A képviselők szerint azonban a jogszabály előírásai „túlságosan elrugaszkodtak a valóságtól”.
A képviselőház mezőgazdasági és erdőgazdálkodási bizottsága múlt heti ülésén, amelyen részt vettek a szakminisztérium, a Romsilva, az erdőtulajdonosok szövetsége, a Nostra Silva szövetség képviselői is, kiderült, a honatyák eltörölnék azt a sürgősségi kormányrendeletet, amelyet még a Cioloş-kormány fogadott el, és amely szigorú büntetéseket szab ki az erdőlopásért. A képviselők szerint azonban a jogszabály előírásai „túlságosan elrugaszkodtak a valóságtól”. Ugyanis ötezertől tízezer lejig terjedő büntetést ír elő például, ha egy faszállítmány származási helyét nem tüntetik fel vagy ha az nem a kitűzött célállomásra kerül. Kemény büntetéseket von maga után az is, ha a raktárakban nem megfelelően dokumentált famennyiséget találnak, de több ezer lejes büntetést kaphatnak a mulasztáson ért erdészek is. Sőt a járműveket is elkobozhatják, amelyekkel a lopás történik.
A rendeletről egyelőre csak általános vita zajlott, egyesek szerint megnyomorítja a gazdákat, irreálisan magas büntetéseket szab ki, és inkább az erdészeti törvényt kellene módosítani oly módon, hogy hatékonyabban fel lehessen lépni a masszív erdőirtással szemben. Az erdészetek képviselői azt mondták, hogy a borsos büntetések miatt egyre több erdész hagyja ott a szakmát, egyre kevesebben vannak terepen.
Ellenvélemények is megfogalmazódtak természetesen, amelyek szerint a jogszabálynak vannak hiányosságai, ám emiatt nem kell a rendeletet teljes egészében eltörölni. Sőt, a magas büntetések is indokoltak, mert tapasztalat, hogy a kisebb büntetések nem riasztották vissza az esetleges haszonkeresőket, és nem akadályozták meg az illegális erdőkitermelést, bár a szabályban akár humorosnak is nevezhető előírások is találhatók. Például az, hogy a tulajdonos beleegyezése szükséges ahhoz, hogy bármilyen járművel megközelíthető legyen az erdő.
A kormányrendelet az erdészek szerint „megöli az erdészeket”, az ellenzéki pártok és egyes nemkormányzati szervezetek szerint a rendelet eltörlése „az erdők meggyilkolását” jelentené és „a lopást törvényesítené”.
Persze ilyenkor szokás szerint megjelennek a (mindenhez értő) szakértők, és mindenki mondja a magáét, pró és kontra. A parlament pedig – egyesek szerint – azon dilemmázik, hogy az erdőket vagy az erdészeket mentse-e… A vita még korántsem ért véget, sem bizottsági, sem parlamenti, sem szakértői szinten.
Tény azonban, hogy a rendszerváltást követően nyakló nélkül irtották az erdőt. Emiatt nőtt meg az árvízveszély olyan helyeken is, ahol korábban sosem volt árvíz, emiatt történnek földcsuszamlások. Olyan törvényre lenne szükség, amely egyaránt védené a zöld aranyat, büntetné az illegális vágásokat és a lopást, de biztosítaná azt is, hogy az erdőtulajdonosok a törvényesség keretei között használhassák saját erdeiket. És ideje lenne felelősségre vonni azokat is, akikről köztudott, hogy „sokat tettek” az ország erdeinek megtizedeléséért.