Csődmechanizmust javasolnak az euróövezeti szuverén adósságra német közgazdászok
Egy újabb pénzügyi válság megelőzésére csődmechanizmus kidolgozását javasolja szuverén adóságra az euróövezetben a német kormány köznyelvben bölcsek tanácsaként ismert gazdasági tanácsadó testülete.
Egy újabb pénzügyi válság megelőzésére csődmechanizmus kidolgozását javasolja szuverén adóságra az euróövezetben a német kormány köznyelvben bölcsek tanácsaként ismert gazdasági tanácsadó testülete.
Az öt elismert német gazdasági szaktekintélyből álló testület kedden publikált javaslatcsomagjában kiemeli, hogy a görög adósságválság ráirányította a figyelmet az euróövezet pénzügyi stabilitását támogató további reformok szükségességére.
Az euróövezeti krízis felszínre hozta a közös deviza koncepciójának alapproblémáját: egyrészt hiányoznak a gazdaságpolitikai és pénzügyi fegyelem fenntartásához szükséges eszközök, másrészt nem áll rendelkezésre egy megbízható mechanizmus a krízishelyzetek kezelésére. Az ilyen intézményes hiányosság mellékhatásaként pedig egyes nemzetgazdaságok sérülékenységének a fokozódásával, valamint a krízishelyzet tovaterjedésének a veszélyével kell számolni. A válság mellékhatásai elkerülhetetlenné tették a krízisországokban a makrogazdasági kiigazítást – szögezi le a dokumentum. A költségvetés konszolidálása és a versenyképesség fokozása érdekében a lakosság számára esetenként fájdalmas intézkedéseket kellett hozni.
Az elmúlt években bebizonyosodott, hogy az euróövezeti tagországok többsége nem kívánja feladni költségvetési autonómiáját. Sikerült ugyan valamelyest megerősíteni a fenntartható költségvetési politikában és a versenyképesség fokozásában az egyes tagországok felelősségét számon kérő intézményes kereteket, a meghozott intézkedések azonban korántsem teljesek. A bankuniót például egységes pénzügyi felügyelet hatáskörének a bővítésével kellene még tovább erősíteni a német közgazdászok javaslata szerint.
A bölcsek tanácsa javaslatában rámutat, hogy az adósságrendezés elvei terén a görög kormány és a hitelezők között kialakult konfliktus fellazította az európai devizaunió eresztékeit, ami szintén a további reformok szükségességére világít rá. A tanács ezért szükségét látja egy Maastricht 2.0 szabályrendszer kidolgozásának. Nem veszélyeztetheti az euró létét egy együttműködésre nem hajlandó ország – fogalmaz a dokumentum, hangsúlyozva, hogy legvégső megoldásként lehetővé kell tenni a tagországok számára a devizaunió rendezett elhagyását.
A bölcsek tanácsának (Sachverständigenrat zur Begutachtung der gesamtwirtschaftlichen Entwicklung) tagjai: Christoph M. Schmidt, az esseni gazdaságkutató intézet elnöke; Peter Bofinger, a würzburgi egyetem közgazdászprofesszora; Lars Feld, a freiburgi egyetem közgazdászprofesszora; Isabel Schnabel, a mainzi egyetem közgazdászprofesszora; valamint Volker Wieland, a frankfurti Goethe egyetem közgazdászprofesszora.