Egyre nagyobb hullámokat ver az állítólagos romániai fegyverkereskedőkről szóló brit „riport” kapcsán kirobbant botrány.
Egyre nagyobb hullámokat ver az állítólagos romániai fegyverkereskedőkről szóló brit „riport” kapcsán kirobbant botrány: a szervezett bűnözés és terrorizmusellenes ügyészség eljárást indított az állítólagos fegyvercsempészek mellett a „tényfeltáró” brit televíziósok ellen is. Noha az anyag joggal háborított fel számtalan jóérzésű embert, akik első látásra talán úgy érzik, a hatóság jól teszi a dolgát, valójában igen veszélyes területre tévedtek az ügyészek. Kérdés, kinek az utasítására.
A vádhatóság közleménye szerint az eljárást olyan hamis adatok közlése miatt folytatják, amelyekkel egyrészt elítélő érzéseket váltottak ki a román állammal szemben, továbbá megfélemlítették a közvéleményt, ami nemzetbiztonsági kockázatot is hordoz. A hamis adatok közlésének bűncselekménye miatt indított eljárás hazai igazságszolgáltatási premier, amúgy ezzel a váddal majdnem napi szinten lehetne eljárást indítani nemcsak brit, hanem hazai
„oknyomozó” sajtósok ellen is, akik nem a valóságot mutatják be a képernyőn, hanem kenyéradóik
utasításai szerint ferdítik el. Nem újdonság, hogy ilyen félretájékoztatás is folyik a sajtóban, mint ahogy a józanul gondolkodó nézőnek is hamar feltűnt, hogy a szóban forgó tévériport egy elég ócska tákolmány. De attól igazán veszélyes ez a vádindoklás, hogy szemrebbenés nélkül rá lehet húzni ilyesmit olyan valódi tényfeltáró újságírókra is, mint akik például leleplezték a hígított kórházi fertőtlenítőszerek ügyét, vagy a számos áldozatot követelő tűzvész kapcsán a lokálok tűzvédelmi engedélyezésével kapcsolatos visszásságokat ismertették, hogy csak a közelmúltból ismerős példákat hozzunk fel. Hiszen az ilyen tényfeltáró riportok is alaposan felkavarják az adófizetőt, rádöbbentve arra, hogy az egészségéért, biztonságáért, egyéb dolgaiért illetékes és jól meg is fizetett hatóságok rosszul működnek. És a terrorizmus ellen küzdő ügyészek nincsenek híján a fantáziának, elég csak az állítólag petárdával robbantani készülő kézdivásárhelyi fiatalok ügyére vagy az interneten radikális iszlamista videókat nézegető krajovai tinédzser fülön csípésére gondolni. Vékony a határ e vádirat és a tisztességes sajtót megzabolázni célzó szájkosárperek között.
Ha a román hatóságok helyén-rendjén akarták volna kezelni ezt az ügyet, elegendő lett volna imázsrombolásért perbe vonni az újságírói tisztességet hírből sem ismerő brit tévéseket, otthon helyreigazításra kötelezve őket, és diplomáciai úton számon kérni az országon esett sérelmet. De ennek az itthoni felhajtásnak az eljátszatása a terrorellenes ügyészséggel, amellett hogy nevetségessé teszi az országot és hatóságait, arra is rávilágít, hogy illetékeseink megoldás helyett cirkuszt adnak a népnek úgy, hogy közben a tisztességes médiára nézve nagyon veszélyes precedenst alkotnak meg. Gyorsan kiderülhet, hogy a cirkusz hátterében a helyzet érdembeli kezelésére való képtelenséget leplezni kívánó buzgalomtúltengés, vagy demokráciaálca mögé rejtett cenzúra bevezetésének szándéka áll-e.