyítana kell azt is, hogy hosszú távon irányítja a vállalkozását, felvállalva a gazdasági rizikót is. Ez azt jelenti, hogy a bejegyzett entitás egyedi tulajdonosa, vagy társulás esetén többségi részvényese, illetve saját nevére váltotta ki a családi vállalkozói engedélyt, valamint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium 619/2015-ös rendelete 88. cikkelye alapján magánszemélyként a földterület tulajdonosa (bérlője). A jogi viszonyt a kereskedelmi kamara által kibocsátott cégkivonattal (certificat constatator), kell bizonyítani. Ehhez mellékelni kell a cég alapszabályzatát, az igazgatói állás leírását, amiből kiderül, hogy a pályázó hozza meg a farmon a napi döntéseket.
A támogatást fiatal gazdáknak nyújtják a személyi szám (CNP) alapján, még akkor is, ha több földterületet igazgatnak más gazdasági formában. Amennyiben időközben megváltozik a vezetői státusa, 15 naptári napon belül be kell nyújtani az APIA-hoz erről egy dokumentumot, ellenkező esetben nem folyósítják a támogatást. Ugyanakkor igazolni kell azt is, hogy ki veszi át a farm vezetését. Ez esetben is csak úgy folyósítják tovább a támogatást, ha az új menedzser megfelel a pályázati kiírásnak.
Ezenkívül a fiatal farmerek hektáronként 97,2452 euró (447,259 lej) földalapú támogatást vehetnek fel, továbbá 5 euró (22,996 lej) – 1-5 hektár földterület esetén –, illetve 48,3251 euró (222,261 lej) visszaosztott támogatást is kaphatnak. Amennyiben környezetkímélő módszerekkel gazdálkodnak, hektáronként még 57,1745 euró (262,962 lej) járhat. Ha szántóföldön termesztenek, akkor a terményekre még 16 euró (73,6246 lej) országos átmeneti támogatást is jár hektáronként.