A családorvosok fontos kérdésekre nem kaptak választ
2014-06-04 15:30:50
- Bodolai Gyöngyi
A 2014. évi 400-as kormányhatározat tartalmazza az egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozó új keretszerződés szövegét, amelyet, bár január elsejétől kellett volna életbe lépjen, féléves késedelemmel fogadtak el. A hangzatos televíziós beharangozások ellenére a családorvosok többsége úgy érzi, hogy csupán politikai jellegű volt a hírverés, a valóságban fontos kérdésekre ezúttal sem kaptak választ, s az eddig kialakult helyzet, miszerint napi 20 páciens ellátását fizeti az egészségbiztosító, továbbra sem változott.
Az új keretszerződés, ami állítólag június elsejével kezdődően lépett életbe, a hét elején sok galibát okozott a családorvosi rendelőkben. Miután arról értesítették az orvosokat, hogy az új elektronikus receptnyomtatványt kell használniuk, s azt letöltötték a számítógépről, kiderült, hogy a patikák nem tudják kiadni a felírt gyógyszereket, mivel ők nem kapták meg az új programot. Ezért a családorvosok vissza kellett állítsák a régi receptnyomtatványt, majd kedden arról értesítették őket, hogy a régi keretszerződés érvényes az új előírások, normák szerint. Kedd estig senki sem tudta pontosan, hogy mire számíthatnak, ugyanis a családorvosok egyesülete és a patronátus képviselői szerdán tárgyaltak az egészségbiztosítási pénztárral.
A megkérdezett családorvosok a változásokról elmondták, hogy az az előírás, hogy a 21. páciensnek nem kell fizetnie, ha nem volt előzetesen bejegyezve, és nem sürgősségi esetről van szó, a további egyeztetésektől függ. A keretszerződés ugyanis csak azt szabja meg, hogy a biztosító továbbra is napi 20 beteg ellátását fedezi.
Az évi ellenőrzéseket a napi húsz konzultáció alatt kell elvégezni, holott a családorvosok azt remélték, hogy ezt a szolgáltatást azon felül fizeti a biztosító. Az új keretszerződés szerint 18-39 éves kor között a biztosított személyek háromévente kell szűrővizsgálatra jelentkezzenek a háziorvosnál, aki fel kell mérje a kockázati tényezőket, és erről egy kimutatást kell vezetnie. Ha úgy ítéli meg, hogy magas egy vagy több betegség megjelenésének a kockázata, akkor évente kell ellenőrzésére hívnia a szóban forgó személyt.
40 év fölött évente kell szűrővizsgálatra jelentkeznie a biztosítottnak. A gyermekek 18 éves korig rendszeres vizsgálatra jogosultak, kezdetben kéthavonta, majd ritkábban, négyéves kor fölött pedig évente egyszer. A szűrővizsgálatok alkalmával a fejlődésüket, a táplálásukat s a koruknak megfelelő kockázatot kell felmérni, s szükség esetén be kell avatkoznia a családorvosnak.
Újdonságnak számít, hogy a korábbi tiltás ellenére gyógyszert írhatnak fel a listájukon szereplő betegnek, aki kórházban fekszik, ha azt a kórházi kezelőorvos írásban kéri.
Az új normák szerint a családorvos EKG- és ultrahang-vizsgálatot végezhet a jegyzékében szereplő betegeknek, de a vizsgálat finanszírozását nem tisztázza a keretszerződés.
Marad továbbra is a szabály, hogy a beteg a biztosítási pénztárral szerződéses viszonyban levő családorvostól vagy szakorvostól kapott beutaló alapján jogosult további ingyenes ellátásra. Vannak esetek, amikor a szakorvos köteles fogadni a beteget beutaló nélkül is. Ilyenek például a diabétesz, a glaukóma, az ortopédiai esetek stb. Ugyanazon kórkép esetében három beutalóra jogosult minden biztosított a diagnózis megállapítása, a kezelés és betegség követése végett.
Heveny megbetegedésben 3-10 napra, krónikus bántalom esetén 30-31 napra írhat fel ártámogatott vagy ingyenes receptet a családorvos. Ha stabil kezelést kap a beteg, közös megegyezés alapján 90-92 napra szólhat a vény.
A keretszerződés többek között azt is szabályozza, hogy legkevesebb 800, legtöbb 2.200 személy szerepelhet egy családorvos listáján, ideális számnak az 1.800 pácienst tekintik, különleges esetekben, ahol nincsen a környéken orvos, elfogadják a kisebb számot is.