Hogyan jutottunk oda, hogy egy ilyen helyzet kialakuljon, eszkalálódjon, és az ország egyik legfontosabb szakterületén szinte megbénítsa a tevékenységet?
Az egészségügyi dolgozók hétfői figyelmeztető sztrájkja, több ezer tüntető és még több karszalaggal dolgozó ápoló, irodai alkalmazott, nővér összehangolt országos akciója elegendőnek bizonyult, hogy a két illetékes szaktárca – az egészségügyi és a munkaügyi – vezetői megoldást találjanak a bérezési problémákra. Tizenkét órás, maratoninak mondható tárgyalássorozat tett pontot a Sanitas szakszervezet tiltakozó megmozdulásaira. Sorina Pintea egészségügyi miniszter bejelentette: módosítják a bérezési törvényt.
Hogyan jutottunk oda, hogy egy ilyen helyzet kialakuljon, eszkalálódjon, és az ország egyik legfontosabb szakterületén szinte megbénítsa a tevékenységet? Erre is megvan a válasz. A miniszter asszony szerint „egyes esetekben szubjektíven alkalmazták a bérezési törvényt és a pótlékok rendszerét”. Különös megállapítás, és még érdekesebb, hogy a bérezési törvény megváltoztatása nem jelenti azt, hogy módosítják a pótlékok 30 százalékra való korlátozását előíró rendelkezéseket.
Úgy látszik, az kellett, hogy a nagy – 2022-es évre előirányzott, de előre hozott – béremelések mellett több ezer egészségügyi alkalmazott fizetése jelentős összeggel csökkenjen, a Sanitas tüntetésbe kezdjen ahhoz, hogy a kormány észrevegye a bakit. Nem az első eset, amikor ez történik, szinte mindig feszegetik a határokat, a tiltakozáshullám aztán elmossa az ilyen jellegű kísérleteket. Mert azt hinni, hogy nem vették észre a bérezési törvény hiányosságait, buktatóit, azt jelentené, hogy ki kell mondani: nem profik dolgozták ki a törvényt.
Végül is, ha megvonjuk a mérleget, azt lehet mondani, hogy ha cirkusszal is, de viszonylag rövid idő alatt, úgy tűnik, sikerül megoldani az egészségügyi alkalmazottak egyik fontos évtizedes követelését: a béremelések kérdését. A megígért jogszabály-módosítások különválasztják az ügyeleti pótlékot a többitől, a kollektív munkaszerződéssel kapcsolatos tárgyalássorozat újraindítását, azt, hogy az új egészségügyi törvénytervezet tartalmazni fogja a teljesítménykritériumokat, amelyek alapján a személyzeti költségeket is számolják, az ápolási igazgató besorolását illetően visszatérnek a 153-as törvény eredeti előírásaira, a szülésznői és védőnői besorolást egyenértékűvé teszik az egészségügyi asszisztensivel.
Az egészségügyi alkalmazottak, a kisegítő személyzet számára pedig megígérték, hogy visszafizetik az elmúlt két hónap bérkiesését, illetve májustól a szóban forgó módosításoknak megfelelően történik a fizetések kiszámítása.
A munkakonfliktust feloldotta a kormány, így a holnapra időzített általános munkabeszüntetés az egészségügyben elmarad. Ez az igazán jó hír az ágazat alkalmazottainak, de főként a betegeknek, akik közül sokat bizonyára igen kellemetlenül érintett volna egy általános sztrájk. Aztán júniusban kiderül, betartja-e a kormány az ígéreteit, vagy időhúzásra játszott…