Újabb nagy biztosító ment csődbe a napokban, és közben a fuvarozók a kormánnyal csatáznak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási díjak csökkentéséért.
Újabb nagy biztosító ment csődbe a napokban, és közben a fuvarozók a kormánnyal csatáznak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási díjak csökkentéséért. Mindez a kisember szemszögéből tovább dráguló kötelező járműbiztosítást sejtet, de közben a közutak állapotáról és a járművezetők oktatásáról méltatlanul kevés szó esik az emelkedő díjszabások kapcsán.
A közúti szállítók a napokban már demonstrációt is szerveztek az egyik szomszédos megyében, és szeptemberre országos szintű tiltakozást helyeztek kilátásba az égbe szökő kötelező felelősségbiztosítási díjak miatt. A kormánytól követelik, hogy szabjon gátat e díjak drágításának, melyek szerintük egy év leforgása alatt megháromszorozódtak, ami csőddel fenyegeti a fuvarozókat. Ebben a konfliktusban érdekesen viselkedik a biztosítási felügyelet. Júliusban közzétettek egy felmérést, ami szerint „csak” 52,7%-kal emelkedtek a fuvarozók biztosítási díjai tavalytól. Amikor a szállítók érdekképviselete félretájékoztatással vádolta meg a felügyeletet, és találkozót kért a kormányfőtől a díjak ügyében, a felügyelet szerdán előállt egy újabb közleménnyel, amely szerint vannak arra utaló jelek, hogy a díjak növekedési irama hamarosan mérséklődik. De hogy pontosan mennyit nőttek a szállítók biztosítási díjai, azt nem részletezték.
A fuvarozók és a felügyelő hatóság számháborúja rengeteg pénzről szól, mert a kötelező felelősségbiztosítási piac legnagyobb tételeit a szállítócégek fizetik ki. Tehát ha szabnak egy határt a fuvarozókra kivethető díjaknak, az jókora remélt bevételtől foszthatja meg a biztosítókat. Akik ezt a kieső pénzt átháríthatják a magánközlekedőkre, akiknek a többsége biztosan nem nyereségszerzési célból közlekedik, hanem „mindössze” a munkahelyére, otthonába, ügyes-bajos teendőit végzi. És nincs olyan érdekképviseleti szervezete, amely adott esetben kamionblokádot vagy forgalomlassító felvonulást rendezhetne, a fiatal járművezetők esetében már most is csillagászati összegű biztosítási díjak ellen tiltakozva.
A biztosítók a maguk részéről már évek óta azt hangoztatják, hogy a kötelező felelősségbiztosítási díjakon több a kár, mint a haszon, mert túl sok baleset történik. Ha azt nézzük, hogy a legolcsóbb biztosítási díjakkal dolgozó két vállalat húzta le a rolót egy év alatt, ebben lehet is valami. Csakhogy a balesetek nagy számában, és így a károk mértékében is, igen jelentős szerepe van a rossz és túlzsúfolt úthálózatnak, valamint a gyatra vezetőoktatásnak is, hogy ne térjünk ki a jogosítványokkal üzletelő egyenruhásokról szóló botrányokra, amikből már szinte minden hétre jut egy-egy. Ezekért is lehetne útzárral tiltakozni, hiszen évente egy kisebb település lakosságának megfelelő számú ember életébe vagy egészségébe kerülnek a közúti balesetek, amelyek számának érdembeni csökkentéséért senki illetékes nem töri össze magát.